A Papageno és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának soron következő adása május 21-én lesz hallható a 92.1-en, benne interjú Gulyás Annával, Jávori Ferenccel, Simon-Tábori Évával és Szinetár Dórával.
HolddalaNap zenekar
A Millenáris Park közkedvelt játszótéri mesefigurája – az árvaságból jó szíve által királyi sorsra jutó Zöld Péter, aki sanyarú vándorlása során megsegíti a rászorulókat, kiállja a próbákat és eléri megérdemelt jutalmát – megelevenedik a HolddalaNap zenekar új meselemezén és annak lemezbemutató koncertjén május 29-én a Nemzeti Táncszínházban. Meséje gyógyító, lélekemelő történet: tematikája szorosan kapcsolódik a pünkösd időszakához. A kicsi királylány olyan társat keres, akit nem lát meg a szeme e világban: s hol máshol is rejtőzhet minden szerelem forrása, mint a szívben, a rózsák szirmai között?
A koncert mesésen fölépített dramaturgiája lehetővé teszi, hogy a gyermekek az ismétlődő motívumok által maguktól tudjanak kórusban bekapcsolódni a történetbe, átéljék a királylány és a szerencsét próbáló hős szerepét. A lemezbemutatón autentikus népzenei hangszerekkel, kobozzal, citerával, hegedűvel és nagybőgővel kísért magyar népdalok és a zenekar saját versfeldolgozásai hangzanak el a mese fordulataihoz kapcsolódóan. A mesekoncerttel a HolddalaNap zenekar célja, hogy a szórakoztatás mellett a magyar népzenei és népmesekultúrát népszerűsítse. A lemez kapcsán Gulyás Anna énekes mesemondóval, a HolddalaNap zenekar vezetőjével beszélgetünk.
Jávori Ferenc Fegya
Életem klezmer dallamokban címmel a Kossuth-díjas Érdemes Művész, Jávori Ferenc Fegya szerzeményeit bemutató koncertet ad a Budapest Klezmer Band a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon május 24-én A. „A klezmer a népek közötti kapcsolat egyfajta tükre” – vallja Jávori Ferenc Fegya, aki egyedi színfolt a magyar zenei életben. Hosszú művészi karrierje során számos zenei világból ihletődött. A klasszikus művek, a ’60-as évek tánczenéje és természetesen a tradicionális klezmer zene éppúgy hatott rá, mint az operettek-musicalek világa. Mindebből alakította ki egyedi, rögtön felismerhető hangzásvilágú, számos formai újítással élő zenéjét, amellyel az egész világon sikert aratott.
Az 1990-ben alapított Budapest Klezmer Banddel bejárta a világot. A zenekar által képviselt sokrétű, jellegzetesen Kárpát-medencei hangulatú klezmer igényes zenei világa hatalmas siker az európai és tengerentúli közönségnél egyaránt. 1999-ben a Győri Balett felkérésére komponálta a Purim, avagy a sorsvetés című balettet, amit számos további olyan nagy sikerű színpadi alkotás követett, mint a 2006-os bemutatása óta is töretlen hazai és nemzetközi népszerűségnek örvendő, Menyasszonytánc című klezmer musical. A koncert e páratlan életmű legjavába enged betekintést.
„Amikor 1990-ben megalapítottam a Budapest Klezmer Band zenekart, elsősorban arra törekedtem, hogy Magyarországon újra megszülessen a zsidó kultúra egyik legnagyobb kincse, a klezmer zene. Most büszkén és boldogan kijelenthetem, hogy ez sikerült. Sokat fogok a régi szép időkről mesélni, és ehhez vendégeket is hívtam, mint például Molnár Piroskát, aki szenzációs színésznő, ő alakította Blumnét, a Menyasszonytánc egyik főszereplőjét.
Nagy meglepetés lesz Illényi Katica, aki kilenc évig volt a Budapest Klezmer Band tagja, majd úgy hozta a sors, hogy megtalálta a saját útját.
Most hál’ Istennek vissza fog jönni hozzánk, nagyon várjuk ezt a pillanatot, hogy megint együtt legyünk, sok szép élmény köt össze minket. A következő vendég Mikó István lesz, akivel a Menyasszonytánc révén ismerkedtünk meg, csodálatos színész, fantasztikus volt Herskovics kocsmáros szerepében. Bíró Eszter és Kerényi Miklós Máté is fellép az esten. Visszamegyünk kicsit a múltba, sztorizni fogunk; remélem, a zenekar és a közönség is jól fogja érezni magát” – mondja Jávori Ferenc, akitől azt is kérdezzük, mit jelent számára a komponálás, mit él meg a folyamat során?
