A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése idén 94. alkalommal rendezi meg a kortárs magyar irodalom legnagyobb szabadtéri eseményét, az Ünnepi Könyvhetet és 22. alkalommal a Gyermekkönyvnapokat. Az év egyik legfontosabb irodalmi rendezvénysorozatára június 8–11. között kerül sor. A Könyvhétre a Pagony kiadó is sok-sok újdonsággal vagy épp népszerű sorozat folytatásával készül.
A Pagony standját a Duna-korzón, a Vigadó téren találják meg az érdeklődők, ahol a friss újdonságok mellett minden, korábban már megjelent Pagony- és Tilos az Á kötet, valamint Pagony játék is kedvezménnyel vásárolható majd meg.
Az esemény ideje alatt számtalan beszélgetés, kézműves, játékos program, illetve dedikálás is várja a kicsiket-nagyokat, valamint kiderül, ki nyeri az Év Gyerekkönyve Díjat.
Kedvcsinálónak ajánlunk pár friss könyvet, hogy mindenki megtalálja a maga új könyvét vagy épp régi kedvencének folytatását.
Marék Veronika legújabb mesekönyve, a Boribon a játszótéren című kötet biztos, hogy a legkisebbek egyik kedvenc nyári olvasmánya lesz. Bárhol is töltjük majd a nyarat, mindenképpen pakoljuk be a csomagba!
A kötetben Boribon játszótérre megy, és kedvenc játékát, a kis kék mackót is magával viszi. Csakhogy kiderül, hogy kismackója nem minden játékkal tud ugyanolyan biztonságosan játszani, mint ő, a csúszdáról lebucskázik, a hintából kiesik – hiszena kék mackó picike, a játszótér pedig nagy. Miután egy tavaszi záporban bőrig áznak, és majdnem el is veszítik a kismackót, Boribonnak remek ötlete támad! Kreativitásának köszönhetően már semmi nem akadályozza a közös játékot és pici játszóteret épít a pici mackónak a nappaliban.
A könyvhöz kapcsolódóan egy igazi családi programot ajánlunk, egy szép nyári napra, mert érdemes kipróbálni az újlipóti Pagony Játékházból induló Boribonnal a parkban programot. A már hároméves gyerekekkel is játszható Boribonos kalandséta a Győri Pagonyban is elérhető.
Azoknak pedig, akik majd a nagy nyári hőség elől menekülve egy hűs szobában szeretnék elkészíteni otthon Boribon és Annipanni házát, nagy szeretettel ajánlom a Nézd, itt lakik Boribon! játszófüzetet.
A Marék Veronika rajongók meghallgatnak egy beszélgetést az írónővel június 10-én szombaton 17 óra-or a Könyvhéten, ahol majd dedikálni is fog, valamint június 11-én, vasárnap 10 órakor is találkozhatnak vele a Pagony stand mellett.
Már a címe is nagyon csábító az angol Jarvis könyvének: Medve és Madár – A piknik és más mesék egy meghatóan, nagyon kedves mesekönyv, melyet kedves rajzok, finom humor jellemez és négy, rövid, izgalmas történet tartalmaz . Medve és Madár legjobb barátok. Festegetnek, piknikeznek, egy pihe-puha takaróban kuckóznak. Néha azonban nehezebb érzelmekkel is meg kell küzdeniük – pont, mint minden kisgyereknek. A mesék végére azonban minden konfliktus elsimul, hiszen mindkettejüknek nagyon fontos, hogy a másik boldog legyen. A meghatóan humoros képeskönyv mindent elmesél arról, amit a barátságról tudni érdemes. Csak kucorodjunk be Medvével és Madárral egy pihe-puha takaró alá, és nevessünk velük a beszélő virágon, az elmaradt pikniken, Madár gyönyörű festményén és lessük meg egy igaz barátság meghitt pillanatait. A könyv 3 éven felülieknek mindenkinek, az egész családnak ajánlható, remek választás összebújós meséléshez.
