A karácsonyt, ahogy ma ismerjük: havasan, családdal, ünnepi vacsorával, ajándékokkal és a ma ismerthez hasonló felhajtással az 1800-as években hozta divatba Charles Dickens és Viktória királynő. Ha már egy írónak és konkrétan egy könyvnek – a Karácsonyi ének-nek – köszönhetjük az egész hacacárét, nézzük meg, hogyan festik le az ünnepet a könyvek. A túláradóan idilli és a realisztikusabb fiktív karácsonyok kapcsán pedig megvizsgálhatjuk, nekünk mit jelent ez az ünnep.
A karácsony a van-ok és nincs-ek ünnepe. Az anyagiakról viszonylag sok szó esik, a családi és baráti kapcsolatok pedig boldog, meleg fényekben fürösztve, maximum humoros felhangokkal jelennek meg. Pedig soha ilyen élesen nem rajzolódnak ki a társadalmi – és családi különbségek. Karácsonykor nem csak az derül ki, hogy ki teheti meg azt, hogy lélegzetelállító, a legmerészebb álmainkat felülmúló ajándékokat vegyen, hanem az is, hogy kinek van valakije, akivel együtt töltheti az ünnepet. Az eszképizmustól a számvetésig haladva nézzük meg, milyen karácsonyok találhatóak a regényekben, illetve egy-egy kötet kapcsán milyen kérdések vetődhetnek fel. A felsorolt kérdések minden esetben csupán ajánlás jellegűek. Ha számodra mást jelent, más kérdéseket hoz felszínre, akkor azokkal érdemes dolgoznod magadban.
A tökéletes
J.K. Rowling: Harry Potter-kötetei a legjobb karácsonyok egész sorával ajándékozták meg az olvasókat. 12 hatalmas, különbözően feldíszített karácsonyfa, éneklő lovagi páncélok, magától megterülő asztal és fantasztikus ajándékok: láthatatlanná tévő köpeny, versenyseprű. Később Roxmorts mesefalu a csodálatos boltokkal és a bál. Az ódon angol kastély már magában is nagyon hangulatos, ehhez évről évre újabb varázslatok csatlakoznak, ahogy a szereplőink nőnek és az érdeklődésük az üzletek kínálata mellett a másik nem felé fordul.
Az, hogy Harry Roxfortban tölti a karácsonyokat, azt mutatja meg, hogy számára ez az igazi otthon. Ahogy pedig az olvasók nőnek, úgy komorodik a könyvek hangulata és ez alól a karácsonyok ábrázolása sem kivétel. Előbb a Grimmauld téren, a sérült Artur Weasley-vel töltött ünnep, majd a kvázi száműzetésben töltött ünnep. Ekkor Harry és Hermione csak az ablakokon kiszűrődő fényből jönnek rá, hogy milyen nap van, majd az estét Harry szüleinek sírjánál, később egy kelepcébe sétálva, harccal töltik.
Kérdések
Melyik karácsonyra csatlakoztál volna legszívesebben Harryhez?
Volt-e olyan, amelyik hasonlított a saját élményeidre?
Milyen lenne számodra a tökéletes karácsony?
Engedd el a fantáziáidat! Ha lennének varázsképességeid, mire használnád őket a saját életedben karácsonykor?
Hogy változtak a karácsonyaid, ahogy felnőttél?
Voltak kifejezetten boldog és voltak szürkébb évek?
Technikailag nem ajándék, de karácsonykor bukkan rá Harry Edevis tükrére, amely megmutatja a szíve leghőbb vágyát. Neked mit mutatna a tükör?
A klasszikus
Charles Dickens: Karácsonyi ének című regényében a főhősnek megadatik, ami csak nagyon keveseknek: ráláthat az életére, múltra, jelenre, sőt, a jövőre is. Ami pedig még ennél is több, lehetősége van változtatni a látottak alapján. A lehetőség pedig itt nem csak a fizikailag lehetségeset jelenti, hanem azt, hogy képes volt a változásra és a változtatásra. Igazából valószínűleg sokkal többen vannak tisztában azzal, hogy az életük mely részein lenne szükség beavatkozásra, miben kellene fejlődniük, változniuk, azonban ezek mentén cselekedni már egészen más tészta.
