Mindenből lehet hangszer – ez lehetett volna a szerdai Szaxofon és ütőhangszeres gála jelmondata, hisz még azt is megtudhatta a közönség, hogy milyen hangja van a söröshordónak, ha ütősök kezébe kerül a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán.
A Zenés esték a Nagyerdőn hangversenysorozat július 20-ai koncertjét Puskás Levente szaxofonművész és Váradi Judit zongoraművész Benedetto Marcello c-moll koncertjével kezdte, majd Francis Poulenc Szonátáját játszották, mindkét darab átirat oboáról szaxofonra.
Az ütősök műsorát Marc Strobel német vendégprofesszor kezdte, aki Kiss Péter hallgatóval csempészett karibi hangulatot a Liszt Terembe. Az ütőhangszerművész és tanítványa marimbán és a különleges hangzású vibrafonon játszottak.
A rövid szünet után az ütősök megtöltötték élettel és rengeteg hangszerrel a színpadot. A különféle dobok mellett megjelent mások mellett a xilifon, a konga, a bongó, a béka, a triangulum, a réztányér, a marimba és három fém söröshordó.
A SONUS Ütőegyüttes és a nyári akadémia mesterkurzusának hallgatóit Szabó István ütőhangszerművész vezényelte, dinamikusan indítva a második felvonást. Hangot mindenből elő lehet csalogatni értő kezekben. Még a söröshordó is megszólalt R. Starmans Ritmo della Bassa című darabjának bemutatása során.
Kan Ishii Music for percussionist műve 3. tételét azok közül a darabok közül hívta vissza Szabó István, melyek Debrecenbe érkezésekor nagy hatást gyakoroltak rá. Az ütős mesterkurzus professzora nagy örömmel üdvözölte Vajda János Souvenir című művének ütőhangszerekre való áthangszerelését. A darab Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Liszt termében készült SONUS Ütőegyüttes által előadott változatát júniusban a Bartók Rádió tűzte műsorára az ArTRIUM kortárs zenei sorozata keretében.
David Friedman amerikai jazz vibrafonos marimba kvartettre írt Hand Dance darabját a koncert végén Leroy Anderson 1950-ben komponált, Az írógép című műve követett, melyben egy mechanikus írógép az elsődleges hangszer.
A Fafúvós Gálán a fáradtságos munka felemelő pillanata jött el, hisz a mesterkurzust tartó professzorok az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján kezdték el próbálni az előadott műveket. A szerb oboaművész Sanja Romic, Szatmári Zsolt klarinétművész és ifj. Duffek Mihály fagottművész játékát Richter Edit és Böszörményi Judit zongoraművészek kísérték zongorán.
A július 23-án a Kölcsey Központban debütáló Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar debreceni koncertje után július 24-én Pécsett a Püspöki Palota udvarában, július 25-én pedig a budapesti Zeneakadémia Nagytermében lép színpadra, ezzel zárva a nyári akadémiát. A világzenekart dirigálja Vásáry Tamás és Bolyky Zoltán.