A hamarosan érkező vakációra készülve jelent meg egy igazi nyári mesegyűjtemény. Czernák Eszter Ne szaladj el, csigaház! – Panka és a tenger című könyve Monszport Vivien rajzaival segít felkészülni a gyerekeknek a nyaralásra. Panka és családja a tengerhez utazik nyaralni. Pankával a gyerekek végigizgulhatják a hosszú autóutat, rácsodálkozhatnak a tenger végtelenségére, megismerkedhetnek új állatfajokkal, és még egy hajókiránduláson is részt vehetnek. Panka vidáman fedezi fel magának ezt az új világot, és olyan élményekkel gazdagodik, amiket talán sosem fejet majd el. Búvárkodik, kagylót gyűjt és homokvárat épít, majd a kis család felfedezi a várost, meglátogatják a helyi élelmiszerboltot, szuvenírt vásárolnak, kipróbálják a helyi fogásokat és képeslapot küldenek a nagyszülőknek, sőt, még maguknak is! Ezzel a kötettel minden család számára még emlékezetesebb lehet a nyár, legyen a nyaralás tengerrparton vagy itthon, a lényeg: elhozza a tengerparti nyaralás élményét az otthonokba is.
Aki pedig szeretne egy frissen dedikált könyvet magával vinni a nyaralásra, az keresse Czernák Esztert a Könyvhéten, a Pagony standjánál, június 11-én, vasárnap délben!
És most jöjjön egy igazán megható és gyönyörű könyv Mrena Juliannától, mely így kezdődik:
„Volt egyszer egy zokni. Nem volt másik fele.
Meg amúgy is sajnos jó sok baj volt vele.
Csak néhanap hordták, de leginkább soha.
És ez igazából egy kicsit sem csoda.”
A népszerű Mese a kislajhárról, aki nem akart elaludni szerzőinek legújabb képeskönyvében egy fél pár zokni, név szerint Harusnya vándorútját követhetjük végig. Gyönyörű illusztrációk egészítik ki a szórakoztató, kedves verses mesét a szeretetre vágyó fél pár zokniról, aki nem nyugszik bele, hogy portörlésre használják, inkább elindul és felfedezi magának a világot. Útja során sokfelé megfordul, mire megtalálja az igazi helyét: egy kutya kolbásznak nézi, a halak távoli rokonnak, egy fényes hátú gyík még feleségül is kéri! Végül aztán megtalálja valódi hivatását, és a verses mese végére kiderül, hogy mindenkinek van helye a világban! A kötet arra bátorítja a gyerekeket, hogy keressék meg saját helyüket, ne szegje kedvüket az sem, ha tovább tart, mint gondolnák. A fél pár zokni rímes kalandjain keresztül a történet megmutatja, hogy mindenki számára van egy hely a világban, ahol elismerik, és úgy fogadják el, ahogy van. A Harusnya, a fél pár zokni című verses mesét Szert-Szabó Dorottya dinamikus és vidám rajzai teszik még különlegesebbé. Bárkinek dedikálja Harusnya történetét az illusztrátor június 11-én, vasárnap délután 3 órakor a Pagony standjánál, Könyvhéten!
Pásztohy Panka legújabb könyve, a Pitypang és a barátság a népszerű Pitypang és Lili sorozat új része egy játszótéri barátkozós mese, melyben Lili egy különleges, új barátot szerez a játszótéren. A kisfiúval, Leóval nem egy nyelvet beszélnek, hiszen bármit is mond a kisfiú a hangtölcsérbe, Lili a „Hahó!”-n kívül egy szót sem ért, mert Leó nem tud magyarul. A kisfiúval nem egy nyelvet beszélnek, mégis hamar megtalálják a közös hangot, és nagyszerű játszópajtára találnak egymásban.
