Véget ért a 23. Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája. A rendezvény záróakkordjaként megalakult a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész és karmester vezényletével. Az ifjú művészek háromállomásos hangversenyturnén vettek részt itthon és külföldön.
Több száz néző, vastaps és hatalmas ováció fogadta a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar fellépéseit a Pesti Vigadóban, a Debreceni Református Nagytemplomban és a Dinu Lipatti Állami Filharmónia koncerttermében Szatmárnémetiben. A hazai és külföldi ifjú művészekből alakult világzenekar közel kéthetes intenzív munka végén Giuseppe Verdi: Nabucco Nyitányával, Pjotr Iljics Csajkovszkij: Hattyúk tavának egyes részleteivel és Kodály Zoltán: Háry János – szvitjével bűvölte el a közönséget.
Mindhárom koncert teltházas volt, a hangversenyek és az azokra való felkészülés izgalmas pillanatokat okoztak mind a fiataloknak, mind a karmestereknek. Vásáry Tamás munkáját többen segítették az előkészítés folyamatában, így az ütős szekció vezetője évek óta Szabó István ütőhangszeres művész. A Világzenekar koncertmestere, Bogáti-Bokor Orsolya a hegedűsök munkáját segítette. Daru Andrea a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar oktatója immár negyedik éve a fúvós szekció betanítója. Daru Andrea többször dolgozott már együtt Vásáry Tamással, így a világzenekar munkájában igyekezett azokra a finomságokra, apróságokra odafigyelni, ami Vásáry Tamás számára fontos, és ezeket tudatosítani a fiatalokban is. „Mindig nagyon boldog vagyok, amikor jöhetek neki betanítani. A betanító karmesteri feladat, az egy nagyon összetett dolog, és annak ellenére, hogy kicsit láthatatlan feladatnak tűnik, annál nagyobb felelőssége van. Hiszen nekünk kell ilyenkor összeállítani és kitisztítani, helyre tenni dolgokat a darabokon belül.” – emelte ki a karmester.
Bolyky Zoltán a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Szimfonikus Zenekar és a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar karmestere Giuseppe Verdi: Nabucco Nyitányát vezényelte a három hangversenyen. Illetve Pjotr Iljics Csajkovszkij: Hattyúk tavából készített egy válogatást és azt dirigálta a fellépések alkalmával. A karmester nagyon elégedett volt a fiatal művészekkel, akik rengeteget gyakorolva és a feladatra maximálisan koncentrálva játszották a darabokat: „Mindannyian hasonlóképpen igyekszünk gondolkodni, hogy az idő, együttes munka, meg a türelmes, építkező kommunikáció az megtermelje gyümölcsét és a végén mindenki számára élvezetes koncertek szülessenek. Nagyon fontos, hogy ez nemcsak a közönség szempontjából kell, hogy élvezetes legyen, hanem hogy a hallgatók is úgy térjenek haza, hogy maga ez az egész munkafolyamat ez egy gyümölcsöző 10 napos élmény volt.
Vásáry Tamás szellemisége végig kísérte a próbákat és természetesen a koncertek hangulatát is. Bolyky Zoltán kiemelte, hogy folyamatosan nyomon követhető volt a zenekar fejlődése, formálódása: „Amit megfigyeltem, hogy Vásáry Tamás nagyon mély bizalommal van a fiatalok iránt. Ez abban tükröződik, hogy ő hozza a maga elképzeléseit, és nagyon erős az abba fektetett bizalma, hogy a körülötte ülő fiatal muzsikusok ezekben a napokban egyre több mindent vesznek át azokból a kérésekből, abból a stilisztikailag megvalósítandó instrukciókból, amelyeket ő szeretne, és ő ezt kellő türelemmel tudja megvárni, amíg ezek a folyamatok végbe mennek.”
Vásáry Tamás Kodály Zoltán: Háry János – szvitjét vezényelte a koncerteken. Szerinte a fiatalok évről évre egyre jobbak, lelkesebbek és szívesen tanulnak egymástól. Vásáry Tamás kitért a szvit nehézségére is, mely abban áll, hogy sok benne a szóló rész, így a fiataloknak, nemcsak a zenekarban kell megcsillogtatni tudásukat, hanem az egyéni, szólózások alkalmával is. A 91 éves művész Debrecen szülötte, így legkedvesebb koncert helyszíne a Kálvinista Róma. Mindig különleges érzés fogja el, amikor belép a Debreceni Református Nagytemplomba: „Mindig megtiszteltetés itt fellépni, itt szerepelni. Már az első próbán kiderült, hogy ez egy jó csapat és hozzáértőek, tudják a dolgukat, kiváló társaság. A Nagytemplomban fellépni egy különleges, nosztalgikus érzés, hiszen az egész életem, a családom Debrecenhez köt. A Nyári akadémia üzenete az, hogy a fiatalok összegyűlnek a világ minden részéről, ez egy nagyszerű alkalom a nemzetközi találkozásra a fiataloknak.”
Prof. Dr. Váradi Judit az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiájának művészeti igazgatója hangsúlyozta, hogy a Nyári Akadémia és a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar képviseli azt a nemzetköziséget, amelynek köszönhetően évről-évre meg tud újulni a rendezvény és mindig valami különlegeset képes adni a fiataloknak: „A zenekari tagok egyrészének nincs, vagy nagyon kevés lehetősége van tanulmányai alatt szimfonikus zenekarban játszani, így ez a lehetőség meghatározóvá válik életükben. A közös munka sikere mindenki számára nagyon jó visszajelzés. Minden koncert teltházas volt, a közönség lelkesen, álló ovációval köszönte meg a tehetséges fiatalok zenészeknek és örökifjú művészeti vezetőjüknek, a 91 éves Vásáry Tamásnak a zenei élményt.”
A cikk szerzője: Takács-Tóth Andrea