Te tudod, hová szeretnél eljutni a karrieredben? És azt, hogyan fogsz elérni oda? Ezekre a kérdésekre sokszor azoknak sincs igazán válaszuk, akik évek óta a szakmájukban dolgoznak. Nem csoda, ha a pályád elején időnként úgy érzed, hogy csak sodródsz az árral, túlterhelt vagy és kifolyik a kezed közül az idő.
A következő támpontok segítenek, hogy elkezdhess tudatosabban gondolkodni a munkádról, és megtaláld azokat a módszereket, amelyekkel hatékonyabban tudod menedzselni a zenei karriered és az életed más területeit is. Mórocz Kata coach, tréner írása.
Legyen egy jó iránytűd!
Ahhoz, hogy hosszú távon is úgy érezhesd, jó irányba tartasz, fontos, hogy legyen a fejedben egy kép arról, mit szeretnél elérni. Ha elképzeled, hogy ideális esetben hol tartasz egy, három, öt év múlva a karrieredben, mit látsz magad előtt?
Segít a tervezésben, ha végiggondolod, hogy a tevékenységednek mely részei különösen élvezetesek számodra, és melyek azok a dolgok akár a zenei életen belül, akár azon kívül, amikben jó vagy. Az is hasznos lehet, ha segítséget kérsz a példaképeidtől. Mi az, ami az ő útjukból inspiráló számodra? Mit csináltak a karrierjüknek azon a pontján, ahol most te vagy?
Gondold át, hogy a fentiek hol találkoznak a kulturális piac mai lehetőségeivel és azzal, amire a világban igény mutatkozik. Abból a gondolatból érdemes kiindulnod, hogy lehetőségből mindig több van, mint azt elsőre gondolnád. Mire van szükség, hogy ezek elérhetők legyenek számodra?
Tanulj meg bánni az időddel!
Ha megvan a terved, a következő lépés, hogy hosszú távon és a mindennapokban is fókuszált tudj maradni a céljaid felé vezető úton.
Ehhez jó kiindulópont lehet, ha minden héten szánsz egy kis időt arra, hogy listát írj a teendőidről. Azt is megpróbálhatod megbecsülni, hogy körülbelül mennyi időt vesznek igénybe, így látni fogod, hogy melyikkel mikor fogsz tudni foglalkozni. Hol lesz időd gyakorlásra, amikor nem zavar meg senki? Melyek azok a feladatok, ahol másokkal is egyeztetned kell? Mikor lesz koncert, próba, leadási határidő?
Könnyebb jól beosztani az időnket, amikor mások felé is vannak kötelezettségeink, pontosan meghatározottak a határidők vagy esetleg egy projektmenedzser segíti a munkánkat. Nehezebb a helyzet, amikor olyan projektről van szó, ami egy távoli célhoz kötődik és nincs hozzá határidő. Ezek sokszor túl nagy falatnak tűnnek, ezért aztán folyamatosan halogatjuk őket. Ilyenkor segíthet, ha a nagy célt lebontod kisebb mérföldkövekre és megnézed, hogy milyen napi, heti teendőkhöz tudod kötni. Ha bármilyen apró lépéssel elkezdesz rajta dolgozni, utána már sokkal könnyebb lesz lendületben maradni.
A teendőlistád megírása mellett arra is szánj időt, hogy megnézd, mennyire sikerült tartanod a tervet az adott héten. Mi működött, mi csúszott félre és miért? A tanulságok alapján gondold végig, legközelebb mit csinálhatnál másképp.
Ne felejts el gondoskodni magadról!
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy minél több ideig csinálunk valamit, annál jobb lesz az eredmény, ez azonban csak egy bizonyos pontig igaz. Ha sokadik órája gyakorolsz vagy komponálsz megállás nélkül, előbb-utóbb elfáradsz, ami a minőség rovására megy.
Ahhoz, hogy fókuszáltak tudjunk maradni, meg kell tanulnunk azt is, mikor kell szünetet tartani. Szünet alatt nem kell feltétlenül nagy dolgokra gondolni. Ha csak 10 percekre távolodsz el a munkától és csinálsz valami olyat, ami kikapcsol, már azzal is sokat tettél a saját jóllétedért.
Az energiaszinted menedzselésében rengeteget segíthet az is, ha pozitív szokásokat alakítasz ki önmagad számára. Talán elsőre úgy tűnhet, hogy a rutinok korlátozó hatással lehetnek a szabadságodra, de valójában ezek teszik lehetővé, hogy hatékonyan tudd kezelni a stresszt és így még inkább kibontakoztathasd a kreativitásod.
Önmagad megismerésének és vezetésének képessége segít, hogy elégedett lehess azzal, ahol vagy és amerre tartasz. Ha szeretnél tudatosabbá válni ezen a téren, kezdj el bátran tervezni, kísérletezz különböző módszerekkel és reflektálj a tapasztalataidra. Mindenkinek más és más módszerek válnak be a célkitűzéssel, idő- és energiamenedzsmenttel kapcsolatban. Folyamatos kísérletezéssel elkészítheted a saját egyedi, folyamatosan alakuló, de biztos alapokon nyugvó térképed, amely mindig elvezet a következő jó lépéshez.
Mórocz Kata tréner, coach. A FOCUS on You program keretében október 16-án tart self-leadership workshopot fiatal előadóművészeknek és zeneszerzőknek.