AZ ENSZ glasgow-i klímakonferenciájával összefüggésben kilenc nemzetközi és európai kulturális szervezet és platform gyűlt össze, hogy együtt lépjenek fel az éghajlatváltozás ellen. Az esemény résztvevői egy szándéknyilatkozatot adtak ki.
A közös célkitűzés a SHIFT (Shared Initiatives for Training) projektből, az Európai Unió Erasmus+ programja által alapított projektből származott. A résztvevők a szándéknyilatkozattal egy fontos lépést tettek afelé, hogy együttes erővel vegyék fel a harcot a klímaváltozással szemben. A szervezetek közti együttműködés célja, hogy egy olyan keretrendszert fejlesszenek és építsenek be, amely egy hitelesítési rendszert és környezeti irányelveket tartalmaz a kulturális szervezetek számára.
A nyilatkozatot aláíró szervezetek elismerték, hogy a működésük ökológiai lábnyomot hagy maga után, és állást foglaltak amellett, hogy minimalizálják azt, fenntartható gyakorlatokat alkalmazzanak, és példaként szolgáljanak a tagjaik és más intézmények számára.
Arra törekednek, hogy hozzájáruljanak az ENSZ által meghatározott alábbi fenntarthatósági célokhoz: fenntartható városok és közösségek (11.), felelős termelés és fogyasztás (12.), fellépés a klímaváltozás ellen (13.), fenntartható víz- és földhasználat (14., 15.) és partnerségek kialakítása a fenntartható fejlődésért (17.).
A világ vezetői 2015 szeptemberében New York-ban egy történelmi ENSZ-csúcstalálkozón elkötelezték magukat amellett, hogy véget vetnek a szegénységnek, megküzdenek a klímaváltozással és harcolnak az igazságtalanság ellen. Összesen 17 fenntartható fejlődési célt fogalmaztak meg.