A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötet írásaiból válogatunk.
A német megszállást követően 1944-ben az alig 1 éve működő Rádiózenekar életében a Tisza Kálmán téri nyilvános hangversenysorozat félbeszakadt, ám a stúdiókoncertek majdnem a főváros ostromáig tovább folytatódtak. Így még áprilisban sor került arra a stúdióbeli nagyszabású Beethoven-estre is (a Hegedűverseny és a szimfónia megszólaltatásával), amely a források tanúsága szerint az utolsó olyan alkalom volt, amikor Dohnányi Ernő vezényelte a Rádiózenekar együttesét.
A háború után, 1945-ben szinte a nulláról indult a munka, habár a testületi szellem, a kialakult művészi együttműködések és az így-úgy (például a 6-os stúdióban óvólag betakarva-elbújtatva) megmentett hangszerek sokat számítottak az újrakezdés napjaiban.
A működését újraindító Rádió zenei ügyeinek első számú illetékesévé ekkor Lajtha László vált, s ő Ferencsik Jánosra és az intézményben a kezdetektől zenei mindenesként tevékenykedő, zenés játékok és filmzenék komponistájaként máig jól ismert Polgár Tiborra bízta a Rádiózenekar újjászervezésének feladatát.
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.