A Sotheby’s a napokban jelentette be jövő februári árverésének első kiemelkedő tételét, Diego Velázquez portréját Bourbon Izabella spanyol királynéról.
Senki többet?
Az itt megjelenő írásokban a világ és Magyarország műkereskedelmének történéseiről, érdekességeiről, furcsaságairól, ennek a különleges, sokak szemében gyakran érthetetlenül hatalmas pénzeket mozgató piacnak a kulisszatitkairól esik szó. Martos Gábor, a blog szerzője 2011-ben (Magyarországon elsőként) szerzett tudományos fokozatot a műkereskedelem elméleti kérdéseinek témaköréből. Korábban több könyvében is összefoglalta ebbéli ismereteit: Műkereskedelem – Egy cápa ára című kötete 2013-ban, „Ilyet én is tudok” – Sokmilliós művek kalapács alatt című, az absztrakt/nonfiguratív művészet műtárgypiaci jelenlétét taglaló írása pedig 2018-ban jelent meg. Akit tehát érdekel ez az izgalmas világ, tartson vele itt is; rengeteg tényt, adatot, elemeznivalót fog kapni, amelyekből aztán ki-ki levonhatja magának a számára érvényes tanulságokat.
Bírósági döntés alapján mostantól bárki megvásárolhatja, de ami még fontosabb, akár külföldre is magával viheti azt a Franciaországban előkerült aprócska papírlapot, amin egyértelműen egy Leonardo da Vincinek tulajdonított rajz látható.
Ismét egy nagyszabású magángyűjtemény kerül kalapács alá Amerikában: a Sotheby’s ezúttal Chara Schreyer kollekciójának darabjait kínálja licitálásra a gyűjtőknek.
A bécsi Dorotheum október 25-i Old Masters, azaz Régi mesterek árverésének egyik legizgalmasabb tétele egy Raffaello által készített vöröskréta-rajz lesz.
A Bonhams árverezőház most Londonban pár nap múlva kalapács alá visz jó pár olyan relikviát, amelyeket még jórészt Roger Moore gyűjtött össze ezzel a szerepével kapcsolatban.
A Christie’s árverésén három Cezanne-festményt kínál megvételre a Museum Langmatt. Hogy a gyűjtők hányra licitálhatnak, az az este során fog csak kiderülni. Íme a nem szokványos eset részletei.
Bár a világ indiaiként tartja számon, édesanyja révén félig magyar volt az 1913-ban Budapesten született és mindössze 28 évet élt Amrita Sérgil.
Az amerikai expresszionista festő, Joan Mitchell egy újabb jelentős munkája kerül kalapács alá, amivel minden bizonnyal meg is döntheti majd az eddig aukciós rekordját.
A Christie’s árverezőházában licitek kerülnek kalapács alá a Rothschild család francia ágának vagyonából származó legkülönfélébb műtárgyak.
Néhány nap múlva a Bonhams Skinner amerikai árverezőház licitjén fog kalapács alá kerülni egy festmény, amelyet mostani beadója pár éve csak a kerete miatt vásárolt meg egy ócskásnál.