VIII. Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál
100 filmmel és színes kiegészítő programokkal vár mindenkit a VIII. Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál május utolsó hétvégéjén Gödöllőn, a Királyi Kastélyban. A nagyívű fesztivál látogatói számtalan gyermek-, felnőtt és családi programon vehetnek részt. Ezek egy része közvetlenül kötődik a természet és a környezet megóvásának ügyéhez, mint pl. a Magyar Természettudományi Múzeum vagy a Hatvani Vadászati Múzeum kihelyezett kiállításai, a Gödöllői Királyi Kastélymúzeum nívódíjas múzeumpedagógiai foglalkozásai. Hétköznapi tevékenységeink fontos környezetvédelmi szempontjait emeli majd ki az a kerekasztal-beszélgetés, amelyen hallhatjuk Ürge-Vorsatz Diána racionális, de mélyen az érzelmekre ható hozzászólását.
Élhetően, szimbiózisban és környezetkímélő módon házi kedvenceinkkel? Erről beszélgethetnek majd a Gödöllőre látogatók Dr. Vetter Szilviával. Hulladékból műtárgy – a művészeti alkotás szerepe, fenntarthatósága lesz a Trash Art kiállítás és workshop központi témája, erről szólhat majd a diskurzus a közönséggel és az irányzat aktivistáival. Ifj. Vitray Tamás partnerei Eke Angéla és Döbrösi Laura színésznők, valamint Sinkovics Ede, a Trash Art művészeti vezetője lesznek. Kivetítik Radisics Milán természetfotós sorozatképeit, amelyeket a járvány hónapjai alatt egy udvarába beszokott rókáról készített, akivel aztán össze is barátkoztak. Ott lesz a fesztivál forgatagában a Felelős Gasztrohős is: az alapítvány égisze alatt a látogatók megismerkedhetnek a Superfoodok magyarországi megfelelőivel és a Malac puzzle-lel, ami az élelmiszerpazarlást demonstrálja.
Koncertet ad az Alma együttes, Szalóki Ági, Radics Gigi és a Dirty Slippers. A gyerekeket nosztalgia játszóház repítik a múltba, filmkészítő és öko-workshopok viszik a jövőbe. Az ingyenesen látogatható programsorozat kutyabarát. Simon-Tábori Évát, a fesztivál főszervezőjét kérdezzük a Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztiválról.
III. Kalandra Fül Fesztivál
III. Kalandra Fül Fesztivált rendez a Hámor Máté vezette Danubia Zenekar a gyereknapi hétvégén, május 28-án és 29-én a Budapest Music Centerben. A klasszikus zenei gyerek- és családi fesztivál célja szórakoztatva közel hozni a klasszikus zenét a gyerekek szívéhez. A Fesztivál azon túl, hogy értékes információkat, minőségi zenei élményt nyújt – mindezt a célcsoport számára leginkább befogadható módon –, fontos szerepet tölt be az ének-zene és hangszertanulás megkedveltetésében.
A Fesztivál házigazdája a Danubia Zenekar, akik innovatív előadásaikkal az elmúlt években lelkes gyermekek ezreinek bizonyították, hogy a klasszikus zene mennyire menő tud lenni. A Fesztivál művészeti vezetője Hámori Máté, több tucat újító előadás megálmodója és a zenei utánpótlás-nevelés kiemelkedő alakja. A Fesztivál mindkét napjának délelőttjén a Zenekar két-két saját ifjúsági produkciója lesz látható, további négy előadás kifejezetten erre az alkalomra készül koprodukcióban.
A közös produkciók között szerepel a Szent Efrém Férfikarral és a ZeneMűvekkel tervezett koncert, a Közös hang előadás a Máltai Szimfónia programban hangszeren tanuló gyerekekkel, valamint a Fabényi Réka által vezetett, autista, Down-szindrómás és más fogyatékkal élő fiatal tagokkal is rendelkező Parafónia Zenekarral közös fellépés. A Fesztivál ideje alatt lehetőség lesz ingyenes kísérőprogramokon is részt venni. Ilyen például Dénes-Worowski Marcell karmester, nagybőgős, zene- és koncertpedagógus, valamint Seidl Dénes trombitaművész, zene- és koncertpedagógus Meselejátszó című előadása.
A Szigetkék Alkotóműhely foglalkozásán az érdeklődők különböző képző- és iparművészeti technikákkal ismerkedhetnek meg játékos, kreatív gondolkodásra, a résztvevők adottságainak kibontakoztatására ösztönző formában. A kicsit megpihenni vágyóknak a Kolibri Kiadó elhozza a gyermek- és ifjúsági irodalom legfrissebb köteteit, valamint „meseolvasó” is segít a könyvek megismerésében az erre a célra kialakított „csendszobában”. A BMC előterében a két nap során több alkalommal élő zeneautomaták fogadják a közönséget, a büfé pedig bővített kínálattal várja a gyerekeket, családokat. Az eseménysorozat műsorvezetője Szinetár Dóra színművész, akit arról is kérdezünk, a zene közelsége mit adhat egy gyereknek, amit semmi más nem adhat?
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2022. május 22-én, vasárnap este nyolc órától kerül sor. Az interjúk megtalálhatók a Papageno Klasszik blogban is.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.