A halkímélő eszközök tudatos kiválasztása és használata fokozottan ajánlott lenne minden egyes horgász repertoárjában. Éppen ezeket a törekvéseket szeretnénk szorgalmazni ebben a bejegyzésben.
Egész pontosan mit is értünk halkímélő eszközök alatt?
Pontosan azt, amire önmagában a kifejezés utal. Kategória szerint azokat a hasznos elemeket magunk körül a vízparton, amelyek elősegítik, hogy a fárasztás végeztével a hal a lehető leginkább kíméletes bánásmódot kapja.
Szemléletes példa minderre a Cheapfishing webshop halkímélő eszközök palettája. Transzparensen látszik, hogy a segítségükkel a kiemelés, a mérlegelés, a horogszabadítás, illetve adott esetben a fotózás, majd a visszaengedés is problémamentesen kivitelezhető.
Összességében célszerű tehát tekinteni magára a kérdéskörre. Hisz eleve, ami fárasztás után a vízparton történik, ideális esetben az is egy összetett, de tervezett folyamat. Aminek fő célja, hogy a megfogott hal komolyabb sérülés nélkül visszanyerje a szabadságát.
Melyek a legfontosabb halkímélő eszközök a vízparton?
A dolog valahol ott kezdődik, hogy eleve a merítőháló is szolgálja az erre irányuló törekvéseket. Legyen sűrű szövésű, hogy lehetőség szerint minimálisan se tudja felsérteni a pikkelyeket, vagy a kifogott példány testének egyéb pontjait.
Kulcsfontosságú, hogy a horogszabadítás, illetve a száj fertőtlenítése pontymatracon történjen. Ez ugyanis nagyságrendekkel kisebb mértékben generálhat különféle sérüléseket, mintha az éltető elemét elhagyó hal csak úgy a kőkemény talajon vergődne.
Aztán sokat segíthet a merítő lebegtető is, akár már a merítés pillanatában, vagy pedig később a visszaengedésnél. Ha pedig kimondottan a nagyobb testű példányok megfogása a cél, akkor a matrac mellett vagy helyett inkább a pontybölcső használata ajánlott.
Néhány hasznos tipp a minél tudatosabb beszerzéshez
Ideális esetben azt kell átgondolni, hogyan is néznek ki a horgászat körülményei, milyen halfajokra horgászunk és várhatóan mekkora egyedekkel lesz dolgunk. Így sokkal könnyebb lesz megtalálni az ehhez illeszkedő halkímélő eszközöket.
Gondoljunk arra is, hogy nemcsak a vízparton kell kéznél lenniük ezeknek a holmiknak. Vagyis ott van feladatként a halak tárolása, valamint a szállítása is. Minél kompaktabb megoldásokat találunk, annál egyszerűbb lesz helyet találni a szükséges halkímélő eszközöknek az autóban, illetve otthon a szekrényben.
Ha pedig már tényleg foglalkozunk a témakörrel, akkor mutassunk példát más horgászoknak is. Járjunk élen a halakkal való kíméletes bánásmód prezentálásában. Gondoljunk rá, hogy a halat tisztelettel kellene kezelni, hisz ők a partnereink ebben a szeretett elfoglaltságban. Közös cél, hogy egészségesen fejlődni tudjanak és idővel újból örömteli pillanatokat tudjanak szerezni akár nekünk, akár más horgászoknak.