Kutyagazdiként könnyű belefeledkezni a mindennapok örömeibe, miközben négylábú társaikkal osztják meg az életüket. Azonban az állapot, amikor észrevesszük, hogy kedvencünk nyugtalanul vakarózik vagy szőrhiányos területek jelennek meg rajta, minden gazdit aggodalommal tölt el.
Az ilyen tünetek mögött gyakran rühesség húzódhat meg – ami nemcsak kutyánk számára rendkívül kellemetlen, de fertőző is lehet.
Hogyan védd meg kedvencedet?
A rühösség ellen nemcsak gyógyszerekkel lehet küzdeni, hanem az immunrendszer erősítésével is. Gondoskodj a kutyád megfelelő táplálásáról, és ügyelj a rendszeres fizikai aktivitásra. Az egészséges bélflóra is kulcsszereplő, emellett fontos az élősködők elleni védelem, például a Kutyakajas.hu Webáruház Adtab tablettáinak segítségével.
Mi is az a rühesség?
A rüh egy parányi élősködő, az úgynevezett Sarcoptes atka által okozott fertőzés, amely súlyos viszketéssel, bőrpírral és szőrhiányos területekkel jár. Ezek a mikroszkopikus lények a kutya bőrébe fúrják magukat, ott táplálkoznak és szaporodnak.
Nem túlzás azt mondani, hogy a rühesség rendkívül kellemetlen az ebek számára, hiszen a bőr irritációja sok esetben már-már elviselhetetlen viszketéssel jár.
A rühesség könnyen terjed közvetlen érintkezéssel, mint például játék vagy közös pihenés során. Különösen a kóbor kutyák és menhelyeken élők vannak ennek kitéve a stressz és zsúfoltság miatt. A vadászkutyák, akik a szabadban töltik idejük javát, szintén nagyobb eséllyel kapják el. Az erős immunrendszer részben védi őket, még ha a fertőzést időnként tünetmentesen is hordozzák.
Tünetek és kezelési lehetőségek
A rühességet egyértelmű és fájdalmas tünetek jellemzik. Láthatunk kipirult foltokat, kopaszodó területeket, és persze a kutyák szüntelen vakarózását. A fertőzés gyakran a fül, könyök és szem környékére koncentrálódik.
A diagnózis sokszor bőrkaparékkal vagy szerológiai vizsgálattal történik. Az eredmények segítenek meghatározni a legmegfelelőbb kezelést, amely során általában ivermectin, milbemicin, vagy más hasonló hatóanyagok kerülnek alkalmazásra. Az állatorvos szerepe ebben elengedhetetlen, hiszen ő dönt a legoptimálisabb eljárásról kutyánk sajátos körülményeit figyelembe véve.
Kaphatók azonban olyan készítmények is, amik nemcsak a már meglévő problémát kezelik, hanem segíthetnek megelőzni a további fertőzéseket.
Tényleg hatásos gyógymód az ecet?
Létezik egy olyan hiedelem, mely szerint a rühesség hatékonyan kezelhető ecettel. Ám fontos megjegyezni, hogy az ecet a sebes bőrre kenve komoly fájdalmat okozhat, így csak fokozza a kutya szenvedését. Ezért bármennyire is vonzónak tűnik az az otthoni módszer, érdemes helyette az állatorvosra bízni a megfelelő készítmény kiválasztását.