Egy évvel ezelőtt, 2022 januárjában nyitotta meg kapuit a Magyar Zene Háza. Az intézmény által kínált egyedi programok iránt óriási az érdeklődés, rendre teltházas koncertekkel futnak a koncerthelyszínek a Házban. A növekvő igényekre válaszul a Zene Háza együttműködést indított az eSzínházzal, így mostantól teltházas programjaink egy része az eSzínház kiemelt programsávjában is elérhető minden érdeklődő számára, élőben és felvételről, a határainkon innen és túl egyaránt.
Az eSzínház az elmúlt három évben Magyarország egyik vezető kulturális streaming platfomjává vált. A Zene Házával nemrég indult együttműködésnek köszönhetően az eSzínházban elérhető zenés paletta tovább bővült és színesedett olyan egyedülálló előadásokkal és koncertekkel, amelyek korábban még nem voltak elérhetőek az online térben. Az együttműködés kezdete óta már számos koncertet élvezhettek a nézők a Zene Háza kínálatából az eSzínház felületén. Így például karácsony ünnepi hetében felvételről láthatták a nézők Snétberger Ferenc, Gilles Apap és a Mendelssohn Kamarazenekar előadását, április elején részesei lehettek a nagysikerű Random Trip koncert élő közvetítésének, hamarosan pedig ugyancsak felvételről nézhetik vissza a Ricsárdgír utolsó előtti, Zene Háza beli koncertjét.
„A Zene Háza digitális térnyerése egy újabb mérföldkő az intézmény életében – mondta Horn Márton, a Zene Háza intézményigazgatója. A kezdetektől készültünk arra, hogy online is tudjunk tartalmat adni a követőinknek, egyrészt azért, hogy ezáltal a digitális tér felé is bővítsük a Ház befogadóképességét, másrészt azért, hogy a vidéki és határon túli közönség felé is könnyebben elérhetővé tegyük a ház programjait. A Házban kialakított stúdió részben ezt a célt szolgálja, itt saját felszereléssel és stábbal rögzítünk és készítünk broadcast minőségű anyagokokat, felvételeket.”
A jövőben a Zene Háza egyes koncertjei bármikor visszanézhetőek lesznek az eSzínház felületén, az említett események mellett megtekinthető például a Muzsikás 50 éves jubileumi estje, a Tálas Áron Trio Palya Beával és Szalóki Ágival egy estére összeállt formációja, valamint a WH: Shakespeare marad című előadása is.
„Ma már nem az a kérdés, hogy a digitális felfalja-e az analóg valóságot, hanem az, hogyan használjuk a kettőt párhuzamosan, egymást kiegészítve arra, hogy minőségi kulturális tartalmat kínáljunk a nézőknek” – fogalmazott Légrádi Gergely, az eSzínház vezetője.
A Zene Háza koncertjei és zenei ismeretterjesztő programjai mellett Sou Fujimoto japán sztárépítész különleges épületét is elérhetővé teszi a digitális térben. A díjnyertes épületben mostantól bárki virtuális sétát tehet a -2 szinttől a koncerttermeken át az emeletig az intézmény honlapjáról is elérhető linken: Magyar Zene Háza (matterport.com)