Szeptember 22-24. között zajlott a KÓTA karnagyi fóruma, a Karnagyok Országos Találkozója a Kecskeméti Katona József Könyvtárban, ahol a kóruséneklés szakemberei és lelkes hívei töltötték a hétvégét az iskolai, ifjúsági és felnőtt énekkarokat érintő legfontosabb kérdéseken együtt gondolkodva. A kezdeményezés célja egy olyan fórum életre hívása volt, amelyen az iskolai, ifjúsági és felnőtt énekkarokat érintő legfontosabb kérdéseket vitathatták meg a résztvevők.
A pénteki napon Túl a hagyományoson címmel különleges kórusprojektek megálmodóival és létrehozóival indult a háromnapos program, amely után a Piarista Gimnázium dísztermében a Song Factory Budapest, valamint a Four Fathers énekegyüttes interaktív koncertjére került sor “A dal nem jár egyedül” címmel, ahol a könnyedebb hangvételű művek mellett magyar és külföldi slágerek feldolgozásait, de tradicionális spirituálékat és barbershop zenéket is hallhatott a nagyérdemű.
“Nagy örömünkre szolgált, hogy a fiatalos színpadi produkciók mellett a közönség soraiban is számos fiatalt üdvözölhettünk már az első napon” – kezdte Kocsis-Holper Zoltán, a KÓTA elnöke. “Bár minden kezdet nehéz, mégis a péntektől vasárnapig zajló eseménysorozaton megjelentek száma és aktivitása mutatja, hogy milyen nagy szükség van egy ilyen, kóruszenét a középpontjába állító fórumra. Reményeink szerint a későbbiekben egyre többen és többen gyűlünk össze ezen az eseményen.”
A háromnapos rendezvény gerincét adó kerekasztal-beszélgetések moderátora Bognár László, az 5. Szólam Alapítvány kuratóriumának elnöke volt. Kérdéseivel egyrészt igyekezett a lehető legtöbb praktikus tippre, trükkre rákérdezni az egyes témák kapcsán, másrészt bőséges teret adott a közönség számos felmerülő kérdésének is, így elősegítve, hogy a programból a lehető legtöbbet tudják profitálni nemcsak a jelenlévő karnagyok, de akár a kórustitkári, szervezői feladatokat ellátó résztvevők is.
Zemlényi Katica, a KÓTA Felnőtt Énekkari Bizottság elnöke, a program művészeti koordinátora kiemelte: „Hiánypótló alkalom volt ez a hétvége, ahol a szakmánkat érintő fontos témákban beszélgettünk karnagyokkal, kórustitkárokkal, igazgatókkal, pályázatírókkal csakúgy, mint énekesekkel és énektanárokkal. Mindezt úgy, hogy közben jó hangulatban teltek a napok és mindenki maximális nyitottsággal fordult egymáshoz.”
Az alábbi kerekasztal-beszélgetésekre került sor a szeptember 22-24. között Kecskeméten megrendezett Karnagyok Országos Találkozóján:
Túl a hagyományoson…
- Ney Andrea (karnagy, Városminor Kamarakórus)
- Szabó Sipos Máté (karnagy-karmester, Vass Lajos Kamarakórus, Egri Szimfonikus Zenekar)
- Magyaróvári Viktor „Kayamar” (karnagy, zeneszerző, KVV Kamarakórus)
Tudatos pénzügyi tervezés
- Cseri Zsófia (karnagy, Erkel Ferenc Vegyeskar)
- Czibulya Márk (elnök, Ipolybalogi Szent Korona Kórus – Szlovákia)
- Tőri Csaba (karnagy, Vox Insana Kamarakórus)
Segítők az iskolai és felnőtt kórusok mellett
- Berényi Eszter (elnök, Budapesti Vándor Kórus)
- Szenes Mártonné Durucz Anna (Kecskeméti Ref. Gimnázium intézményvezető)
Minősített helyzetek, versenyek
- Hraschek Katalin (A KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottságának elnöke)
- Kerekesné Pytel Anna (karnagy, a KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottságának tagja, Kaposvár)
- Nemes-Zámbó Gabriella (kórustag, Lautitia Kóruscsalád)
Zeneszerzők és előadhatóság
- Gyöngyösi Levente (zeneszerző)
- Erdei Péter (karnagy, Kecskeméti Énekes Kör)
Tiétek a jövő! Egyszer a miénk volt…
– Generációs beszélgetés a kórusélet jövőjéről itthonról és külföldről
- Hollerung Gábor (a Budapesti Akadémiai Kórustársaság karnagya, a Budapesti Nemzetközi Kórusverseny alapítója)
- Orosz Dóra (másodkarnagy, Vox Insana Kamarakórus)
- Pap Kinga Marjatta (karnagy, a Fővárosi Protestáns Kântorátus vezetője)
Utánpótlástoborzás
- Hazai Eszter (főszervező, Énekel az ország)
- Szeimann Zsuzsanna (ének-zene tanár, karvezető, Tatabányai Árpád Gimnázium, Bárdos Lajos Vegyeskórus)
Ifjúsági és iskolai kórusok
- Füredyné Gróf Gizella (ének-zene tanár, karvezető, Leövey Klára Gimnázium, Budapest)
- Molnár-Palusek Emese (ének-zene tanár, karvezető, SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola, Szeged)
- Őri Csilla (ének-zene tanár, karvezető, a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, Budapest)
A fenti témák mellett elhangzottak még Pálinkás Edit kulturális projektmenedzser előadásában fontos pályázatírással kapcsolatos tudnivalók. Szűcs Magdaléna és Zemlényi Katica pedig a KÓTA egy új, országos projektjét – a Karnagyi Klub terveit ismertették, amely kezdeményezéshez szeretettel várják az érdeklődőket.
Természetesen az éneklés sem maradt ki a programból, hiszen a résztvevők aktivitására épülő gyakorlati kórusműhelyek is helyet kaptak a színes programban:
- Népszerű és elérhető darabok – Nemes József
- 3 szólamú vegyeskarok – Szűcs Magdaléna
- Kórushangképzés – Fazekas Ágnes (nőikarok), Vinczeffy Adrienne (vegyeskarok)
- Közös éneklés – Tőri Csaba (Vox Insana Kamarakórus)
Igazán különleges pillanat volt a szombat estét záró közös éneklés, a „BlattNight” – Terray Boglárka és Dénes-Worowski Marcell vezetésével –, ahol a helyszínen megkapott műveket első látásra énekelték (blattolták) az arra vállalkozó énekesek. A háromnapos program zárókoncertjét az Aurin Kóruscsalád vegyeskara adta, Durányik László vezetésével.