Április 29-én a táncművészet legnagyobb ünnepére készül a magyar táncélet! Most is, mint eddig minden évben, a tánc világnapján a táncszakma szereplőit köszönti a Magyar Táncművészek Szövetsége. Nagyszabású gálaműsorral ünnepelnek, melyen átadják a szakmai elismeréseket; díjat kapnak a növendékek, elismert művészek, táncpedagógusok és neves alkotók.
Idén még különlegesebb ez a nap, ugyanis a Nemzeti Táncszínház is csatlakozott Európa legnagyobb színházi eseményéhez, a 10. Színházi Olimpiához, amiről Vidnyánszky Attila, a fesztivál művészeti vezetője és a Nemzeti Színház igazgatója számolt be a Nemzeti Táncszínház által szervezett sajtótájékoztatón. „58 ország 400 társulata 750 előadással vesz részt az olimpián. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az az első olyan olimpia a rendezvény 1995 óta tartó sorozatában, amelyen nem csak a hagyományos értelemben vett színházak és prózai előadások vesznek részt, hanem a bábművészet mellett a tánc műfajának képviselői is” – fogalmazott a Vidnyánszky Attila.
Az olimpia szervezői hisznek abban, hogy az előadóművészet teljességére érdemes törekedni, aminek szerves részét adja a tánc – a klasszikus balettől a mozgásszínházon és néptáncon át a kortárs tánc megannyi műfajáig. Vidnyánszky Attila kiemelte, hogy a nemzetközi és műfaji nyitottság jellemzi a magyarországi Színházi Olimpiát, és ez az a nyitottság, aminek megtermékenyítő hatására a magyar színházi életnek nagy szüksége van, amiben a tánc világa élen jár, példát mutat. Mert amíg a prózai előadásoknak nyelvi korlátjai vannak, addig a tánc, a mozgás univerzális nyelvén szinte akadálytalanul tudunk nyelvi és kulturális határokat átlépni, mert szavak nélkül is értjük egymást. Az egymás megértésére törekvés az egyik legfontosabb gondolat, amit a művészek képviselni tudnak – hangsúlyozta az olimpia művészeti vezetője.
Az olimpia táncprogramjával kapcsolatban Vidnyánszky elmondta: Budapest mellett Győr, Pécs, Szeged, Miskolc, Veszprém, Gyula, Kisvárda, Eger, Kápolnásnyék és számos további város nagy és kisebb, régi és újabb társulata és alkotóműhelye fogad külföldi táncelőadásokat a 10. Színházi Olimpia június végéig tartó eseménysorozatában. Az olimpia táncelőadásai beépülnek a már nagy hagyományú fesztiválok kínálatába, és remélik, újabb nemzetközi kapcsolatok létrejöttét is segíteni tudják. Különösen fontos az olimpia számára, hogy ebben nagyszerű partner a Nemzeti Táncszínház, a műfaj meghatározó központja.
„A táncművészettel együtt teljes a magyarországi Színházi Olimpia kínálata és a rendezvény eszméje. Nagy öröm, hogy Önökkel, Veletek és a táncelőadások közönségével együtt teremtjük és élhetjük át közös szenvedélyünk, a színház ünnepét” – zárta gondolatait Vidnyánszky Attila.
„Kiosztásra kerül többek között Az évad legjobb férfi-női táncosainak-díja, a Roboz Ágnes-díj – az évad legjobb végzős növendékei számára, Az évad legjobb alkotója-díj, az életműdíj, valamint a Táncművészetért-díj is” – mondta el Mihályi Gábor Kossuthdíjas, érdemes és kiváló művész, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője, a Magyar Táncművészek Szövetsége elnöke, aki kihirdette „A tánc világnapja – díjátadó gálaest” programját és a 2023-as táncszakmai díjakat. Ugyancsak ezen az estén kerül sor az Imre Zoltán Alapítvány, az ifj. Nagy Zoltán Alapítvány díjainak átadására is.
A hagyományokhoz hűen a gálaest közreműködői ezúttal is az idei és a tavalyi év díjazottai közül kerülnek ki, többek között a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium növendékei és a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói lépnek színpadra. Az est második felében az évad
legjobb alkotója díjat elnyert Fodor Zoltán, Harangozó-díjas táncművész, koreográfus Szerelem a kolera idején című előadását láthatják a nézők az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat előadásában.