A Pitypang és a barátság amellett, hogy egy végtelenül kedves mese, arra is bátorítja a gyerekeket, hogy merjenek nyitni más kultúrák felé. A kedves, szeretnivaló mese az aranyos rajzokkal észrevétlenül segíthet bátorítani a kicsiket, hogy akár a külföldi nyaraláskor akár az itthoni mindennapokban merjenek nyitni más kultúrák felé, így azán felnőttként is könnyebben, felszabadultabban fedezhetik fel maguknak a világot.
Pásztohy Panka június 11-én, vasárnap 11-től dedikál a Könyvhéten.
A szülők és gyerekek körében is népszerű 3-5-8 perces mesék sorozat köteteiben a mesék a szülők szempontjából a lehető legpraktikusabb rendszerben, a hosszuk alapján vannak fejezetekbe csoportosítva. Ha a rohanós hétköznap estéken csak egy rövid kis olvasásra van idő, ezekben a könyvekben könnyedén megtalálják az elfoglalt szülők a megfelelő mesét. Ha pedig sikerült korábban ágyba dugni a gyerekeket, akkor bátran jöhet egy hosszabb történet is – a lényeg, hogy a mesélés ne maradjon el, hiszen fontos része a gyerekek életének és a személyiségük fejlődésének. Kedves képek, bájos történetek, egytől egyig szerethető karakterek jellemzik a sorozat eddig megjelent 16 – köztük 5 magyar meséket tartalmazó kötetét. A magyar 3-5-8 perces mesék legújabb, ötödik antológiájába a legjobb kortárs gyerek-könyvszerzők ezúttal csupa-csupa állatos mesét írtak. A kötetben az olvasó találkozhat háziállatokkal, egzotikus vadállatokkal, de még kitalált lényekkel is, hiszen az állatok mindenki számára érdekesek, legyenek kicsik és aranyosak vagy erős, nagyvadak. A kötet szerzői Bendl Vera, Berg Judit, Dániel András, Harcos Bálint, Igaz Dóra, Kiss Judit Ágnes, Kertész Erzsi, Kolozsi László, Majoros Nóra, Marék Veronika, Mészöly Ágnes, Molnár T. Eszter, Mrena Julianna, Rádai Andrea, Szabó Borbála, Tasi Katalin, Vadadi Adrienn, Vibók Ildi és Wéber Anikó – mind a hazai kortárs magyar gyerekirodalom legjelesebb alkotói. A kötet különlegessége Grela Alexandra nagyon színes, művészi illusztrációi, melyek egészen új szintre emelik a meseolvasás élményét az egész családnak.
A következő könyv a mindig kreatív gyerekek mellett azoknak a felnőtteknek is szól, akik úgy érzik, vagy még inkább kiskorukban azt jallották, hgy nem tudnak rajzolni… Agócs Írisz legújabb kreatív könyve a népszerű Rajzolj egy krumplit!-sorozatot új szintre emelve a felszabadító alkotás élményét adja minden olvasónak. A népszerű illusztrátor-szerző még a 2020-as karantén idején Facebook oldalán minden nap lépésről lépésre egy krumpliból kiindulva megrajzolt egy figurát, megmutatva, hogy rajzolni mindenkit tud. Az egyszerű ötletből született sorozat, a Rajzolj egy krumplit! négy megjelent kötete azóta sok-sok gyerekeket és felnőttet erősített meg abban, hogy a rajzolás egy bárki által elsajátítható tevékenység, az alkotás pedig öröm. A Rajzolj egy krumplit! gondolatmentetét új szintre emelve a Vonalból kimenni ér című új kötettel Agócs Írisz nem titkolt célja, hogy felszabadítsa az olvasót – és rajzolót – minden olyan gátlás és szabály alól, melyek korlátozhatják a szabad alkotás utánozhatatlan élményét.