Kérdések
Végeztél már hasonló számvetést az életedben?
Változtattál ez alapján valamin? Miben és hogyan?
Előfordult-e, hogy láttad, hogy kellene változtatni, de mégsem tetted? Miért?
A karitatív
A jelenlegi gazdasági helyzet és a szomszédunkban zajló fegyveres konfliktus hirtelen meglepő közelségbe rántották Louisa May Alcott Kisasszonyok című, az 1890-es években játszódó regényének bizonyos aspektusait. Az Észak-Dél háborúban harcoló családfő helyett a lányok által játékosan Marmee-nak becézett édesanya próbálja a felszínen tartani a családot. Annak ellenére, hogy elejtett megjegyzésekből tudjuk, ők maguk is jómódban éltek korábban, ma már a lányok is kénytelenek munkát vállalni és még így is filléres gondjaik vannak.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne látnák meg a náluk is elesettebbeket. Mindannyian rendszeresen látogatják a rászorulókat. A regény egyik legemlékezetesebb jelenetében pedig a régóta áhított és összekuporgatott karácsonyi reggelijüket is megosztják egy szegény családdal. Természetesen a jócselekedet azonnal el is nyeri méltó jutalmát, melyet egy még fenségesebb lakoma képében a szomszéd Laurie és nagyapja szállítanak le látva a lányok nagylelkűségét.
A Kisasszonyok láttán kénytelenek vagyunk eltöprengeni, hogy mi vajon képesek lennénk-e ilyen nagylelkűségre hasonló helyzetben? Képesek lennénk-e meglátni a mások baját és segíteni is rajtuk, mikor magunknak is alig jut? Az embert próbáló körülmények között is képesek lennénk hűek maradni az elveinkhez? Vagy mindez csak a fotelben olvasgatva természetes és „élesben” már jó érveink lennének az ellenkezőjére?
Te milyennek látod a saját anyagi helyzetedet? Mennyire érzed magad tehetősnek? Mikor éreznéd magad gazdagnak / szegénynek? Szoktál jótékonykodni?
Mennyire érzed valósnak vagy épp eltúlzottnak a szereplők jellemvonásait? Van olyan, amelyiket szívesen magadénak tudnád? Esetleg akad, amit magadban is felfedezel?
A retró
Szabó Magda Születésnap című regénye pöttyöskönyvként jelent meg, vagyis kifejezetten a kamaszoknak szánták. A hetedikes Bori már nagylány szeretne lenni, magassarkú cipővel, elegáns ruhával és természetesen udvarlóval. A szülei azonban nincsenek vele egy véleményen. Hiába költözik be a házukba az elképzelt fiú tökéletes megtestesülése, Bori a születésnapjára nem a várt ruhát kapja meg. Dacosan eldönti, hogy akkor maga keresi meg rá a pénzt, édesanyja azonban mégis elmegy megvenni a holmikat, de baleset éri. Bori kénytelen helyette ellátni a szégyellt házmesteri teendőket, közben pedig átértékeli a kapcsolatát a ház lakóival, az osztálytársaival – és a szüleivel.
A regény tanítócélzata, a korszakra jellemző nézetei ma már szembeötlőbbek, azonban a didaktikus mondanivalón túl számos olyan emberi momentumot mutat be, amilyeneket a többi kötetben hiába keresnénk. A szereplők, különösen a mellékszereplők karácsonyai – mert ekkor engedik ki az édesanyát a kórházból – széles skálán és nagy szociális érzékenységgel jelennek meg a lapokon. Szabó Magda hősei nem adományokat adnak a rászorulóknak, hanem bemutatják, hogy milyen sokat jelenthet, ha valaki számít rájuk, tetterősnek érezhetik magukat, például egy idős asszonynak, ha újra szükség van rá és főzhet egy családra.
