18 tehetséges muzsikus képviseli országát idén az Ifjú Zenészek Eurovíziós Versenyén augusztusban Edinburgh-ban. Ismerjék meg őket, köztük a magyar versenyzőt, Bencze Mátét!
A hegedűtől a hárfáig, a csellótól a fuvoláig sokféle hangszert szólaltatnak meg a fiatal zenészek számára 19. alkalommal kiírt eurovíziós versenyen, amelynek idei helyszíne Edinburgh. Az ifjú virtuózok mindannyian rendkívül tapasztaltak, a világ számos pódiumán már bemutatkoztak, augusztusban pedig a skóciai város egyik fontos koncerttermében, az Usher Hallban lépnek a közönség és a zsűri elé.
A versenyzők között Bencze Mátét, a fiatal szaxofonművészt is megtaláljuk. A Virtuózok június 8-i adásban kiderült, hogy a nézők által leadott szavazatok alapján ő lett a közönség kedvence, de nem csak ezt a díjat zsebelte be – amely egy közös fellépés a Liszt Ferenc Kamarazenekarral – hanem
az MTVA különdíjaként lehetőséget kapott, hogy ő képviselje hazánkat a Fiatal Zenészek Eurovízióján az Egyesült Királyságban.
A versenyen a legnagyobb magyar sikert eddig Devich Gergely csellista érte el, aki 2014-ben, 15 évesen harmadik díjat nyert.
A további versenyzők:
Klaudio Zoto: cselló – Albánia
2003-ban született, és 6 éves korában kezdett el csellózni. Fiatal kora ellenére számos eilismerést tudhat magáénak. 10 évesen Németországban és Olaszországban már Vivaldit játszott a Tiranai Ifjúsági Zenekarral, ráadásul ő maga vezényelt.
Alexandra Cooreman: hegedű – Belgium
A belga és lengyel felmenőkkel rendelkező ifjú hegedűs 2003-ban született. 5 éves korában már egy nagy presztízsű akadémián tanult hegedülni. 2015 áprilisában Alexandrát választották a párizsi Louis Vuitton Alapítvány által támogatott Augustin Dumay Mesterkurzuson való részvételre.
Jan Tominić: szaxofon – Horvátország
A 2004-es születésű muzsikus rajong a jazzért. Akkor szeretett bele a szaxofonba, amikor először hallotta John Coltrane-t and Charlie Parkert.
Indi Stivín: nagybőgő – Csehország
A zenészcsaládba született 17 éves nagybőgős először zongorán és hegedűn kezdett el játszani, majd 9 éves korában meghallotta a nagybőgő csodás hangját, és eldöntötte, hogy hangszert vált. Ezután nem sokkal már saját nagybőgődarabjait mutatta be.
Tanel-Eiko Novikov: ütőhangszerek – Észtország
Kisgyermekként már nagy érdeklődést mutatott az ütőhangszerek iránt a 18 éves Tanel-Eiko. Jövőre fog diplomázni a Tallini Zeneakadémián. Több zenei kurzuson részt vett már Belgiumban, Oroszországban, Németországban és Észtországban.
Mira Foron: hegedű – Németország
2002-ben született egy stuttgarti muzsikuscsaládba. Bátyja a karmester és zongoraművész Nicolò Umberto Foron, akivel rendszeresen játszanak hegedű-zongora duókat.
Thanos Tzanetakis: gitár – Görögország
A 2001-ben született versenyző Görögország- és Európa-szerte több neves verseny első díját nyerte el. Bevallása szerint a gitár elválaszthatatlan társa.
Tamir Naaman-Pery: cselló – Izrael
19 éves csellista Izraelben komoly zenei karriert futott be, és már külföldi versenyeken és kurzusokon is próbálgatja szárnyait.
Bernice Sammut: zongora – Málta
Miután igen fiatalon elkezdett zongorázni, néhány évvel később a hegedűt is a kezébe vette, így most már két hangszert is mesterien szólaltat meg.
Birgitta Elisa Oftestad: cselló – Norvégia
Számos díjat nyert, valamint több tucat fesztiválon lépett fel szólistaként és zenekari játékosként is az oslói csellista.
Marta Chlebicka: fuvola – Lengyelország
2013 óta Varsóban tanul, számos mesterkurzuson képezte magát mind Lengyelországban, mind külföldön.
Ivan Bessonov: zongora – Oroszország
6 éves kora óta zongorázik és jelenleg a moszkvai Csajkovszkij Állami Konzervatórium diákja. Máris több kiváló kortárs karmesterrel dolgozott együtt.
Francesco Stefanelli: cselló – San Marino
2015-ben kiváló eredménnyel diplomázott Riminiben, pályája kezdetén pedig számtalan mesterkurzuson vett részt.
Nikola Pajanović: hegedű – Szlovénia
A Ljubljanában tanuló ifjú művész nagyon korán rajongást mutatott a hegedű iránt. Nem csoda, hogy azóta töretlenül ível felfelé pályája Szlovéniában és külföldön egyaránt.
Sara Valencia: hegedű – Spanyolország
Már 4 éves kora óta hegedül a madridi Sara, aki az elmúlt 15 évben minden díjat elnyert, amit csak szeretett volna.
Johanna Ander Ljung: hárfa – Svédország
Egy rangos verseny zsűrije így méltatta a fiatal hárfaművészt: „Természetes zeneiségével és eleganciájával remekül uralta hangszere gazdag dinamikai és hangszínpalettáját.”
Maxim Calver: cselló – Egyesült Királyság
A brit csellista 2018-ban bekerült a BBC Fiatal Zenészek versenyének fináléjába.
(Via Eurovision Young Musicians)