Világhírű zenekarok, legendás előadóművészek és fiatal muzsikusok lépnek színpadra Budapesten, Londonban, és további hazai és külföldi városokban a 10. jubileumi Cziffra György Fesztivál keretében.
Október végén Oslóban kezdődtek meg a jubileumi ünnepi évad eseményei, ahol koncerttel, mesterkurzussal és filmvetítéssel emlékeztek a 20. század egyik legnagyobb zongoraművészére.
Cziffra György születésének évfordulója november 5-én kiemelkedő esemény, ezért a jubileumi programok budapesti nyitánya is egyben ez az alkalom. Olyan origó, melyhez a legendás zongoraművész tisztelői, az ő szellemében alkotó művészek és a közönség is mindig igazodhat. Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a tőle már megszokott módon, erre az estére is egy különleges vállalkozással, Liszt Ferenc összes, mind a tizenkilenc magyar rapszódiájának előadásával készül a Zeneakadémia Nagytermében.
November 6-án az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban a fesztivál fiatal díjazottjai – Hamar Luca Valentina, Lugosi Dániel Ali és Rozsonits Ildikó – lépnek színpadra, másnap pedig Nagykanizsán Gubik Petra és Balázs János Találkát adott a sors című produkciója hallható, mely a Filharmónia Magyarországgal közös vidéki turné első állomása lesz. December 4-én Ajkán mutatják be.
A jazz aranykora címmel a Budapest Ragtime Band a budafoki Klauzál Házban november 16-án a negyvenes évek Amerikájának izzó zenei világába repíti a közönséget, november 23-án pedig Gazsi Norbert a Hegyvidéki Kulturális Szalonban hangulatos bárzenével garantálja az önfeledt szórakozást.
A Cziffra Fesztivál nemzetközi programjának keretében november 28-án, a londoni Cadogan Hallban kerül sor Balázs János szólójával, a Royal Philharmonic Orchestra közreműködésével és Alexander Shelley vezényletével a Tribute to a Hungarian Legend című koncertre. A műsor különlegessége, hogy Smetana és Brahms egy-egy darabja mellett a londoni közönség először hallhatja Eötvös Péter egyetlen zongoraversenyét, a Cziffra Psodiát, melyet a zeneszerző Balázs János számára dedikált. Londonban Balázs János mesterkurzussal is várja a fiatal zongoristákat.
December 2-án Kovács Kati, Miklósa Erika és Balázs János legendás triója a Miskolci Egyetemen koncertezik, majd december 9-én Nyikolaj Luganszkij a 19. századi szalonok világát is megidéző zongoraestjével folytatódik az ünnepi sorozat a Zeneakadémia Nagytermében. A jubileumi évad csúcseseményét Martha Argerich és Mischa Maisky kettősének neve fémjelzi, akik december 14-én a Müpa lenyűgöző koncerttermében varázsolják el újra a hazai közönséget tüzes, energikus, mindig egyedi és kompromisszumok nélküli játékukkal, mely utánozhatatlanná teszi őket.
Az új évben tovább zajlanak a jubileumi programok, így január 20-án Székesfehérváron az Állatok Farsangja – másképp című produkcióval jelentkezik Balázs János, Lackfi János és BDZ a’la cARTe zenekar. Ugyanezzel a műsorral később Egerben, Veszprémben, Kaposváron és Nyíregyházán is fellépnek, szintén a Filharmóniával közös szervezésű turné keretében. Január 24-én Horváth Szabolcs Péter bárzongorista estjére várják az érdeklődőket a Hegyvidéki Kulturális Szalonba.
A megszokott februári összefüggő programsorozat 13-án egy egyedi, közönségkedvenc produkcióval veszi kezdetét: a ZongOpera című koncerten Miklósa Erika és Balázs János lép színpadra a MOMKultban. Lassan egy évtizede annak, hogy a két kivételes művész közösen állt a közönség elé ezzel az előadással, és a kamarazenei formán keresztül új megvilágításba helyezte az opera műfaját, valamint az ének és a zongora intim kapcsolatát, amelyen átüt az improvizáció öröme. Cziffra szellemiségét követve szinte szemtelenül, mégis a legnagyobb alázattal lépik át a műfaji határokat és alkotnak önálló zenei világot, mely számos hazai és európai nagyvárosban aratott már hangos sikert.
A Cziffra Fesztivál elkötelezett támogatója a jövő előadóművész-generációinak, melynek keretében minden évben kiválasztják azon fiatal tehetséges művészeket, akiket nemcsak anyagi és erkölcsi elismeréssel, hanem fellépési lehetőségekkel és szakmai mentorálással is segítenek. A Fókuszban a fiatalok sorozat keretében szólóestet ad Vida Mónika Ruth zongoraművész az Ötpacsirta Szalonban február 14-én. A Junior Prima- (2020) és Cziffra Fesztivál Tehetség-díjjal (2024) elismert ifjú művésznő Chopin és Liszt művei mellett átiratokat is megszólaltat Cziffra Györgyre emlékezve.
Az Országos Bárzongorista Verseny Cziffra György Emlékére résztvevőinek koncertsorozata következő állomásán a verseny győztese és különdíjasa, a Zeneakadémiát végzett Pintér Péter ad koncertet február 15-én a Hegyvidéki Kulturális Szalonban. Repertoárja bárzongoraművészként több mint 1500 számból áll, mely magában foglalja a hazai slágereket, pop zenét, csárdásokat, nótákat, mulatós zenét, báli zenét, filmzenéket, a klasszikus zenét és több mint 250 jazz-standardet. A közönség számára az önfeledt kikapcsolódás ezúttal is garantált. A koncert házigazdája: Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész.
