A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötetből válogatunk, az alábbi írással 1956 őszének történéseit idézzük fel.
A Rádiózenekar 1956 őszén, október 17-én a világhírű Mario Rossival, az olasz testvérintézmény, a RAI szimfonikus zenekara vezetőjével adott közös koncertet Budapesten. Rossi látogatása lehetőséget kínált arra is, hogy a Rádiózenekar stúdiófelvételt készítsen az elismert maestróval, s a kiválasztott mű, César Franck d-moll szimfóniájának rögzítésére éppen október 23-án került volna sor a 6-os stúdióban. Ám e felvétel a magyar forradalom kitörése miatt nem készülhetett el, és a rádiós legendárium szerint a Magyar Rádió épülete körül kirobbant heves harcok oly sietős menekülésre késztették a zenekart és vendégdirigensét, hogy Mario Rossi a 6-os stúdió pulpitusán felejtette a karmesteri pálcáját.
Az 1956. október 23-át követő hetek és hónapok a Rádiózenekar körül és magán az együttesen belül is drasztikus változásokat hoztak. Külföldre távozott – a kor szavával élve: disszidált – Somogyi László vezető karmester, a zenekart koncertek és hangfelvételek során vezénylő több más dirigens, valamint a zenekar számos tagja – túlnyomórészt a vonóskarból.
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.