A projekt célja, hogy új utakat dolgozzon ki az építészeti épületrajzokkal kapcsolatos igények és a felhasználásuk módjainak kiszolgálására, valamint, hogy a célcsoportok számára elérhetőbbé, interpretálhatóbbá és élvezhetőbbé tegye azokat.
A projekt Stockholm, Koppenhága és Budapest városi levéltárainak együttműködését valósítja meg. Társult partnerként járul hozzá az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara, a Kortárs Építészeti Központ, a Stockholmi Egyetem, a Dán Királyi Akadémia, valamint a Marche Műszaki Egyetem Anconában.
A projekt célja, hogy elősegítse a levéltárakban őrzött, nagy mennyiségű építészeti tervanyag szélesebb körű megismerését, hozzáférhetőségét és használatát, erre új és innovatív módszereket dolgozzon ki, amelyek átültethetők, és tapasztalataik európai szinten hasznosíthatók. Ezek által járuljon hozzá a közös európai városi építészeti örökség megőrzéséhez, a fenntartható építészet és várostervezés térnyeréséhez, valamint a városlakók e célkitűzések megvalósításába történő, mind szélesebb körű bevonásához.
A projekt 2023 februárjában indult, és alapvetően levéltárosok és más örökségvédelmi szakemberek együttműködése, kölcsönös egymástól tanulása révén valósul meg. A partnerek a helyi részprojektek megvalósítása során folyamatosan osztják meg egymással tapasztalataikat, elsősorban online. Két, személyes részvétellel lezajlott workshopot tartottak 2023-ban, Budapesten, illetve Koppenhágában. A záró konferenciára 2024 szeptemberében kerül sor Stockholmban. Az eseményt online is közvetítik, a videófelvétel pedig interneten is elérhető lesz.
A konferencia a témát a levéltárak, az örökségvédelem, az építészet, a várostervezés szakterületei, a civil városvédelem és aktivizmus, valamint helytörténeti és citizen science szempontjából egyaránt feltérképezi. A budapesti részprojekt középpontjában egy olyan új jelenség áll, amely a levéltárak digitalizálásával kerül előtérbe, és amelyet az adatok körforgásának nevezhetünk. Az építészettörténészeken és gyakorlati tervezőkön kívül is sokan használják, közöttük egyetemi hallgatók, a helytörténet iránt érdeklődők, akik között különösen aktív és szervezett kutatást megvalósító csoportot jelentenek a Budapest100 önkéntes kutatói.
Ezek a felhasználók a levéltárral történő együttműködésben kiválasztott és munkájukhoz digitális másolatban felhasznált tervek révén olyan új digitális tartalmat és új tudást tesznek hozzá, amely maga is érdemes az archiválásra és mások számára történő használatra bocsátásra, azaz új, már eleve csak digitális formában létező levéltári anyag válik belőle, amely immár jóval több, mint a papíralapú tervek másolata.
Erre jelentenek példát az Ybl Miklós Építéstudományi Karon a Történeti épületek digitális modellezése tantárgy keretében készülő 3D épületmodellek, valamint a Budapest 100 aktivistái által összeállított épülettörténeti adatok és az épületek mai állapotát dokumentáló fotók.
A cikk a Kreatív Európa történetek 2021–2023 című kiadványban jelent meg.
- A Kreatív Európa Irodák hálózata minden, a Kreatív Európa programban résztvevő országban, így Magyarországon is jelen van. Munkatársaink örömmel állnak a pályázók rendelkezésére a programmal kapcsolatos kérdések megválaszolásában, valamint a külföldi partnerkeresésben.
- A Kreatív Európa Nonprofit Kft. az Európai Unió Kreatív Európa programjának hivatalos magyarországi koordinátora, fő támogatói a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Filmintézet és az Európai Bizottság.