A sajtótájékoztatón Kiss János, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas táncművész, a Magyar Táncművészek Szövetsége társelnöke ismertette a hazai táncszakma programnaptárját, kiemelve a XVIII. Magyar Táncfesztivált, a VI. Horizont Nemzetközi Kortárstánc Fesztivált, 4. Under500 Fesztivált, Café de la Dance Velencei-tavi nemzetközi kortárstánc fesztivált, Erdélyi Táncháztalálkozót és a XII. Egri Stúdiószínházi Táncfesztivált.
A Nemzeti Táncszínház programjait Ertl Péter a Nemzeti Táncszínház igazgatója mutatta be, kiemelve, hogy április 27-én indult a Budapest Táncfesztivál, és egészen május 6-ig két neves külföldi együttessel és nívós hazai előadásokkal várják a tánckedvelőket.
Hozzátette továbbá, hogy idén júliusban folytatódik a Nemzeti Táncszínház nyári programja, amely újra könnyed, nyáresti kulturális élményt kínál, a kikapcsolódásra vágyó közönség számára. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén szeptemberben is négy napra Keszthely lesz a Balaton tánc fővárosa. A Nemzeti Táncszínház és a Balaton Kongresszusi Központ és Színház szeptember 7-10. között rendezi meg a 21. keszthelyi Táncpanorámát.
„Májusban meghirdetjük a felnőtt és gyermekbérleteinket, melyek összeállításánál a sokszínűségre törekedtünk, így segítve közönségünket abban, hogy még teljesebb képet kapjon a táncművészet jelenkori kínálatából.” – hangsúlyozta az igazgató. A Táncszínház igazgatója bemutatta az Alkotók klubja fotókampányukat, amely a magyar táncélet kiemelkedő alakjaira, az együttesvezetőkre és alkotókra fókuszál, bemutatva a táncszakma sokszínűségét és erejét.
Ertl Péter beszámolt a 2022/2023-as évadról is, melyben közel 300 előadást láthat a közönség, ebből több mint 200 előadás a Nagy- és Kisteremben, míg a Táncszínház különlegesebb, térspecifikus helyszínein, az Előtérben és a Kamarateremben közel száz táncprodukció kap helyet. Az ország 26 különböző pontján találkozhattak a Nemzeti Táncszínház törzsegyüttesi körébe tartozó társulatok produkcióival.
Illetve elmondta, hogy ez az évad az innovációkról szólt a Táncszínházban. Az intézmény évek óta egy központi esemény-nyilvántartó rendszerben dolgozik, amely nemcsak a honlap, de most már a digitális programfüzet adatait is biztosítja, így a nézők mindig a legfrissebb információkat látják az eseményekről. Ugyancsak ez a rendszer vezérli a Táncszínház digitális kijelzőinek működését, ki és bekapcsolását és fényerejét is, mely 12 000 kWh megtakarítást jelentett az intézménynek a múlt évben.
„Befogadó színházként évente közel ötven társulat, sok száz előadása látható nálunk, amelyeknek most már nyomon követhetjük az életpályáját is.” – emelte ki Ertl Péter, majd hozzátette, hogy egy telepített kamerarendszer segítségével rögzítik a próbákat és előadásokat, létrehozva ezzel egy egyedülálló táncarchívumot. A jelenleg is zajló tesztüzem alatt a Nagyteremben 121, míg a Kisteremben 60 előadást dokumentáltak, ezzel összesen 319 órányi felvételük van. „Ehhez kapcsolódóan kifejlesztettünk egy személyre szabott open source média és saját felhő szervert, amelyen a videó archívumunkat építjük. Ezt az adatbázist elérhetővé tesszük minden nálunk fellépő együttes számára, így azonnali hozzáférést biztosítunk nekik az előadásaikhoz.” – mondta el a táncteátrum vezetője.
A következő évad során számos új bemutatóra és budapesti premierre készül a Táncszínház. Az idén 30 éves Bozsik Yvette Társulat Körforgás címmel tűzi műsorra legújabb darabját, a Duna Művészegyüttes az Apák és fiak című koreográfiáját mutatja be, a Győri Balett A skarlát betű című nagysikerű előadást hozza a Táncszínházba, és terveink között szerepel a Kecskemét City Balett két előadásnak, a Hattyúnak és Bánk bánnak a budapesti bemutatója is.
