Manapság az internetes megjelenések többsége nem túl derűlátó az állami nyugdíjrendszer jövőjével kapcsolatban. Olyannyira, hogy bizonyos írásokban már egyenesen az összeomlását jósolják, ami főként annak tudható be, hogy hazánknak is szembe kell néznie az öregedő társadalom összetett problémakörével.
A fiatalok közül ugyanis egyre kevesebben vállalnak gyermeket, a születéskor várható élettartam pedig jóval hosszabb, mint mondjuk 15 évvel ezelőtt. Ezek a folyamatok azonban még csak most kezdenek beérni, így az a bizonyos “közös edény” is még relatíve tele van.
De a kérdés az, hogy mégis meddig?
Ezért is döntenek a legtöbben egy saját, névre szóló magánnyugdíj számla nyitása mellett, ahol a jövedelemmel arányosan lehet a nyugdíjas évekre megtakarítani, ahogy az a Filter.hu felületén megjelenő egyik cikkben is olvasható.
Sőt, annak köszönhetően, hogy az állam is elkezdte adó-visszatérítésekkel és kedvező szabályozással ösztönözni ezeknek a megtakarításoknak az indítását – minden félrerakott 10 ezer forinthoz pluszban még 2 ezer forintot kapunk -, így még népszerűbbé vált.
Ha tehát időben kezdünk el takarékoskodni, akkor úgy a nyugdíjas éveinkre egy igazán tekintélyes összeg fog majd összegyűlni, amely biztosíthatja az általunk megszokott életszínvonal fenntartását. Ha pedig mindemellett még okosan is választjuk meg a megtakarítási megoldásunkat, akkor az több százezres, sőt gyakran akár több milliós különbséget is jelenthet az összegyűlő privát nyugdíjunk összegét tekintve.
Van, aki az osztrák nyugdíjat igényli meg
Sokan nem is tudják, de ha legalább 12 hónapot dolgoztak Ausztriában, elérték a nyugdíjkorhatárt (férfiak esetében 65, nők esetében 60 év), és minimum 15 év szolgálati idővel rendelkeznek, amelyből legalább 7 év kereső tevékenységhez kötődik, akkor jogosulttá váltak az osztrák nyugdíj megigénylésére. Ezzel a lehetőséggel rengetegen élnek is, hogy egy kis plusz üsse minden hónapban a markukat.
De olyan lehetőségük is van, hogy a törvényben meghatározott minimum életkor betöltése előtt már nyugdíjba tudnak vonulni. Azt viszont fontos megemlíteni, hogy ehhez fizikailag vagy pszichikailag megterhelő munkakörben kell dolgozni hosszú időn keresztül. Arról nem is beszélve, hogy legalább 45 év munkaviszonyra van szükség.
Nyugdíj utáni munka
Ausztriában azért is szerencsés nyugdíjasnak lenni, mivel korlátlanul lehet a nyugdíj mellett dolgozni, amellyel megnövelhető az ellátás összege is. Sőt, ha nem igényeljük meg az öregségi ellátást, hanem enélkül dolgozunk tovább, akkor még nagyobb ütemben növekvő juttatás ütheti a markunkat.
Reméljük, hogy ezzel a kis írásunkkal sikerült átfogó képet adni az állami nyugdíj mellett elérhető lehetőségekről, és az olvasónk többségét arra biztatni, hogy kiaknázzák ezeket a lehetőségeket.