Kokas Dóra gordonkaművészt az a megtiszteltetés érte, hogy 2021 novemberében a magyar állam neki ítélte a tulajdonában lévő Domenico Montagnana (1686–1750) által 1730-ban készített híres mesterhangszert.
A fiatal művész első koncertje novemberben volt a hangszerrel a Zeneakadémia Nagytermében. Vashegyi György vezényletében a Concerto Budapesttel adta elő Brahms Kettősversenyét nővérével, Kokas Katalinnal.
„Akkor egy hete volt nálam a hangszer – idézte fel lapunknak Kokas Dóra. – Próbálgattam, meg kellett szoknom, de már az első hangoknál éreztem egy olyan leírhatatlan érzést, amit csak ez a hangszer adhat. Az az egy hét megváltoztatta az eddigi életem. Azonnal új szintre emelte játékomat. Eddig ismeretlen, teljesen új lehetőségek nyíltak meg előttem.”
A Kokas Dórához került hangszeren egykor Martin Lovett, az Amadeus Kvartett csellistája, Botvay Károly és Mező László, a szintén világhírű Bartók Vonósnégyes csellistái játszottak.
„A fának van egy különleges memóriája – meséli Kokas Dóra. – Megörökölni egy hangszert azt is jelenti, hogy érzed az előző tulajdonos lelkét. Minden megszólaltatott pillanatban benne van Mező tanár úr hangja, amit féltve őrzök, el ne vesszen!“
A nem mindennapi hangszerre a nemrég Budapesten járt Mischa Maisky is kíváncsi volt, aki szintén egy Montagnana-csellón játszik. „Különleges érzés volt ezt a két hangszert egymás mellett látni, hisz’ mindössze 10 év különbség van a »testvérek« között” – idézte fel a találkozó élményét Kokas Dóra.
Kokas Dórát és hangszerét hazánkban legközelebb április 3-án a Zeneakadémián, illetve 11-én Miskolcon hallhatja a közönség.
Domenico Montagnana 1712-ben nyitotta meg saját műhelyét Velencében. Kifinomult, kifejezetten a szólójátékra készített hangszerek kerültek ki a kezei közül, melyek egyértelmű inspirációt adtak a későbbi Guadagnini-hangszerekhez.