A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötet írásaiból válogatunk.
A 60-as években a Magyar Rádió minden kisebb zenei együttese a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara tagjaiból állt. Ők játszottak a Bolba, a Körmendi, és a Jereb együttesben is. Három filmgyárba jártak: a Hunniába, a Rajzfilmstúdióba és a Pannónia Filmstúdióba. Az ő nevükhöz fűződik többek között a Mézga család, a Kockásfülű nyúl és a Tévémaci zenéje is.
Rengeteg lemezfelvételük készült a Toroczkó téren, a Rottenbiller utcában, később az Olasz Intézetben. Utóbb az 1966-ban megkezdődő Táncdalfesztivál-sorozat hangszeres kíséretében is jutott feladat a Rádiózenekar megannyi muzsikusának. Az új magyar zene bemutatása, elfogadtatása és népszerűsítése terén pedig valóban minden túlzás nélkül kitüntetett szerep jutott a Rádiózenekarnak. Ezt művek és ősbemutatók hosszú sorával lehetne igazolni és illusztrálni: Petrovics Emil, Szokolay Sándor, de éppígy Mihály András, Lendvay Kamilló vagy Durkó Zsolt megannyi kompozíciója a rádióban és rádiózenekari közreműködés révén szólalt meg legelső ízben.
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.