A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötet írásaiból válogatunk.
1968-ban a Muzsika című lap hasábjain összegezték statisztikusi alapossággal a megelőző szezon rádiózenekari teljesítményét – az új magyar zene vonatkozásában: „A Rádiózenekar munkájának egyik legfontosabb, az egész magyar zeneszerzés fejlődését szolgáló területe az új magyar alkotások felvétele és azok bel- és külföldi népszerűsítése. Ennek az áldozatos munkának méreteit és sikerét a következő beszédes számadatok mutatják: az elmúlt szezonban mai magyar zeneszerző 91 műve 225 alkalommal, 3334 perc időtartamban hangzott el 164 külföldi rádióállomás műsorán.
Ha ehhez hozzászámítjuk a Magyar Rádió Bartók, Kodály, Weiner és Dohnányi felvételeinek külföldi játszottságát a végeredmény: 131 mű, 328 alkalom, 225 rádióállomás 5920 perc időtartam. E sorok megjelenését követő hónapokban a következő magyar zeneszerzők új művei kerülnek magnetofonszalagra: Bozay Attila, Decsényi János, Durkó Zsolt, Geszler György, Huzella Elek, Maros Rudolf, Mihály András, Papp Lajos, Ribáry Antal, Sárai Tibor, Soproni József, Sugár Rezső, Székely Endre és Szokolay Sándor.”
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.