A 2,1 millió forint összdíjazású DECODE Díjat november 16-án ötödik alkalommal, új helyszínen, az Irányi Palotában adták át. A pályaművekből rendezett kiállítás egy éven át virtuálisan is megtekinthető a DECODE Alapítvány honlapján. A DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítvány célja, hogy felhívja a figyelmet a gondolatok köré épülő alkotásra és ezáltal az értékteremtésre az építészet, valamint vizuális és alkalmazott művészetek területén.
A szakmai zsűri 64 pályamunkából választotta ki a kiállítókat és a díjazottokat. A kategóriánként átadott Fődíjak (750.000 Ft) mellett ’Ígéretes projekt’ díjakat (150.000 Ft) is kiosztottak, a ’Spotlight’ díj pedig egy, a társadalmi szerepvállalásra külön hangsúlyt fektető munkát ismert el. A Fődíj mellé Zalavári Fruzsina egyedi tervezésű díjtárgya is társul. Az eseményt élő közvetítésben követhette minden érdeklődő. A díj alapítója és támogatója a BORD Építész Stúdió, kiemelt támogatója, egyben a helyszín biztosítója az Optinvest Zrt., exkluzív támogatói a PERI, és a BE LIGHT!, médiapartnere az Octogon Magazin, további támogatói pedig az Alukönigstahl, a Jaguár és Land Rover Magyarország, valamint a Sauska Borászat.
„A díj létrehozásakor, 2018-ban még csak titkos vágyunk volt, hogy az oktatási intézmények feladatként tekintsenek a DECODE-ra, hogy ösztönözzük a csapatmunkát, az építészet és a kortárs képzőművészet közötti együttműködést, hogy már végzett, kezdő építészeket is elérjünk és természetesen nem utolsó sorban az volt a célunk, hogy a figyelmet a kreativitás és koncepcionális tervezés jelentőségére irányítsuk. Ezért külön öröm, hogy öt év alatt eljutottunk oda, hogy sok intézményben már féléves feladat a pályázatok elkészítése, hogy pályakezdő pályázatunk is egyre több van, hogy jelentősen megnőtt az induló csapatok száma is, sőt vannak olyan pályázók is, akik többször pályáztak már a díjra” – nyilatkozta a díj alapítója, a DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke, Bordás Péter.
A beérkező munkákat Bordás Péter építész, a BORD Építész Stúdió és a DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítvány alapítója és a zsűri elnöke, Szabó Levente DLA, Ybl-, Pro Architectura és Príma-díjas építész, a BME Építészmérnöki Kar, Középülettervezési Tanszék, tanszékvezető egyetemi tanára, Dr. Anthony Gall Phd, Ybl- és Pro Architectura díjas építész, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar egyetemi tanára és dékánja, Golda János, Ybl- és Pro Architectura- és Príma-díjas építész, Kálmán Borbála, művészettörténész, a Ludwig Múzeum Kortárs Művészeti Múzeum kurátora, Etentuk Inemesit, kulturális menedzser, az Artlocator Magazin alapítója, Dr. Kukla Krisztián, az Art Quarter Budapest művészeti vezetője bírálták.
„Olyan, főként belvárosi ingatlanbefektetésekkel foglalkozunk, amelyek megvásárlásával majd átalakításával újra régi pompájában ragyoghatnak a belváros utcáin az épületek, miközben funkcionalitásában és kivitelezésében mindig előremutató konstrukciókkal rendelkeznek.
Kifejezetten szándékunk, hogy a kortárs művészetek támogatásával összekapcsolódva, betekintést engedjünk az épületeinkbe is, az arra érdeklődök számára. A Decode pályázat olyan történetmesélésre invitál, melyben a művek készítőinek gondolatvilágát szeretné megismerni, ezzel bemutatni az alkotót és az alkotást, és kiemelni azok egyediségét.
Mindezek a mi munkánkban is elengedhetetlenek, ezért csatlakoztunk támogatóként az Irányi Palota helyszínként való biztosításával a díjátadóhoz” – mondta Szöllősy Gergely, az Optinvest Zrt. vezérigazgatója, a díj kiemelt támogatója.
A zsűri 11 pályaművet választott be a kiállításba. Az elbírálásnál nem egyszerűen építészeti terveket vagy művészeti alkotásokat pontoztak, hanem a mögöttük álló koncepció, gondolat vagy történet kreatív prezentálását is.
„A tervezők víziója az épületek kivitelezése során manifesztálódik, ekkor válik az alkotói gondolat környezetünk részévé. A kivitelezés terén forradalmi kort élünk, ahol a múltban elképzelhetetlen formák, felületek új technológiával és adatközpontú digitális eszközökkel megvalósíthatóvá válnak – a PERI ennek a forradalomnak az aktív résztvevője. Munkatársaink a szerkezetépítést 21. századi mérnöki szolgáltatásokkal, zsaluzatokkal, állványzatokkal és digitális eszközökkel segítik. Olyan újításokat vezetünk be a piacra, mint a 3D betonnyomtatás, mely a hagyományos zsaluzással szemben újfajta tervezési szabadságot ad az építészeknek. A PERI számára azért fontos a DECODE esemény támogatása, mert hidat szeretnénk építeni ahhoz az alkotói közösséghez, akik terveik megvalósításában a jövőben partnerként fordulhatnak hozzánk” – fogalmazta meg Ézsiás Miklós a PERI Magyarország ügyvezető igazgatója, a díj exkluzív támogatója.
A kiállítás nagyméretű képernyőkön futó videókban mutatja be a DECODE pályázat két kategóriájának győzteseit, különdíjasát, valamint a „shortlist” projekteket.
A 2022-es DECODE „shortlist”-es projektjei:
Építészet kategóriában:
- EGY EGYETEMI PROJEKT (MEG NEM) SZÜLETÉSE – Csata Péter, Papp László Róbert
- LEHETŐSÉGEK TERE – Horváth-Farkas Zsófia, Árva Judit
- Pre/MANÍR – Bors Luca Éva, Szaszák Lili
- MICROHOME – Kapui Kevin
- PAKLI – Baranyai Kata, Varga Boglárka, Veres Zsuzsa
- STRANDKÖNYVTÁR – Csanády Anna Dorottya, Varga Liza (a 2021-es DECODE fő díjasai)
Vizuális és alkalmazott művészet kategóriában:
- AFTERLIFE – Pataki Luca
- FEED THE DRONES – Kovács Máté Bence, Takács Ádám
- LIVE LOVE LAUGH – Puskás Marcell
- POSTAMÚZEUM – POSTE MUSÉE LOUDÉAC – Juhász Nóra