Szerző: Kovács Ilona – Turi Gábor

Fejérvári Zoltán a klasszikus zongorarepertoár egy különleges, ritkán játszott részletét, Leoš Janáček műveit mutatja be legújabb lemezén, Dés László pedig sokadszor bizonyítja sokoldalúságát és azt, hogy bár a populáris zene meghatározó alakjaként vált ismertté, a jazztől sosem távolodott el. Janáček életműve sokáig nem volt része a zenei köztudatnak, még manapság is inkább csak operáit tűzik műsorra, zenekari művei közül pedig viszonylag gyakran a Sinfoniettát. Az igen telített hanglemezpiacon lámpással kell keresnünk a Leoš Janáček zongoraműveit bemutató kiadványokat. A jelentősebbek közül Schiff András közel két évtizede, 2001-ben kiadott CD-je emelkedik ki. Annak programja szinte teljesen azonos az idén elkészült, Fejérvári Zoltán…

Tovább

Egy magyar és egy francia lemez került ebben a hónapban a Gramofon-toplista második helyére: különleges vállalkozás Komlósi Ildikó, Bársony Péter és Frankl Péter alkotta trió Brahms-projectje, Emile Parisien Sfumato című lemezének DVD-változata pedig hiánypótló a szaxofonos és együttesének életművében. Johannes Brahms a G-dúr vonóskvintett (op. 111) megírása után úgy döntött, hogy felhagy a komponálással és nem ír több új művet. Ezt a döntését kiadójával, a berlini Simrockkal is közölte. Feltehetően nem a művészi kiégés indokolta elhatározását, hanem sokkal inkább az, hogy ebben az időszakban több rokonát és barátját is elvesztette, ezek a veszteségek pedig saját halandóságára is rádöbbentették. Rendezte kompozícióit…

Tovább

A Szent Efrém Férfikar már-már visszatérő vendég a Gramofon toplistáján és Joshua Redman lemezeit is rendre a legjobbak közé sorolják a kritikusok. Nincs ez másként ebben a hónapban sem: az énekegyüttes Faragó Béla legújabb lemezével, Redman pedig édesapja emléke előtt tisztelgésével került a harmadik helyre. Faragó Béla legújabb lemezén – amint arra az Előszó alcíme is utal – Vázlatok egy önarcképhez – a szerző minden eddigi zenei tevékenységének emlékét ott találjuk. Megjelennek stílusok, melyek hatottak zeneszerzői gondolkodására, ott vannak azoknak az együtteseknek a zenei lenyomatai, melyekben aktív muzsikusként tevékenykedett, és bizonyára a Zeneakadémia professzorának jazz-zeneszerzés órái is felbukkannak valamilyen formában…

Tovább

Bár már kilencvenéves is elmúlt, Herber Blomstedt fiatalokat megszégyenítően aktív és energikus, 2017-ben Beethoven-lemezt készített; Stefano Battaglia olasz jazz-zongorista pedig a száműzetés és migráció érzékeny témájával kapcsolatos gondolatait fogalmazta meg zenében. Íme a Gramofon-toplista második helyezettjei! Nincs menekvés: a népvándorlás immár a jazzbe is begyűrűzött. Olaszország ebben kétségkívül jobban érintett, mint Észak-Korea, így nem csoda, ha a mediterrán és balkáni országok sorsáért aggódó Battaglia legfrissebb, dupla CD-jét a száműzetés és a migráció kérdése ihlette. Aligha feltételezhető, hogy az érző szívű zongorista fizetett ügynök volna, a darabok sem brüsszeli sugallatra kaphatták címüket, mindenesetre a Migralia, Lampedusa, Migration Mantra, az arab Lamma…

Tovább