Kérdések:
Ha gyerekként olvastad a könyvet és ma újra elolvasod, milyen változásokat tapasztalsz a korábbi véleményed és a mostani között?
Mit gondolsz visszatekintve arról a korról és értékrendről? Mit mentenél át? Mi vált elfogadhatatlanná azóta?
Milyennek láttad a főszereplőt, amikor korábban olvastad? Mit gondolsz róla most?
Mit gondolsz a szülőkről? Mennyiben hasonlítanak a nevelési elveik a te szüleidére, nagyszüleidére? Mennyiben a tiédre, ha már szülő vagy?
A kaotikus
Éles váltással érkezzünk meg a kilencvenes évek Londonjába. Helen Fielding: Bridget Jones naplója című regényében eltávolodunk a bolyhos takaróként ölelő családoktól és a modern élet valóságával nézünk szembe. Bridget története karácsonytól karácsonyig gördül mindkét kötetben. A harmincas szingli öniróniába burkolva vázolja, mennyire mást jelentenek az ünnepek és általában az élet az ő és a szülei generációjának és azt is, hogy utóbbi milyen erőszakosan próbálja hasonítani a gyerekei életét a sajátjához.
Bridgetnél megjelennek a karácsonyi céges bulik is az összes kliséjükkel, ahogyan a családi karácsonyok is az övékkel. Középen pedig ott áll főhősünk, aki nem feltétlenül lázadásból nem él párkapcsolatban, házasságban vagy családban, pusztán így alakult. Bridget megmutatja, hogy nem vagyunk egyedül: nem csak a mi családunk kínos, nem csak nekünk okoz gondot a megfelelő értékű és mértékű ajándékok megtalálása a barátoknak.
Kérdések:
Te érezted már magad kívülállónak a családi eseményeken?
Szoktál kapni kínos kérdéseket?
Hogy reagálsz rájuk?
Képes vagy kiállni magadért akár a családoddal szemben is?
Ahelyett, hogy kisebbnek éreznéd magad az illetőnél, gondold végig, te milyen hasonlóan érzékeny pontot érintő kérdéseket tehetnél fel az illetőnek! (Lehetőleg ne tedd fel őket valójában!) Ha mindenképpen vissza szeretnéd lőni a labdát, kérdezd meg, miért fontos az illetőnek ez a dolog. (Lehetőleg nyugodt, semleges hangnemben!)
Az össznépi
Az angoloknál maradva Nick Hornby Egy fiúról című regényében nem kevesebb humorral, de egy csipetnyit több tragikummal találkozunk. Marcust egyedül neveli az édesanyja, aki mentálisan kissé labilis. Az iskolában kilóg a többiek közül, ami miatt bántják. Amikor édesanyja öngyilkosságot kísérel meg, Marcus úgy dönt, védőhálót épít maga köré – emberekből. Sajátos módon a választása a magának való agglegényre, Willre esik, aki gondosan távol tartja magát nem csak minden kötöttségtől, de minden érzelemtől is. A kissrác kitartó mesterkedése nyomán azonban karácsonykor már egy meglehetősen vegyes társaságban találja magát. Többek közt Marcus és szülei, illetve új párjaik, sőt, Will és új párja – és az ő fia is ott ül az asztalnál az ünnepi ebédnél.
Kérdések:
Mitől számít valaki családnak?
Te kit tekintesz a családodnak?
Kik azok, akik a te védőhálódat alkotják? Kikhez tudsz fordulni, ha bajba kerülsz?
Te kinek jelented a védőhálót? Ki fordul hozzád, ha bajban van?
A családodon kívül kivel töltöd a karácsonyt vagy a közeli napokat?
A cikkek, illetve a könyvek olvasása nem helyettesíti a szakértő pszichiátriai vagy pszichoterápiás segítséget, szükség esetén gyógyszerek szedését!