TÁNC VILÁGNAPJA – 2023
ROBOZ ÁGNES-DÍJ – AZ ÉVAD LEGJOBB VÉGZŐS NÖVENDÉKE
- balett: Nagy Gvendolin – Táncművész szak – klasszikus balett szakirány, Magyar Táncművészeti Egyetem
- néptánc: Egyed Mátyás – Táncművész szak – néptánc szakirány, Magyar Táncművészeti Egyetem
- színházi táncos: Hoffer Tekla – végzős táncművész, Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium
AZ ÉVAD LEGJOBB PÁLYAKEZDŐ TÁNCMŰVÉSZE
- balett: Scrivener Louis – balettművész, Magyar Nemzeti Balett
- modern-kortárs: Czvikli Fanni – szabadúszó táncművész, Kulcsár Noémi Tellabor, Feledi Projekt, Bozsik Yvette Társulat
- modern-kortárs: Nagy Noémi Gizella – szabadúszó táncművész, Góbi Rita
Társulat - modern-kortárs: Pataki Noémi Kata – táncművész, Duda Éva Társulat
AZ ÉVAD LEGJOBB FÉRFI TÁNCMŰVÉSZE
- balett: Balázsi Gergő Ármin – balettművész, principál, Magyar Nemzeti Balett
- modern-kortárs: Clark David Bonus Ortega – táncművész, Inversedance – Fodor Zoltán Társulat
- néptánc: Melles Endre – táncművész, táncos szólista, Háromszék Táncegyüttes (Sepsiszentgyörgy), Junior Prima-, és Arany Sarkantyú-díjas
AZ ÉVAD LEGJOBB NŐI TÁNCMŰVÉSZE
- balett: Herkovics Eszter Adria – balettművész, magántáncos, Győri Balett
- modern-kortárs: Karin Iwata – táncművész, magántáncos, Pécsi Balett
- modern-kortárs: Szöllősi Krisztina – vezető táncművész, Badora Társulat
- néptánc: Tóth Alma – táncművész, Magyar Állami Népi Együttes, Oskó Endréné-díjas, Kétszeres Aranygyöngyös táncos
AZ ÉVAD LEGJOBB ALKOTÓJA
Fodor Zoltán – táncművész, koreográfus, az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat művészeti vezetője, Harangozó Gyula-díjas
TÁNCMŰVÉSZETÉRT DÍJ
- Sallai Sándor – impresszárió, művészeti menedzser
- Vati Tamás – táncművész, a Bozsik Yvette Társulat tagja, Harangozó Gyuladíjas
A TÁNCOKTATÁSÉRT DÍJ
- Késmárki Kálmán – címzetes egyetemi docens, Magyar Táncművészeti
Egyetem - Szent-Ivány Kinga – táncművész, táncpedagógus, koreográfus, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium művészeti vezetője, a Színház- és Filmművészeti Egyetem adjunktusa, Harangozó Gyula-díjas
A TÁNCTUDOMÁNYÉRT DÍJ
- Dr. Lanszki Anita – egyetemi docens, a Magyar Táncművészeti Egyetem Tánctudományi Kutatóközpontjának igazgatója, a Magyar Táncművészeti Egyetem Pedagógia és Pszichológia Tanszékének vezetője, a „Tánc és Nevelés / Dance and Education” folyóirat alapító főszerkesztője
ÉLETMŰ DÍJ
- Szőnyi Eleonóra – balettművész, balettmester, a Magyar Táncművészeti Egyetem egyetemi tanára, Liszt Ferenc-díjas, érdemes művész
AZ IMRE ZOLTÁN ALAPÍTVÁNY DÍJA
IMRE ZOLTÁN-DÍJ
- Szabó Réka – koreográfus, rendező, a Tünet Együttes művészeti vezetője
AZ IFJ. NAGY ZOLTÁN ALAPÍTVÁNY A TÁNCMŰVÉSZETÉRT DÍJAI
A NAGY ALAKÍTÁSÉRT DÍJ:
- Szabó Márton – táncművész, magántáncos, balettmester, a Pécsi Balett tagja, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti képzésének vezetője
A NAGY ALAKÍTÁSÉRT HALLGATÓ DÍJ:
- Dobra Janka – táncművész szak, klasszikus balett szakirány növendéke, Magyar Táncművészeti Egyetem