Január 21-én mutatkozik be a Müpában a Magidom. Az alapvetően pop-rock zenét játszó együttes az évek során több irányba is elkalandozott, legfrissebb lemezükön épp szimfonikus hangzású dalok hallhatóak. Benyhe Robit, az öttagú zenekar vezetőjét többek között erről az albumról és a Magidom több mint tízéves múltjáról is kérdeztük.
– Hogyan lett Magidom az együttes neve?
– 2010-re nyúlik vissza ez a történet, akkoriban döntöttük el, hogy állandósítjuk a zenekart saját névvel és dalokkal. Egy vidéki utazásunk során egy BME-n tanuló ismerősünk javasolta, hogy legyünk Magidom. Mint megtudtuk, ez egy építészeti szakkifejezés: azon támadáspontok mértani helye, melyeken ható F erő esetén a keresztmetszeten csak egyféle előjelű feszültségek keletkezhetnek. Tetszett a szó hangzása és a feszültség mint motívum, ezért döntöttünk mellette.
– Miben változtatok leginkább az indulásotok óta mind emberileg, mind zeneileg?
– Óriási személyiségfejlődésen mentünk át ez alatt a több mint tíz év alatt. Amikor állandósult a zenekar, a húszas éveink elején jártunk. Azóta viszont mindenki elkezdte élni a felnőtt életét: egyetemet végeztünk, dolgozunk, van, akinek gyereke is született már. Most azzal a kihívással nézünk szembe, hogy a zenekar továbbra is prioritás tudjon maradni.
Zeneileg is több irányba kalandoztunk el. Az elején még egy nyersebb pop-rock hangzásból indultunk ki, azóta viszont már sok mindennel színesedett a zenénk. A lemezeinkkel mindig próbálunk újat mondani, ami a dalszövegekben is tetten érhető:
a lírai én általában kérdéseket tesz fel, válaszok után kutat, és keresi a helyét a világban.
– A dalszövegekben gyakran jelennek meg társadalomkritikus, világszemléleti kérdések is. Ez tudatos a részetekről?
– A dalainknak valóban van egy olyan csoportja, ami társadalomkritikai felhangú, ilyen például a Van az a pénz vagy a Hazugság. Engem nagyon foglalkoztat a közélet, a közérzet, vagyis, hogy mi történik éppen a világban és Magyarországon. Ezek a történések akarva-akaratlanul hatnak rám, és mivel a dalok nagy részét én írom, oda is beszűrődnek. Egyébként nem célunk, hogy iránymutatást adjunk, inkább csak felvállaljuk az értékrendünket.
Bármilyen témához hozzá lehet nyúlni, ha nem erőszakosan van tálalva.
– Az utóbbi időben több, korábbi dal újragondolt változatát hoztátok ki. Hogyan jött az ötlet, hogy visszanyúljatok ezekhez?
– Amikor tízévesek lettünk, úgy gondoltuk, jó lenne valamilyen számvetést csinálni. Arra jutottunk, hogy ezt összekapcsoljuk a müpás fellépéssel, és régebbi dalok új verzióiból készítünk lemezt Erős Márton barátunk vonós-fuvós alapú hangszereléseivel. Ennek első része meg is jelent Újragondolva I. címmel.
A történethez az is hozzátartozik, hogy sok olyan dalunk van, amiket mi nagyon szeretünk, de viszonylag kevesen ismerik őket a kezdeti időszakunkból. Így közel tízéves szerzeményeket is bemutatunk új köntösbe bújtatva, és abban bízunk, hogy most a korábbinál szélesebb közönséghez is eljutnak.
– A Müpában január 21-én fogtok debütálni. Mit jelent ez a lehetőség számotokra?
– Hatalmas megtiszteltetésnek tartjuk, hogy játszhatunk a Müpa színpadán. Mi egy teljesen alulról jövő zenekar vagyunk: nem mentünk kereskedelmi tévés tehetségkutatóba, soha nem volt óriási áttörésünk, hanem fokozatosan, a mikrolépcsőket végigjárva sikerült eljutni ide. Nagyon büszke vagyok, hogy ezt sikerült együtt elérnünk! Amikor majd a színpadon állunk, szeretnénk kiélvezni a pillanatot.
– A koncerten egy színésznő, Egyed Brigitta is ott lesz veletek a színpadon. Hogyan kell elképzelni az ő szerepét?
– Az előadásnak Életközeli élmény a címe, és az a célunk, hogy ne csak zenei, hanem színházi élményt is nyújtsunk. Azt szeretnénk, ha olyan emberek számára is érdekes lenne a koncert, akik nem ismerik mélyen a munkásságunkat. Brigi egy titokzatos porondmester lesz, aki abban segít nekünk, hogy a különböző daloknak legyen egy hangulati íve. Elképzeléseink szerint az ő színpadi jelenléte még színesebbé, érdekesebbé teszi majd az előadást.
– Mivel készültök még a közeljövőben?
– Februárra tervezzük az Újragondolva II. kislemezt, amin többek között elektroswinges és reggie-s beütésű átiratok is szerepelnek majd. Emellett készül egy teljesen új album is, aminek beharangozójaként tavaly ki is hoztuk a Van az a pénz, az Ó egek és a Színarany című számokat. Nyáron pedig szeretnénk eljutni minél több fesztiválra, a Fishing on Orfűn például biztosan ott leszünk.