A szakmai zsűri április 12-én kiválasztotta azt a két művészt, aki 10 hónapon keresztül közösen alkothat a BME kutatóival.
A BME és a Pro Progressio Alapítvány 2022. február 25-én Magyarországon elsőként hirdetett művészeti rezidenciaprogramot, melyre hat kutatási témához várták a pályázatokat a művészektől, művészpárosoktól.
A program célja, hogy a művészek és a mérnöki és természettudományos területek kutatói 10 hónapos ösztöndíj időszakában együttműködve létrehozzanak új és egyedi alkotásokat. Cél továbbá, hogy a közös munka során, illetve az alkotások elkészültével bemutassák azokat a nagyközönség számára, és őket bevonva szélesebb körhöz is eljuttassák a műszaki- és természettudományokat, valamint a művészetet.
A március 25-i határidőig 80 pályázat érkezett be a művészetek szinte minden ágának képviselőitől. A pályázók között voltak fényművészek, festőművészek, fotósok, írók, médiaművészek, színházrendezők, szobrászok, táncos-koreográfusok, tervezőművészek, zenei előadók és zeneszerzők is, akik közül 59-en egyéni pályázatot adtak be, 42-en pedig művészpárosként indultak. A pályázat keretében meghirdetett ösztöndíjat két alkotó, vagy egy alkotópáros nyerhette el, akik a program időtartama alatt pályázatonként havi nettó 150 000 forint támogatásban részesülnek.
A színvonalas pályázatok elbírálása nagy feladat elé állította a témavezetőket és a szakmai zsűrit, akik végül 11 alkotást választottak ki a 80-ból. A 11 legszínvonalasabb pályázatból ezután egy újabb körben megjelölték a 2 nyertes alkotót.
A 2022-es BME Művészeti Rezidenciaprogram egyik nyertes alkotója Kocsi Olga médiaművész, aki a „mozgás és művészet, azaz a mozgáslaboratóriumi mérések elemzése” témakörben adta le pályázatát. Kocsi Olga a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerzett multimédiaművész DLA fokozatot, számos egyéni kiállítása nyílt meg az elmúlt 10 évben. Művészi munkája során több ösztöndíjat és képzőművészeti díjat is elnyert. Design- és vizuálisművészet tanárként 8 éves tapasztalattal rendelkezik az előadás, oktatás terén.
A Rezidenciaprogram másik nyertes ösztöndíjasa Boruzs Ádám festő- és videóművész, aki az „áramlások szépsége: a flow élmény, azaz az áramlástani elemzések alkalmazása” és a „műszaki színtan, azaz színek megjelenítése a képalkotó eszközökön és a színtévesztés diagnosztikája” témakörökben pályázott. Boruzs Ádám a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő-, majd képzőművész-tanár szakjain végzett. Több képzőművészeti díjat nyert, alkotásai 10 éve tekinthetők meg önálló és csoportos kiállításokon. Művészeti oktatás terén aktív tapasztalattal rendelkezik.
Kicsiny Balázs képzőművész, a zsűri elnöke a következőképpen indokolta a döntést:
„Kocsi Olga multimédia-művész rendkívül aktív, magas színvonalú alkotói tevékenységet folytat, amely a kreatív designtól a kísérleti mozgóképen át a performanszig terjed. Kocsi Olga alkotói és kutatói munkásságát az utóbbi években meghatározza a technológiával való kísérletezés, ezen belül a mozgás folyamatainak rögzítése, valamint a mozgás és a fotográfia médiumának vizsgálata, ami szoros kapcsolatot mutat a BME Művészeti Rezidenciaprogram kiírásában szereplő Mozgás – művészet című kutatási témával. Kocsi Olga nyertes pályázata művészeti és tudományos szempontból megalapozott együttműködésre ad lehetőséget a BME Gépészmérnöki Kar Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék Mozgáslaboratóriumával.
Boruzs Ádám a festészet, a videoművészet és az installáció műfajában alkot, a vizuális és audiovizuális érzékelés határterületeit kutatja. Videoinstallációinak témája az áramlás, különböző hullámok viselkedésének ábrázolása, filozófiai értelemben meditáció az anyag, a tér és az idő összefüggéséről. Pályázata két témához is kapcsolódik: az Áramlások szépsége: a flow élmény és a Műszaki színtan címűekhez. Akár a Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék kutatásába kapcsolódik be, akár a Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatikai Tanszékébe, az együttműködés kiválóan szolgálja majd a BME Művészeti Rezidenciaprogram célkitűzéseit, a tudományos és a művészeti kutatás egymást segítő és kiegészítő együttműködését.”
A BME Művészeti Rezidenciaprogram a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) támogatásával és a Pro Progressio Alapítvány kiírásában valósul meg.