Az óbudai Térszínház az idei évadban ünnepli fennállásának 55. évfordulóját, amelynek része egy különleges, új eseménysorozat, a TÉRopen színházi minifesztivál. A február 15-25. között megrendezésre kerülő fesztiválról és a színház jelenéről beszélgettünk Bucz Magor Junior Prima-díjas zeneszerzővel, a Térszínház igazgatójával.
- hirdetés -

– Hogyan született meg a TÉRopen fesztivál ötlete?
– A TÉRopen minifesztivál gondolata abból az ambíciónkból született, hogy szeretnénk, ha a színházunk egy olyan kulturális találkozási ponttá válna, ahol a hasonló értékrendű művészek, alkotóközösségek és nézők közvetlen kapcsolatba kerülhetnek egymással. A Térszínházban teret adunk különböző színházi formáknak, műfajoknak és alkotói megközelítéseknek, miközben a közönségnek is lehetőséget biztosítunk az eszmecserére. A TÉRopen egyszersmind jó alkalmat ad arra, hogy ünneppel indítsuk az évet. Az összekapaszkodásra most különösen nagy szükségünk van, hiszen anyagi korlátok miatt az 55. évadot több hónapos késéssel tudtuk elindítani.
– Milyen előadásokat láthat majd a közönség?
– Színes programmal készülünk. Lesznek klasszikus és kortárs darabok egyaránt: monodráma, antik tragédia, komédia, koncertszínházi est, és természetesen a gyermekek, családok számára is tartogatunk meglepetést. Fontos volt számunkra, hogy a fesztivál változatos kínálatot nyújtson, így bízom benne, hogy mindenki találhat kedvére való produkciót. A pontos műsorról és jegyvásárlási lehetőségről az online felületen tájékozódhatnak az érdeklődők.

Részlet az Antigoné című előadásból – forrás: Térszínház
– 2022 óta vezeti a Térszínházat, hogyan foglalná össze az azóta eltelt időszakot?
– A Térszínház alapítója Bucz Hunor, Jászai Mari-díjas rendező, író-költő, drámapedagógus 2022-ben távozott el közülünk. Nagy űr maradt utána – fiaként duplán érintett vagyok –, ugyanakkor az a gazdag kulturális örökség, amelyet ránk hagyományozott legalább annyi jövőbe mutató inspirációval is szolgált. Ő is így akarta, és számunkra sem volt kérdés, hogy folytatjuk.
A tavalyi, 2023/24-es évadot a megújulás jegyében hirdettük meg. A Térszínház tradícióihoz hűek maradtunk, ugyanakkor arculati elemeinkben, infrastruktúránkban, szakmai jelenlétünkben, online felületeinkben és a közreműködő művészek személyében is számos újdonsággal rukkoltunk elő.
Bucz Hunor már-már legendás rendezéseinek frissen tartása és felújítása mellett, több új bemutatónk is volt az elmúlt években, amelyek közül szeretném kiemelni zenés komédiánkat, a Švejket. A Kaj Ádám rendezésében, Vörös István dalszövegeivel és általam komponált zenével, dalbetétekkel színpadra állított produkció szakmai és közönségsikere visszaigazolás számunkra, hogy jó döntés volt a folytatás. Igyekszünk tovább vinni a lángot.

Részlet a Švejk című előadásból – forrás: Térszínház
– Milyen tervek vannak a jövőre nézve?
– A színházi minifesztivál után a következő nagy dobásunk áprilisban lesz. A Várkert Bazárral és Klem Viktorral együttműködésben készülünk legújabb bemutatónkra, amely Térey János A Legkisebb Jégkorszak című regényének kétszereplős, élő zenés színpadi adaptációja lesz.
Ezen felül természetesen műsoron tartjuk repertoárelőadásainkat is, és az évad során törekszünk arra, hogy produkcióinkat nagyobb befogadóképességű, külsős helyszínekre is eljuttassuk Budapesten innen és túl. A Švejk sikerén felbuzdulva pedig Kaj Ádám barátommal már nagyban dolgozunk a következő zenés darabunkon, a Jókutyák musicalen, amely az ember-kutya kapcsolatának sokévezredes történetét mutatja be. A művel nem titkolt preventív célunk, hogy az emberek állattartáshoz való viszonyát – ha csak egy arasszal is – közelebb segítsük az ideálishoz.
A TÉRopen fesztiválról további információ ide kattintva érhető el.