Szerző: Kiss Judit Erzsébet

A Kodály Kórus Debrecen éppen 50 éve, 1971 óta működik hivatásos kórusként. A fél évszázados jubileum kapcsán a vezető karnaggyal, Kocsis-Holper Zoltánnal beszélgettünk. – A Kodály Kórus alapítása 1955-re nyúlik vissza, 1971-től hivatásos énekkar. Az 50 éves évforduló gyakorlatilag hatvanhat éves folyamatos munkát takar, melyben rengeteg fellépés, utazás, elismerés szerepel. Mire lehet emlékezni és emlékeztetni mindezekből? – Több mint hat évtizedet átgondolni anélkül, hogy kihagynánk valamit, szinte lehetetlen. Ezért inkább egyfajta benyomást, impressziót szeretnénk adni a közönségnek az elmúlt időszakból. Olyan utazásokat, együttműködéseket, emlékeket feleleveníteni az évad koncertjei előtt vagy akár a produkciókba építve, melyek egy-egy hangulatot, minőséget mutatnak meg…

Tovább

Kovács Lázár séf, a hazai gasztronómiai műsorok úttörője, food stylist, komoly vendéglátóipari beruházások szakmai tanácsadója. A kunszentmártoni nagymamai konyhából „indult”, a washingtoni magyar nagykövetség séfjeként vacsoraestjeiről és főzőbemutatóiról az amerikai sajtó is elismerően cikkezett. A Kodály Filharmonikusok Debrecen idei szimfonikus bálja séfjének kérte fel őt. – Február 1-jén Debrecenben főz a Kodály Filharmónia Debrecen által szervezett szimfonikus bálon. Milyen különlegességet kóstolhatnak meg az est vendégei? – Nem árulok el talán nagy titkot azzal, hogy a vendégeket különleges ízű és formájú falatkákkal fogjuk fogadni. Jómagam és a Hotel Lycium konyhája pedig olyan ételeket fog kreálni a báli menüsorban, melyek vagy megjelenésükben, vagy ízvilágukban…

Tovább

Új kamarasorozatot indított a Kodály Filharmonikusok Debrecen, melynek művészeti vezetője az együttest jól ismerő, Salzburgban elő Bényi Tibor. A gordonkaművészt életpályájáról, a zenekarhoz fűződő viszonyáról és a sorozat január 21-i első koncertjéről kérdeztük. – Ön az évad egyik nagy „visszatérője”. Milyen szálak fűzik a Kodály Filharmonikusokhoz? – 2008 óta kisebb-nagyobb szünetekkel, de mégis rendszeresen dolgoztam a Kodály Filharmonikusok kamaracsoportjaival és a nagyzenekarral is. Elindultunk egy irányba, saját hangzásvilágot hoztunk létre és teljes bizalommal alakítottunk ki egy olyan munkarendszert, amiben minden résztvevő jól érezhette magát. Most valóban egy hosszabb szünet után térek haza. Nagyon várom az időközben továbbfejlődő zenekari hangzás, és…

Tovább

Kollár Imre karmester a kilencvenes évek közepétől 12 éven át töltötte be a Debreceni Filharmonikusok zeneigazgatói posztját. 2019 augusztusában tért vissza, immár a Kodály Filharmónia Debrecen égisze alatt működő együtteshez Somogyi-Tóth Dániel igazgató-művészeti vezető felkérésére. – Jó fél éve egy interjúban felidéztük a Debrecenben töltött éveit, most pedig arról beszélhetünk, hogy ismét a debreceni szimfonikus zenekar, immár a Kodály Filharmonikusok vezető karmestere. Mikor és hogyan érkezett a felkérés Somogyi-Tóth Dánieltől? – A kapcsolat igazából sosem szakadt meg. Minden évadban vezényeltem a zenekart, és olyan is előfordult többször, hogy be kellett ugranom bizonyos helyzetekben egy-egy produkcióba. A maximális bizalomként és szeretetként…

Tovább

Peter Broadbent karmester, karnagy, az Egyesült Királyság kóruséletének meghatározó személyisége. Sokoldalú művész, a legnevesebb zenekarokkal és együttesekkel dolgozik hazájában és a világon. Számos nemzetközi kórusverseny zsűritag-meghívottja. Mindemellett a kortárs magyar kórusirodalom elkötelezett híve, Bartók Béla műveinek értő tolmácsolója. A Pro Cultura Hungarica-díjas és a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett karnagy 2019. május 2-án ismételten a Kodály Kórussal koncertezik Debrecenben. – Hogyan találkozott a magyar zenével? – Bartókon keresztül. Természetesen korábban hallottam már és ismertem a versenyműveit, a Concerto-t és a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című darabot, valamint régóta volt a zongorámon egy példány az Allegro Barbaro-ból – amelyet azonban…

Tovább

Április 12-én, a Tavaszi Fesztivál keretében immár harmadik alkalommal koncerteznek a Kodály Filharmonikusok a Liszt Ferenc Repülőtér 1. termináljának utascsarnokában. Az épület legendás – koncertteremként való használata pedig több mint izgalmas vállalkozás. Somogyi-Tóth Dániel karmester-orgonaművész szívügye a helyszín és annak kultúra általi „újraélesztése”. A Kodály Filharmónia Debrecen igazgató-művészeti vezetője az interjúban azt is elárulja, miért. – Honnan jött az ötlet, hogy egy használaton kívüli, ráadásul teljesen más célból emelt épületet koncertteremként ki lehetne próbálni? – Ughy Attila Budapest 18. kerülete polgármesterének volt egy felvetése, miszerint milyen jó lenne, ha a Liszt Ferenc Repülőtér 1-es termináljának utascsarnokát koncertteremként is lehetne hasznosítani.…

Tovább

Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt-díjas hegedűművész Bartók Béla műveinek egyik legcsodálatosabb tolmácsolója. A Kodály Filharmonikusok A magyar kultúra napja alkalmából Debrecenben látják vendégül a hegedűművészt, akit Bartókról, és különleges hangszeréről is kérdeztük. – Január 22-én este a Kodály Filharmonikusokkal játszik a Kölcsey Központban. Zenélt már együtt a debreceni együttessel? – Sokat játszottam velük, többféle felállásban is. Ezek már elég régi emlékek, és főleg a Bartók-teremhez köthetők. Ezért is nagy öröm nekem az újbóli találkozás. – A magyar kultúra napjának alkalmából Kodály Fölszállott a pávája és Bartók 2. hegedűversenye hangzik fel Debrecenben. Melyikük zenéje áll közelebb önhöz? – Bartókot nemzetközi szinten is…

Tovább

2018. május 31-én és június 1-jén 19.30 órától a Kölcsey Központ Nagytermében, a Debrecen ritmusai című koncerten együtt lép a színpadra a Talamba Ütőegyüttes a Kodály Filharmonikusokkal és a Kodály Kórussal. A Talamba kivételesen tehetséges zenészei Debrecenből indultak: itt alapították meg még főiskolásként a zenekart. Most a Kodály Filharmónia együtteseivel együtt, különleges műsorral búcsúztatják a 2017/2018-as koncertszezont. Ez alkalomból beszélgettünk az ütőegyüttest vezető Zombor Leventével. – Még 1999-ben, Debrecenben találkoztak a Talamba leendő tagjai. – Mindannyian az akkor még Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán tanultunk, barátok lettünk, és ott fogalmazódott meg bennünk, hogy érdemes lenne alapítani egy együttest. Az egyetemen sok…

Tovább