A mellékpajzsmirigyeink (más néven parathyreoid mirigyek) kis, dió alakú szerveink, amelyek a pajzsmirigyünk hátulsó felszínéhez kapcsolódnak. Bár a 2-2, borsószemnyi méretű csomó egyenként alig 5 grammot nyom, rengeteg fontos funkciót látnak el testünkben, és számos problémát okozhat a nem megfelelő működésük.
Hormonképzés és csontépítés: a mellékpajzsmirigyek legfontosabb funkciói
A pajzsmirigy hátsó részén megtalálható, 2-2 kis mirigycsomóból állnak a mellékpajzsmirigyeink. A legfontosabb feladatuk a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása. Ezt a szabályozást a parathormon nevű hormon segítségével végzik, amit a mellékpajzsmirigyek termelnek. Ám ha működésükben probléma merül fel, az depressziót, fáradtságot vagy épp izomgyengeséget is okozhat. Az Affidea Magyarország endokrinológiai szakrendelésén hamar fény derülhet kellemetlen tüneteink pontos okaira. Ha pedig már megvan a diagnózis, a kezelés is sokkal egyszerűbbé válhat.
A parathormon segítségével a mellékpajzsmirigyek fokozzák a kalcium felszívódását az emésztőrendszerből, valamint csökkentik annak ürítését a veséken keresztül. Emellett serkentik a csontok lebontását, hogy felszabadítsák a benne tárolt kalciumot.
Az endokrin mirigyek – mint például a mellékpajzsmirigyek is – tehát olyan szervek, amelyek hormonokat termelnek és bocsátanak ki a véráramba, hogy szabályozzák a test működését. A hormonális problémák mögött így számos betegség állhat. Az már közismert, hogy az inzulinhiány cukorbetegséget okozhat, a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése pedig hormonális egyensúlyhiányt eredményezhet. A mellékpajzsmirigy túlműködése pedig a kalcium- és foszforháztartás zavarával járhat kéz a kézben. Az endokrinológus segítséget nyújthat ezeknek a betegségeknek a diagnosztizálásában és kezelésében.
A csontritkulás legfőbb okozója is lehet
Fontos kapcsolat áll fenn a parathormon és a csontképződés, valamint a csontritkulás között is. Normális parathormonszint szükséges a megfelelő csontképződéshez. Fiatalon és gyermekkorunkban még inkább a csontépítés a meghatározó, ám idősebb korban már a csontbontási funkció dominál. Ha a mellékpajzsmirigy túlzott működésbe kezd, azaz túl sok parathormont termel, akkor túl hamar indul be a csontok leépülése. Ez pedig hosszú távon csontritkuláshoz vezethet, akár már egészen ifjú korban is. Nem beszélve a mozgással kapcsolatos problémák megjelenéséről (az ízületek kopása miatt), a törékeny csontokról vagy a cukorháztartásban fellépő problémákról.
Kiket érint a mellékpajzsmirigy túlműködése a leggyakrabban, és mik a tünetei?
Általában idősebb korban, az 50-60 év közötti hölgyeknél jelentkezik ez a betegség. Náluk 3-4-szer gyakrabban fordul elő a magas parathormonszint. Leggyakoribb jelei a csontfájdalom, a gyengeség, a fáradtság, a vesekő kialakulása, a hízás vagy épp a magas vérnyomás kialakulása. Ha ilyesmit tapasztalunk, ne vegyük félvállról: mihamarabb keressük fel endokrinológusunkat!