Varga Veronika énekművész tradicionális görög dalokra épülő, art coaching szemléletű zenei workshopjának következő alkalmára december 16-án kerül sor az alkotás13-ban.
Varga Veronika énekesként több, mint öt éve foglalkozik görög népzenével és népzenei ihletésű populáris dalokkal (BudaPesme, VreMeaValkania, Esperia) a balkáni és a magyar népzene mellett (Babra).
„A görög kultúra, a nyelv és a zene egyre meghatározóbb helyet foglal el az életemben, ezért úgy érzem, szeretném megosztani másokkal is azokat az értékeket, amiket én megtaláltam ebben az idegen, de számomra mégis egyre otthonosabb világban” – fogalmaz.
„Alla Greca”, azaz „görög stílusban” nevű, éneklés fókuszú, de art coaching szemléletben zajló workshopjai minden alkalommal valamilyen különleges tematikára épülnek, legyen az akár a görög szigetek zenéje, 20. század eleji anatóliai dalok vagy akár népdalokban megjelenő természeti jelenségek, szimbólumok vagy történeti-tartalmi jellemzők.
„A programon hagyományos módon, hallás után sajátíthatják el a résztvevők a legkülönfélébb hangulatú és stílusú görög nyelvű dalokat, amelyek kiválasztásakor mindig szem előtt tartom, hogy a már ismert, akár sztereotípiákat építő görög zenét egy egészen más színben, annak valós, élő gazdagságában és sokoldalúságában reprezentálják” – meséli.
Az együtténeklés elsődleges szempontja az alapok magabiztos elsajátítása és az esszenciális dallamdíszítési módok megismerése. A workshop legfontosabb küldetése az, hogy mindenki a saját tudásszintjének megfelelő módon sajátítsa el a dallamokat. Így nem akadály, ha valaki énekesi vagy zenei előképzettség nélkül szeretne részt venni a programon – a workshopokon mindenki aktív részese tud lenni a történéseknek. Természetesen a görög nyelv ismerete sem feltétel: a szövegekhez részletes kiejtésbeli instrukciókat és fordítást is kapnak a résztvevők.
A workshop további célja, hogy elősegítse az egyéni zenei invenciókat, illetve az ösztönös zenei aktivitást, így a program részét képezik egyszerű, játékos zenei és ritmikai rögtönzések is, amelyek ráadásul segítenek a figyelem és a bensőséges hangulat megteremtésében.
Az éneklésen túl az egyéni gondolatok és élmények megosztása is a workshop részét képezi: „fontosnak tartom, hogy a résztvevők egymást megismerő és inspiráló közösséget tudjanak kialakítani, és hogy az aktuális zenei tematika a csoporttagok értékes gondolataival gazdagodjon. A workshopjaim résztvevői így nemcsak tőlem, de egymástól is sokat tanulhatnak, számomra ez a program egyik legizgalasabb része a közösen megszólaló hangokban való elmerülésen túl. Nekem tulajdonképpen nincs is más dolgom, mint h
ogy megteremtsem egy nem mindennapi közösségi élmény kereteit és igényes zenei és művészi tartalommal várjak mindenkit, aki nyitott az újdonságokra és örömmel, kíváncsian tekint be egy számára ismeretlen kultúrába a zenén, illetve a saját hangján keresztül.”
A legutóbbi és a következő workshopról
Az előző esemény a végtelen tengert idézte meg görög nyelvű népdalokon keresztül, és ez lesz a következő workshop vezérfonala is, amely december 16-án, az alkotás13-ban kerül megrendezésre.
A tenger mint kulturális szimbólum számos jelentésben létezik a Mediterráneum hagyományos zenéjében és költészetében. Ezek a szimbólumok olyan egyetemes emberi érzelmeket és szituációkat jelenítenek meg, amelyekkel a világ bármely pontján tudunk azonosulni – még ha távol is élünk a Földközi-tenger térségétől…A tengerszimbólum személyes értelmezéseinek lehetősége határtalan – épp úgy, ahogy mi, magunk és saját belső tengerünk, amely megannyi érzést és gondolatot visz magával – a felszínen és a mélyben egyaránt.
Az előző alkalomról hangulatvideó készült:
A nem mindennapi workshopon, ami egybeolvasztja a tudáscserét, a szórakozást és a csoportélményt, „nem kell szépen vagy jól énekelni, sem művészi szintű előadást létrehozni, a lényeg sokkal inkább az adott téma közös kibontása és a hangadás-éneklés élményének megtapasztalása, a hanggal való játékos, stresszmentes kísérletezés és egy új ismeretbe, új kultúrába való betekintés.”
Még egy különlegesség, hogy a témafeldolgozást és az éneklés által szerzett élményeket ezen a workshopon egy másik alkotási mód, a festés segít megerősíteni és még komplexebbé tenni: a workshopon tehát a (belső) tengerről nemcsak a képzelet és a hangok világában, de a papíron is nyomot hagyhatnak a résztvevők, szabadon, határtalanul, az ösztönöket és a fantáziát szabadjára engedve.
További részletek és jelentkezés az eseményben ide kattintva.