Gonda János Széchenyi- és Erkel-díjas zongoraművész, zeneszerző, zenetörténész 1932. január 11-én született és 2021. március 10-én hunyt el.
Gonda János, a hazai jazz-élet egyik legmeghatározóbb alakja a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán előbb a zenetudományi, majd a zongora szakon szerzett diplomát. Különböző együtteseivel (Qualiton, Gonda, Kruza kvartett) számos országban koncertezett, a 70-es években gyakran lépett fel szólóban is.
Mint komponista elsősorban jazz-darabok szerzőjeként vált ismertté, de írt játékfilm-zenéket, balett- és színházi kísérőzenét, musicalt, tánckompozíciókat, valamint modern dalokat is.
A jazz történetével és elméletével foglalkozó könyvei és tanulmányai a magyar nyelvű szakirodalom alapművei. 1965-ben megszervezte a Bartók Béla konzervatórium jazz-tanszakát, amely 1990-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazz művész- és tanárképző tanszékévé alakult át.
Rendszeresen tartott előadásokat és kurzusokat külföldi egyetemeken és zeneművészeti főiskolákon. Intenzíven foglalkozott a kreativitást fejlesztő, alternatív zenepedagógiával, ennek eredményeként 1993-ban megalapította a tatabányai Nemzetközi Zenepedagógiai Intézetet. Az 1990-ben megalakult Magyar Jazz Szövetség tiszteletbeli elnöke.