Klasszikus zenei bérletünk három koncertje egy képzeletbeli, három égtáj felé ágazó európai körútra repíti el a közönséget, egyúttal megismertetve a hallgatósággal a zenetörténet fősodratától kissé távolabb eső tradíciókat is.
Nyugaton a tündérmesék világából táplálkozó romantikus szerzőkkel, keletre haladva tradicionális zenei ihletettségű művekkel találkozunk míg északon skandináv népi hangszerek szólaltatnak meg (nem csak) barokk remekműveket. A három koncertben egyúttal az is közös pont, hogy – a Magyar Zene Háza missziójával összhangban – mindegyiken a nemzetközi klasszikus zenei színtér legígéretesebb, leginkább figyelemre méltó új kiválóságai lépnek fel, akiket lehet, hogy már egy-két éven belül sem fogunk tudni ennyire „közelről” megtekinteni, így tehát mindenképp érdemes lesz ellátogatniuk hozzánk a komolyzene-kedvelőknek az elkövetkezendő három hónapban.
A klasszikus zenei bérletben szereplő koncertekre külön-külön is lehet jegyet váltani. A bérlet ide kattintva érhető el.
És akkor most nézzük meg kicsit részletesebben is a három koncertet!
Október 28-án, a bérlet első alkalmán két kiemelkedően tehetséges fiatal művész – Linsey Coppens belga mezzoszoprán és Yeon-Min Park dél-koreai zongorista – közös koncertjét hallhatja a közönség. Mindketten egy-egy nemzetközi versenyen elért sikerükért érdemelték ki a fellépési lehetőséget a Zene Házában: Linsey Coppens az 5. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny különdíjasa, Yeon-Min Park pedig a tavalyi utrechti Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny megosztott második helyezettje és közönségdíjasa. Koncertjükön a romantikus műdalirodalom bőséges termésének legjavából válogatnak, amelyhez a vezérelvet a tündérmesék tematikája nyújtja.
A 19. század szerzői ugyanis előszeretettel fordultak ihletért a kísértetek, koboldok, sellők, boszorkányok és egyéb mesebeli lények varázslatos, ám néhol ijesztő birodalma felé. A legnépszerűbb romantikus komponisták – mint Franz Schubert, Felix Mendelssohn, Liszt Ferenc, Edvard Grieg, Johannes Brahms, valamint a Schumann-házaspár (Clara és Robert) – dalai szerepelnek majd a műsorban, de azt is lehetőségünk lesz felfedezni, hogy ez a mesehagyomány miként él tovább a századforduló zenéjében, így helyet kapnak a francia impresszionizmus legnagyobbjai (Claude Debussy, Maurice Ravel, Francis Poulenc), valamint a bécsi posztromantikus zeneszerzés kiválóságai (Gustav Mahler, Hugo Wolf, Alban Berg) is. Jegyvásárlás a koncertre ide kattintva lehetséges.
A következő alkalommal, november 22-én Gwendolyn Masin magyar gyökerekkel is rendelkező ír-holland hegedűművész, és az általa alapított, nemzetközi összetételű vonós kamaraegyüttes, a The Origin Ensemble lépnek fel a Zene Házában. Koncertjükön Lukas Bärfuss svájci író novelláira felfűzve mesélik el egy kelet-európai utazás történetét olyan 20. századi zeneszerzők művein keresztül, akik saját hazájuk népzenéjéből merítkeznek.
Így a számunkra ismerős Ligeti-, Kurtág- és Bartók-művek (Román népi táncok, Hat tánc bolgár ritmusban) mellett elhangzanak többek között az ukrán Mikola Liszenko, a krími zsidó családba született Zara Levina és a román Grigoraș Dinicu művei, valamint Antoine Auberson svájci kortárs szerző új művének ősbemutatója is. Jegyek a koncertre ide kattintva érhetők el.
A sorozat zárásaként, december 20-án egy egészen egyedülálló formáció, a Lodestar Trio látogat el hozzánk, melynek tagjai Max Baillie Nagy-Britanniából, Erik Rydvall Svédországból, valamint Olav Mjelva Norvégiából. A három zenész 2018-ban egy igazán különleges ötlet kapcsán állt össze, amikor is barokk mesterek művei kezdték el játszani tradicionális skandináv vonóshangszereken, egy teljesen új hangzásvilágot hozva létre ily módon: zenéjükben a klasszikus hegedű mellett találkozhatunk a svéd nyckelharpa-val (egy tekerőlanthoz hasonlító, kvázi „billentyűs hegedű”), valamint a norvég Hardanger fidulával (ez egy zengőhúrokkal ellátott népi hegedű).
Nincs a világon még egy együttes, amely ezt a három hangszert kombinálná! A koncerten Bach eredetileg szólóhangszerre írott darabjainak és egyéb barokk szerzők (Jean-Baptiste Lully, François Couperin, Tarquinio Merula) műveinek átiratai, valamint az együttes tagjainak saját, skandináv tradicionális zenei ihletettségű kompozíciói csendülnek fel. Jegyvásárlás a koncertre ide kattintva lehetséges.
A cikk a Magyar Zene Háza támogatásával készült.