Az október 9. és 22. között megvalósult Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztiválon az egyszeri és megismételhetetlen klasszikus zenei együttműködések, az exkluzív crossover és könnyűzenei produkciók, valamint a kivételesen gazdag világzenei kínálat mellett irodalmi és képzőművészeti programok színesítették a palettát.
„Idei, negyedik Liszt Ünnepünk nem csupán a Liszt életművét bemutató nagy produkcióknak – mint például a Szent Erzsébet legendájának – adott helyet, de kinyitotta a teret különböző művészeti ágak előtt: láthattunk képzőművészeti kiállítást, táncelőadást, könnyűzenei produkciókat és klasszikus műveket egyaránt. Liszt Ferenc nemcsak korának nemzetközi fenoménja és hasonlóképp tehetséges marketingszakembere volt, de a 19. század egyik legnagyobb alkotó- és előadóművésze is, aki olyan sokszínű kulturális örökséget hagyott ránk, amely iránytűként segít a jelen művészetének feltérképezésében, megismerésében és befogadásában” – mondta Káel Csaba, a fesztivált szervező Müpa vezérigazgatója.
„Hatalmas öröm, hogy az ő szellemiségében összeállított összművészeti eseménysorozatunk idén is széles közönséget vonzott, és – legyen szó klasszikus zenéről, kortárs táncművészetről vagy tárlatról – a programok között mindenki megtalálhatta a számára legkedvesebb kikapcsolódási lehetőséget” – tette hozzá Szomolányi Janina, a Müpa fesztiváljainak operatív igazgatója.
A Liszt Ünnep grandiózus nyitóeseményén, a névadó komponista Szent Erzsébet legendája című oratóriumának előadásán a Vashegyi György által vezetett nemzetközi fellépőgárda aratott elsöprő sikert a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, amely néhány nappal később, Francesco Tristano unikális, klasszikus zongorajátékot és elektronikát ötvöző produkciójának estéjén egészen más arcát is megmutathatta a rendkívül lelkes, kétszer is ráadást követelő közönségnek.
Ugyancsak perceken át tartó tapsviharral jutalmazta a meghatott hallgatóság a Vaszilij Petrenko és a Royal Philharmonic Orchestra közös koncertjén színpadra lépő Liszt-specialista, Balog József szólóját. A Kolozsvári Magyar Opera együttesének estjét a nyitókoncerthez hasonlóan nem csupán a helyszínen, de online is követhették az érdeklődők, így azok is részesülhettek a Liszt Ünnep emelkedett pillanataiból, akik személyesen nem tudtak részt venni a fesztiválon.
Az idén negyedik alkalommal megrendezett összművészeti eseménysorozat 16 budapesti helyszín 26 előadóterében, több mint 130, köztük 76 ingyenes programmal várta a feltöltődni vágyókat. A Müpába érkező világsztárok – mint a londoni Royal Philharmonic Orchestra, az Orchester Wiener Akademie vagy Francesco Tristano – mellett az Akvárium Klubban az Isolation Budapest keretében bemutatkozó könnyűzenei formációk, a Budapest Music Centerben pedig a sajátos hangzásvilágáról ismert Markus Stockhausen Group lépett fel, míg a Magyar Zene Házában Barabás Lőrinc és a Jazzical Trio erre az alkalomra megálmodott közös koncertjét élvezhette a közönség.
A Millenáris nemcsak a zenerajongóknak, de a kortárs képzőművészet kedvelőinek is ideális célpont volt: a budai helyszín Jeff Mills és zenésztársai kirobbanó ovációval kísért fellépése mellett az idén is több ezer látogatót vonzó Art Market Budapestnek is otthont adott, a közelben található Nemzeti Táncszínházban pedig az Őszi Margó Irodalmi Fesztivál forgatagában hódolhattak szenvedélyüknek az irodalom szerelmesei.
A Szenes Iván születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett koncerten a The Qualitons oldalán a hazai könnyűzenei élet sztárjai idézték fel a mester legszebb slágereit, míg a műfajteremtő Recirquel legújabb cirque danse produkciójának bemutatóját ünnepelte a Müpa mellett felállított sátorban.
A Háromszék Táncszínház Ecce Homo című, Munkácsy Mihály ihlette premierje a mozgásművészeten keresztül mesélt a festő életéről, így a táncrajongók mellett a képzőművészet és a vizuális kultúra iránt fogékony nézők érdeklődésére is számot tartott. Csakúgy, mint a Liszt Ünnep keretében megnyíló kiállítások, köztük a Ludwig Múzeum Női kvóta 01 című tárlata, a Magyar Nemzeti Galériának a Galimberti házaspár életművére fókuszáló kiállítása, vagy éppen a Székelyföld sokszínűségét bemutató nagyszabású vállalkozás a Néprajzi Múzeumban.