A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötet írásaiból válogatunk.
A 60-as évek második feléből imponáló névsor állítható össze nagy, sőt túlzás nélkül legendás muzsikusokból, akik a Rádiózenekar élére érkeztek: Igor Markevitch, Charles Münch, Leopold Stokowski, Claudio Abbado, Lovro von Matačić, Jean Martinon… Majd’ mindegyikük budapesti fellépése, illetve együttműködése a Rádiózenekarral szenzációértékű eseménye volt az akkori koncertéletnek.
A zenekarral a régivágású karmestertekintélyek modorában érintkező Igor Markevitch-nek, aki 1965 után egy kerek évtizeddel, 1975-ben is eljött Budapestre vezényelni, mindenekelőtt a szigora vált emlékezetessé. (1975-ben úgymond még Kobajasi Kenicsirót is kiküldte a próbáról.) Valamint az a sajátos óhaja, hogy a fellépti díját nem forintban, nem is valutában, hanem tokaji aszúban kérte, s kapta meg. Az 1965. novemberi zeneakadémiai koncertről, amelynek műsorán Sztravinszkij Zsoltárszimfóniája, Kodály Psalmus hungaricusa, Ravel 2. Daphnis és Chloé szvitje, valamint Brahms Alt-rapszódiája szerepelt, a következőket írta beszámolójában Hamburger Klára: „…Igor Markevitch-nek ezen az estén olyan elsőrangú (és a karmesterrel való közös munkában talán még önmagát is felülmúló), ragyogó „hangszer” állt rendelkezésére, mint a Rádiózenekar. Fa- és rézfúvósaink, de vonósaink, ütőseink, egész együttesünk olyan magas színvonalon játszott ezen a koncerten, ahogyan hangversenyteremben magyar zenekar csak igen ritkán.”
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.