A Cziffra Fesztivál minden évben különleges koncerttel várja a gyerekeket, ahol egy merőben új zenei élmény keretében, vadonatúj látószögből fedezhetik fel a zene, számukra eddig ismert és ismeretlen területeit. Idén Solymosi-Tari Emőke Széchenyi-díjas magyar zenetörténész, zenepedagógus kalauzolja a kicsiket a zene világában.
Fazil Say zongoraművész a tizedik Cziffra Fesztivál egyik sztárvendégeként tér vissza Magyarországra, február 18-án a Zeneakadémia Nagytermében ad koncertet. A művész a világ minden táján lázba hozza a közönséget lenyűgözően egyedi, meglepetésekkel teli játékával, sziporkázó átirataival és saját kompozícióival, hiszen nemcsak zongoraművészként, hanem zeneszerzőként, jazz-zenészként is aktív szereplője a kulturális színtérnek. Ezen a koncerten ezer arcából mutatja meg a legizgalmasabbakat. Mozart-interpretációi – időnként jazz-zel fűszerezve- legendásak, a nagy francia impresszionisták idilli szabadsággal szólnak kezei alatt, saját műveiben pedig hangokba önti ars poeticája esszenciáját: műfaji kötöttségektől függetlenül csak jó és rossz zene létezik.
Három kivételes művész közös játékát hallhatjuk a Csajkovszkij- esszencia című koncerten február 19-én a Zeneakadémia Nagytermében. Perényi Miklós, Keller András és Balázs János Csajkovszkij a-moll zongoratrióját szólaltatja meg, majd a koncert második felében elhangzik a szerző b-moll zongoraversenye Balázs János (zongora) és a Keller András vezette Concerto Budapest előadásában. Csajkovszkij a b-moll zongoraversenyt eredetileg Nyikolaj Rubinsteinnek ajánlotta, de ő banálisnak és eljátszhatatlannak tartotta, majd miután Hans von Bülow sikerre vitte egész Európában a szerző máig egyik legnépszerűbb művét, Rubinstein belátta, hogy tévedett, és a párizsi bemutatón már maga játszotta a zongoraversenyt. A barátság Csajkovszkij és Rubinstein között helyreállt, hiszen Rubinstein halála után Csajkovszkij az ő emlékére komponálta komor és szenvedélyes hangú trióját.
A pillanatban létezés öröme: ezt jelenti – oly sok más mellett – az improvizáció, amely alapköve a jazznek, a könnyűzenének, a népzenének, és bizonyos fokig a klasszikus zenének is. A Cziffra Fesztivál február 20-i koncertje a MOMKultban a rögtönzés művészetét ünnepli igazi szintézist teremtve a műfajok között a magyar jazz és könnyűzene, a népzene és a cigányzene ikonikus alakjaival a színpadon. Lakatos Mónika Kossuth- és WOMEX Életmű-díjas, világhírű roma énekes, Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész, a népzenéhez is kapcsolódó, magyar jazz meghatározó alakja, Gubik Petra Junior Prima díjas színésznő és énekesnő és Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész varázsolja el a közönséget ezen az estén.
A Bárest a fesztivál kezdete óta az egyik legnépszerűbb és legegyedibb eseménye az évnek, amelyre pillanatok alatt elfogynak a jegyek. Erre az estére Cziffra György korát idéző lokállá alakul a MOMKult színházterme, amelyben a közönség asztaloknál foglal helyet. Igazi kuriózumnak ígérkezik Sárközy Lajos prímás és zenekara és a Hot Jazz Band közös örömzenélése. Bősze Ádám egyedi stílusú műsorvezetése mellett egyszerre elevenedik majd meg a húszas-negyvenes évek Amerikájának miliője, valamint a Cziffra játékára is oly jellemző, virtuóz cigányzenei hagyományok. A Bárest vendégművésze Gazsi Norbert, a 2024-es Országos Bárzongorista Verseny második helyezettje lesz.
A Cziffra Fesztivál történetében egyedülálló módon a művészet számos tudományos vetülete került górcső alá előadások, kerekasztalok és konferencia formájában is. A 10. Cziffra Fesztiválra Freund Tamás Széchenyi-díjas agykutató tér vissza, aki február 22-én a MOMKultban tart előadást. A világhírű neurobiológus – aki szabadidejében zenél, klarinéton játszik – előadásában a Művészeti élmények az egészséges személyiségfejlődés szolgálatában témakörét járja körül, a rá jellemző módon magával ragadó, közérthető stílusban.
„Cziffra a zenetörténet egyik legnagyobb zeneművésze volt – hihetetlen öröm, hogy része lehetek a róla elnevezett fesztiválnak” – fogalmaz Vadim Repin hegedűművész, aki Balázs János zongoraművésszel együtt már összeszokott párost alkotva tér vissza Budapestre a Cziffra Fesztivál gálakoncertjén február 23-án a Zeneakadémia Nagytermében. Inspirációk címmel a művészek a népzenei feldolgozások aranykorának kedvelt darabjaival varázsolják el a nagyérdeműt, elhangzik Bartók 1. rapszódiája és a Román népi táncok, Brahms 3. (d-moll) hegedű-zongora szonátája és 17. magyar tánca, Liszt két magyar rapszódiája, a Ravel Tzigane és Sarasate: Cigánydalok is. A gálakoncerten átadják a fesztivál Tehetség, Ifjú Tehetség és Életmű díjait.
A programok felsorolása azonban közel sem teljes, hiszen a 2024/2025 évadban mintegy 40 eseményt számláló ünnepi Cziffra Fesztivál hangversenysorozatban a koncertek mellett kiállítások, zenés tárlatvezetések és további unikális programok is helyet kapnak.