Július 4-én este a Zeneakadémia Solti Termében megnyílt a Fesztivál Akadémia Budapest nyári programsorozatának keretében a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny, amelyre a világ minden részéről érkeztek résztvevők.
Július 4-én este a Zeneakadémia Solti Termében Shlomo Mintz zsűrielnök nyitott meg az eseményt, Kelemen Barnabás (hegedű) és Csalog Gábor (zongora) Bartók II. szonátáját szólaltatták meg. A rangos megmérettetésre idén közel negyven, 22 év alatti hegedűs jelentkezett 17 országból, akik 10 napon át több korcsoportban mérik össze tudásukat.
A legjobbakkal a közönség a július 14-21. között tartó fesztiválprogramban is találkozhat majd. A Fehér Ilona Nemzetközi hegedűverseny zsűritagjai között olyan nagyságok szerepelnek a zsűrielnök mellett, mint Pauk György, Dora Schwarzberg, Magdalena Ursu, Andreas Vierziger, Alissa Margulis, Dmitry Sitkovetsky, Qian Zhou és a fesztiválapató Kelemen Barnabás.
A verseny névadója a világhírű hegedűművész és zenepedagógus, Fehér Ilona, aki maga is a Zeneakadémián tanult Hubay Jenőnél, és a két világháború között figyelemre méltó szólistakarriert futott be. Gyönyörű hegedűhangját azonban a II. világháború zaja elnémította. Koncentrációs táborba hurcolták, ahonnan megszökött, majd a háború után Izraelbe emigrált. Itt kezdetben újra szólistaként működött, majd tanítani kezdett, s olyan művészek kerültek ki a kezei közül, mint Pinchas Zuckerman vagy Shlomo Mintz.
Shlomo Mintz így emlékezik Fehér Ilonára:
„Hatéves koromban ismertem meg. Átható, szigorú tekintete volt, és sokat követelt tanárként. De később rá kellett jönnöm, hogy aranyból van a szíve. Mindig ő döntötte el, hogy ki hány órát kap, és egy diák óraszámainak növekedése azt jelentette, hogy különös érdeklődést mutat, hogy próbálja finomítani, tökéletesíteni azt a tehetséget. Ha az órák száma csökkent egy diáknál, az azt jelezte, hogy inkább máshová helyezi az energiáit. Áldott és szerencsés voltam, hogy abba a kategóriába tartozhattam, ahol elkezdte szorgalmazni, hogy gyakrabban járjak. Ezután intenzívebb, egyéni oktatásba kezdett. Minden zenei részletet megpróbált tökéletesíteni, megtanítani a kifejezés tökéletességére a diákot. 16 éves koromban váltak el az útjaink– könnyek között – amikor az Egyesült Államokban mentem továbbtanulni.”
A hegedűverseny és a zsűri munkája kapcsán Shlomo Mintz a művészi minőséget és annak felismerését emeli ki: „A Wunderkind-jelenségnél jobban hiszek a művészi minőségben. A világ gyorsan változik, és a legtöbb csodagyerek alig tűnik fel, már el is felejtik. Csak nagyon kevesek képesek hosszú karriert építeni. Amikor új tehetségeket hallgatok, az ember belső indíttatását keresem, hogy meddig ér el a tehetsége.”
Shlomo Mintz játékát a Fesztivál Akadémia Budapest fesztiválprogramjában élőben is meghallgathatjuk a Dohány utcai Zsinagógában július 15-én, amikor világhírű művészek részvételével emlékeznek meg az áldozatokról a magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából. Shlomo Mintz Bloch: Baal Shem – Nigun című művét játssza el a zsinagóga csodálatos terében ezen a taps nélküli estén, amely több, mint egy koncert: egy megrendítő és felemelő szertartás, ahol a világ legszebb művei, kaddisai és siratói csendülnek fel.
A koncertre jegyek ide kattintva kaphatók.
***
Kokas Katalin és Kelemen Barnabás alapította a legendás hegedűtanárról, Fehér Ilonáról elnevezett nemzetközi versenyt, amely a 22 évesnél fiatalabb hegedűsöknek, szólista-tehetségeknek szól. A versenyzőket világszínvonalú, neves hegedűművészekből és pedagógusokból álló nemzetközi zsűri értékeli, a zsűri elnöke a kezdetektől egy legendás Fehér Ilona-tanítvány, Shlomo Mintz izraeli hegedűművész és karmester, akinek a játékát a verseny után kezdődő fesztiválprogramban egy különleges koncerten hallgathatjuk meg.
A nyilvános verseny első és második fordulója a Bartók Konzervatórium nagytermében, döntője a Zeneakadémia Solti Termében zajlik majd, a részvétel ingyenes az érdeklődők számára. A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyről a Violin Channel tudósít, a döntőt élőben közvetíti.