Rihanna, Cher, Tina Turner, Edith Piaf, Marilyn Monroe és Maria Callas mellett, Marton Éva, Zsédenyi Adrienn Zséda, Rúzsa Magdi, Koncz Zsuzsa és még sok más díva személyes történetét is bemutatja a Magyar Zene Háza új kiállítása.
Világsztárok mellett a magyar zenetörténet csillagai is bekerülnek a Magyarországra érkező nemzetközi utazókiállítás egy-egy tematikus részébe, melynek építése már megkezdődött a Zene Háza időszaki kiállítóterében. A világ legnagyobb iparművészet- és design múzeuma, a londoni Victoria and Albert Múzeum (V&A) nagysikerű, közel 300 ezer embert vonzó Dívák & Ikonok kiállítása ugyanis a magyar zenetörténet nagyjainak élettörténetével is kiegészül.
A Zene Háza és a V&A közös kuratóriuma Rihanna, Björk, Whitney Houston, Tina Turner, Cher, Maria Callas, Edith Piaf, Ingrid Bergman, Billie Eilish és még sok más világsztár mellett – többek között – Blaha Lujza, Karády Katalin, Cserháti Zsuzsa, Marton Éva, Koncz Zsuzsa, Rúzsa Magdi, Zsédenyi Adrienn Zséda, Péterfy Bori és Takács Dorina Ꙣeva történeteivel is kiegészítette a kiállítást. A dívák rendkívüli erejét, társadalmi szerepét és kreativitását bemutató nemzetközi utazótárlat az eredeti, londoni helyszínen 2024 áprilisában zár, így utazókiállításként először Magyarországon lesz látható 2024 májusától.
A nyitás óta teltházzal működő londoni tárlatra nem csak a Zene Háza munkatársai, hanem már a hazai hírességek is készülnek: Marton Éva világhírű operaénekesnő és Zsédenyi Adrienn Zséda énekesnő személyesen hozta el karrierje ikonikus jelmezét és fellépőruháját, melyet májusban a közönség is megtekinthet a Dívák & Ikonok kiállításban. A látogatók az intézménytől megszokott módon ez alkalommal is különleges tartalomra számíthatnak, akárcsak a Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben című állandó kiállítás és a Nekünk írták a dalt! című, első időszaki tárlat esetében.
„A magyar narratíva kidolgozásakor olyan meghatározó művészeket igyekeztünk felvonultatni, akik igazodnak a tárlat eredeti üzeneteihez. A zenei sokszínűség, ahogy a Ház minden szegletében, az új, Dívák & Ikonok című kiállításban is megjelenik” – mondta Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója,
aki azt is elárulta, hogy a magyar dívatörténelem olyan hatalmas sztárok személyes történetén keresztül elevenedik meg, mint a nemzet csalogánya, Blaha Lujza, a nemzetközi operaélet legmagasabb csúcsait meghódító Marton Éva, az egyik legnagyobb hatású pop-díva, Rúzsa Magdi vagy társadalmi szerepvállalásaival is példát mutató Zsédenyi Adrienn Zséda. A teljes névsort azonban a kiállítás megnyitásáig titokban tartják a szervezők.
„A Zene Háza időszaki terét úgy álmodtuk meg, hogy lehetőséget adjon az állandó kiállításunk kiegészítéseként egy-egy témakör részletesebb bemutatására. Első időszaki tárlatunk, a Nekünk írták a dalt! a magyar populáris zene történetével foglalkozott, míg új időszaki kiállításunk arra mutat rá, hogyan érvényesülnek a nők a férfiak által uralt zenei és filmes világban, és hogyan használják hangjukat a társadalmi és politikai változások érdekében” – mondta Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója.
„Minden idők legátfogóbb magyar poptörténeti kiállítása, a Nekünk írták a dalt! több mint 65 ezer látogatót vonzott, bízunk benne, hogy a Zene Házától megszokott kreativitás ezúttal is nagy érdeklődésre tart majd számot” – tette hozzá.
A hírességek már a kiállítás lázában égnek. Marton Éva Kossuth-díjas operaénekesnő Verdi, Don Carlos című operájában viselt Valois Erzsébet jelmezét ajánlotta fel a Zene Háza számára, de emellett diadalmas pályafutása teljes hangzó anyagát is átadta az intézmény Multimédiás Könyvtárának, amely mostantól bárki számára ingyenesen meghallgatható lesz. A világklasszis operaénekes fellépéseit megörökítő felvételekből a Dívák & Ikonok kiállításban is láthatnak majd részleteket a látogatók.
„Az embernek megvan az életben a kijelölt helye, de az igazi feladat, hogy ezt meg is kell találni” – mondta Marton Éva, és hozzátette: „Pályám első szakaszán Tosca imájának gyönyörű kezdő sora volt meghatározó: „A művészetnek és a szerelemnek éltem”. Pályám zenitjén a győztesek ars poeticáját vallottam: „Ha nekem sikerült, nektek is sikerülhet.” Az utóbbi évtizedekben pedig gyakran idézem Kundry szavait a Parsifalból: „Csak szolgálni, szolgálni”. Azért tértem vissza hazámba, Magyarországra, mert úgy éreztem, át kell adnom mindazt, amit tudok”.
Zsédenyi Adrienn Zséda, többszörös Fonogram- és EMeRTon-díjas énekesnő Aréna koncertjén viselt Réka Vágó cipője lesz látható a kiállításban. A társadalmi ügyekért aktívan kiálló művésznő az ikonikus cipő átadásakor elmondta: „Számomra a díva szó jóval többet jelent a jól kimódolt, látványos megjelenésnél. Abban, hogy ma sokan dívaként gondolnak rám, annyi minden benne van. Az összes akarás, kitartás, társadalmi szerepvállalás, dalok tucatjai, gondolatok, amiket igyekeztem átadni a közönségnek, érzések, amiken együtt mentünk keresztül azokkal, akik több mint 25 éve követik a pályámat.”
A Londonból érkező Dívák & Ikonok kiállítást a magyar közönség májustól tekintheti meg. A jegyek már elővételben, időpontokra foglalhatóan is kaphatók!
A Zene Házában már javában zajlanak olyan programok, melyek a májusban nyíló kiállításhoz kapcsolódnak. Ilyen például Bozi Tibor tárlata, melynek keretében a világ rock- és popsztárjainak portréi láthatók az Előcsarnokban és közönségterekben; Beyoncé, Björk, Snoop Dogg, Péterfy Bori vagy éppen Azahriah fotóját is megtekintheti a közönség. A pop-up kiállítás egy 40 darabos képválogatáson keresztül a zenei fotózás nemzetközi fenegyerekének, Bozi Tibornak a sokszínű életművét mutatja be, április 21-ig.