Agócs Írisz az akár már óvodákban leggyakrabban elhangzó, az alkotókedvet blokkoló mondatokat (Ne menj ki a vonalból! A szép kezeddel rajzolj!) cáfolja meg ebben a gyönyörű kötetben, és az általa festett színes pacákkal szabad teret és fantáziát ad, felszabadító lehetőséget biztosít gyereknek-felnőttnek arra, hogy kilépjen a keretetek közül és merjen bármit létrehozni – a saját örömére.
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy folt.
Nem is egy volt, sok volt. Sok-sok paca volt.
Ha mindegyik pacának adtál egy jó nevet,
Összeáll hamar a pacahadsereg.
Pacaország tarka virágos díszben áll,
Megválasztottak téged, te vagy pacakirály!
Hát szeresd a pacákat, szeresd a foltokat,
Színezz, fess és rajzolj belőlük jó sokat!
– olvasható Marék Veronika verse a kötet borítóján, és nekünk ezek után már semmi más dolgunk nincs, mint színes és vidám pacákat festeni!
A könyvhöz a Könyvhéten két program is kapcsolódik, lesz egy kézműves foglalkozás a gyereksarokban, a Vigadó téren, június 10., szombaton 10 órakor, ahol a pacafestést és rajzolását lehet kipróbálni. A Vigadó téri színpadon június 10-én, szombaton 17 órakor kerül sor Mászkáló pacák című beszélgetésre, ahol szó lesz képekről és szövegekről. A beszélgetés résztvevői Marék Veronika (Boribon a játszótéren), Agócs Írisz (A vonalból kimenni ér!) és Dániel András (Mindenki mászkál).
A nagyobb, már biztonággal olvasóknak szól a Zseblámpás könyvek legújabb része, melyre biztosan egész életükben emlékezni fognak a kisiskolások. Anna Woltz ifjúsági regénye egy érzékeny nyári történet barátságról, családról és egy barna tyúkról. Anna Woltz neve valószínűleg ismerősen cseng mindenkinek, aki keresett már ifjúsági könyvet, hiszen a népszerű holland írónő olyan természetességgel, humorrral, de mégis mélységgel ír, amibe elsőolvasásra bele lehet szeretni. Már több, mint 25 önálló kötete jelent meg, köztük kalandos tiniregény és gondolatébresztő ifjúsági irodalom is, melyeket fiatalok és felnőttek egyaránt nagyon szeretnek. Az Evi, Nick és a csibés nyár címú friss kötet egy könnyed, letehetetlen nyári olvasmány állatokról, barátságról és egy megmentett esküvőről.
A Zseblámpás könyvek sorozata egyébként azoknak a gyerekeknek készül, akiknek már nem kihívás az összefüggő szövegek kibetűzése, de akiknek egy több száz oldalas regény még túl nagy falat lenne. Szintén ebben a sorozatban jelent meg Wéber Anikó Anna Tükörképföldön című könyve Horváth Ildi rajzaival, mely az egymásra figyelésre, empátiára tanítja a kisiskolásokat, mely egyszerre ötvözi a kisebbeknek szóló varázslatos mesevilágot, és a lélektani történeteket. Wéber Anikó a magyar gyerek- és ifjúsági irodalom népszerű szerzője, aki kicsiknek-nagyoknak egyaránt értő érzékenységgel ír, kamaszoknak szóló regényeiben pedig az iskolai zaklatás és agresszió problematikájával is foglalkozik. A most megjelent regényben az írónő egy varázslatos történeten keresztül segít a kisiskolásoknak megtanulni figyelni másokra és jobban megérteni a körülöttük élők érzéseit. Emellett pedig arról is mesél, hogy a szülők életében sincs mindig minden rendben, és van úgy, hogy a gyerekek támogatása segíthet nekik tovább lendülni a nehezebb helyzeteken. A címszereplő Anna, a negyedikes, csendes kislány mindenben különbözik nővéreitől: ő legszívesebben csak az ablakban üldögél, és álmodozik, délutánonként a parkban sétál apukájával, beszélget a fákkal, figyeli a madarakat és a téli álomra igyekvő süniket. Másnak, magányosnak érzi magát, és amikor egy nap apukája elveszti a munkáját, és felbomlik a családi harmónia, elhatározza, hogy megoldja a problémákat, és felvidítja apukáját. Egy nap különleges, tükrökkel, festményekkel teli bolt nyílik az utcájukban, és a kedves boltos néni segítségével Anna Tükörképföldre utazik, ahol minden ugyanolyan, mégis teljesen más. Aki ott jár, hirtelen jobban megérti a körülötte élők bánatát, és megtalálja az utat hozzájuk, így Anna számára könnyebb bátorságot gyűjteni ahhoz, hogy barátkozzon, nyisson az emberek felé. A kalandos, de emellett érzékeny mese könnyen érthető szövegével, rövid fejezeteivel és gazdag érzelemvilágával valamint Horváth Ildi rajzaival segíti az érzelmi gondolkodást, hiszen szeretetről, segítségnyújtásról, beilleszkedésről, önazonosságról, önismeretről szól a 7 éven felülieknek és szüleiknek is.
