Szerző: Török-Szabó Balázs

Sok dolgot érintettünk már a zene és a filozófia kapcsán, onnan kezdve, hogy vajon mi hat ránk a zenén keresztül, egészen odáig, hogy mitől különleges az emberi hang. Azonban van valami, amiről még nem esett szó, pedig valószínűleg azóta együtt jár a zenével, amióta az létezik: a tánc. Hogyan kezdődött? Vajon mi volt előbb? A ritmikus mozgás, aminek az üteméből kialakult a zene, vagy fordítva? A tudomány jelen állása szerint minderről egyelőre csak találgatni tudunk. Sokan azt valószínűsítik, hogy az ének volt először, a tánc pedig annak kíséretére alakult ki, de ugyanúgy elképzelhető az is, hogy a természetes ritmusok (szívdobogás,…

Tovább

Az, hogy hogyan találkozunk a zenével, legalább három szereplő függvénye: aki a zenét létrehozza, aki megszólaltatja és aki hallgatja azt. Ez a három persze lehet egyszerre ugyanaz a személy is. Most a megszólaltatással, pontosabban a megszólaltatás eszközeivel kapcsolatban invitálom együtt gondolkodásra a kedves Olvasót. A legutóbbi, talán kissé „szakmaibb” hangvételű írás után ezúttal némileg kötetlenebb formában keresnénk együtt válaszokat, és nyitnánk újabb kérdésekkel új irányok felé. A zene megszólal Azt a fizikából tudjuk, hogy minden, ami képes megrezegtetni a levegőt – legyen az egy hullámzó felület, megpendített húr vagy bármi más – alkalmas arra, hogy hangot képezzen. Talán azt is…

Tovább

Egy rövid időre felfüggeszteném azt a gondolatmenetet, amin haladtunk, ugyanis a legutóbbi írásom után többen megkerestek különböző kérdésekkel, és ezek közül szeretnék most egynek utánajárni. Több más közt egy örök vita is felmerült, és bár lehet, hogy eldönteni nem fogom, mindenképp szívesen vizsgálom, ugyanis foglalkoztat a kérdés. Sőt, talán még ahhoz is közelebb vihet, hogy megértsük, mi az a misztikus hatás, amit a zene képes ránk gyakorolni. Mi a fontosabb egy zenemű esetében: a zene maga vagy a szöveg? Ez a kérdés sokszor felmerül különböző beszélgetésekben. Itt most abból az irányból közelítem meg, hogy vajon milyen hatása van a zenének…

Tovább

A zene változatos módokon hat ránk. Mégis, hogyan képes erre? Török-Szabó Balázs Animo blogján keresi rá a választ. A legutóbbi gondolatmenet végére eljutottunk odáig, hogy olyan hangokat (és csöndeket) tekintünk zenének, amikben felfedezzük, vagy amibe belevisszük a rendezettséget az értelmünk segítségével. Ha nem látunk a hangokban rendet, úgy az számunkra csupán zajok véletlenszerű egymásutánisága lesz. És az is kiderült, hogy mindez nem függ feltétlenül attól, hogy aki vagy ami kiadta a hangokat, az zenének szánta-e, hisz felfedezhetünk dallamot a madár énekében, ritmust a tenger hullámzásában, vagy akár egy egész szimfóniát az építkezés zajaiban. És természetesen nem csak mi hatunk a…

Tovább

Amióta ember az ember, a zene jelen van az életében, énekel, zenél, táncol, hallgat, újrahallgat. Születésünktől fogva része az életünknek, szinte természetes a jelenléte, nincs nap, hogy valamilyen formában ne találkoznánk vele. Altatódalként, koncerten, csengőhangban, filmekben vagy reklám alatt, étteremben, liftben vagy az utcán, fülhallgatókból kiszűrődve. A legtöbbünk életében óriási a szerepe. Nem csak azoknak, akik kifejezetten a zenével foglalkoznak, hisz mindenkinek van kedvenc szerzője, előadója, száma, ami sokat jelent neki, amihez emlékek fűzik, ami elindít benne valamit, ami hat rá. És mindez rengeteg kérdést felvet. Hogyan hat a zene? Mi köze az érzésekhez? A ritmus a fontosabb, vagy a…

Tovább

Érdekel, hogy mi a zene, hogyan hat ránk, érdekel, hogy mi teszi az embert emberré, hogy mi a valóság. Érdekel, hogy hogyan függnek mindezek össze. Animo címmel indítja el blogját Török-Szabó Balázs. Az animo latin kifejezés, jelentésének több rétege van: jelent észt, elmét, de azt is, hogy éltet, feltüzel, felpezsdít. Az ész használatának, a gondolkodásnak, a filozófiának – ellentétben a sztereotípiákkal – nem muszáj túlbonyolítottnak és érthetetlennek lennie, hanem lehet gyakorlati, életszerű és meglepően izgalmas is! Kérdéseket teszek fel Ha körülnézünk és jobban belegondolunk, rengeteg a feltehető kérdés. Körülöttünk ott az állandóan változó, végtelen valóság, és mi magunk is állandóan…

Tovább