A szerzők június 10-én, szombaton 14 órakor dedikálják a könyvet a Könyvhéten.
És ugyan még messze az ősz, de Katya Balen Október, Október című könyve egy gyönyörű, lírai nyelvezettel megírt letehetetlen történet családról, barátságról 9 éven felül bárkinek!
Az Abszolút könyvek részeként megjelent kötet Katya Balen első magyarul megjelent könyve, a fiatal, tehetséges brit szerző regénye egy lírai énkeresés, egy izgalmas kaland az erdőben és a városi vadonban, és egy gyönyörű történet a családról és a barátságról.
„Az erdőben lakunk, vadak vagyunk.” – Az Október nevű kislány a civilizációtól távol nevelkedik, az erdőben lakik apukájával, és ez így van, amióta az eszét tudja. Mindketten ismerik a fákat, a tavat és a csillagokat, az erdőt, veteményesükben egész évre elegendő zöldséget termelnek maguknak, vadásznak, és csupán évente egyszer vásárolnak a közeli faluban. Október első igazi barátja Stig, a bagolyfióka, akit ő mentett meg. Boldog, idilli szabad élete azonban a tizenegyedik születésnapján megváltozik, amikor apja lezuhan egy fáról és kórházba kerül, így Október kénytelen beköltözni ritkán látott anyukájához Londonba. Vajon hogyan sikerül alkalmazkodnia a nyüzsgő nagyvároshoz, és a maga vadságával megtalálnia a helyét az emberek között? Októbernek meg kell tanulnia nyitni az édesanyja és a kortársai felé, meg kell tanulnia beilleszkedni, és elfogadni azt is, hogy az életben nem minden marad örökké ugyanaz, és ehhez alkalmazkodnia kell. A kislány fokozatosan megtalálja a helyét az új környezetben, barátokat szerez, megismeri a folyami kincsvadászat titkait, és szép lassan megtanul nyitni az édesanyja felé is, megtapasztaja, hogy mit jelent vadnak lenni, mit jelent szabadnak lenni.
A kislány története segít megmutatni a legvisszahúzódóbb gyerekeknek is, hogy érdemes minden körülmények között önazonosnak lenni, hogy különbözni nem hiba, hanem érték. Nekünk, szülőknek tükröt tart, hogy a legbékésebb válás senknek nem könnyű, emellett utat mutat ahhoz is, hogyan lehet ugyanúgy szeretni a gyereket, ha már nem élnek együtt.
A lélegzetelállító regény minden érzékszervünkre hatni fog a csípős októberi reggelekkel, a lobogó tűz illatával, a gumicsizma cuppogásával a sárban!
A könyveket – sok más újdonsággal együtt – bárki megtalálja a Pagony boltjaiban, emellett szeretettel várunk mindenkit a Könyvhéten, a Vigadó tér mellett található Pagony standon is!