Básits Branka számos formációból lehet régóta ismerős, a Balkán Fanatiktól a Zűrös Bandán, a Pravón és a Radiowarnán át a Branka Trióig, vagy éppen Boban Marković zenekaráig, amellyel szintén együttműködött. Én Csépem című első szólólemeze azonban csak 2022-ben jelent meg — ennek anyagát mutatja be február 21-én a Müpában.
Régóta dédelgetett terve volt Básits Brankának a bemutatkozó szólólemez, amelynek megvalósulásáig azonban hosszú út vezetett, ám minden erre áldozott energia megérte, hiszen igazán remek anyag született. Tekintsünk most vissza az út elejére. Kislányként jóformán előbb tanult meg énekelni, mint beszélni, ám a népdaléneklés csak viszonylag későn, tizenhét éves korában jelent meg életében, amikor az anyai ágon magyar, apai ágon szerb származású, szigetcsépi fiatal felfedezte, hogy környezetéből számos népdal ragadt rá, és ez a zenei világ áll hozzá a legközelebb.
Elvégezte a Zeneakadémia népi ének szakát, közben azonban máris belevetette magát a zenélésbe. Az iskola számára a Balkán Fanatik volt, majd jött a szerb, macedón, bolgár népzenét játszó Pravo, és az igazi áttörés, a balkáni zenét sajátosan megszólaltató Zűrös Banda. Utóbbival 2015-ben jelent meg első lemeze, amely a World Music Charts Europe listáján rövidesen az első húsz közé került. Ez különösen nagy sikernek számít egy debütáló album esetében.
Básits Branka 2016-ban Junior Prima díjban részesült, később pedig a Boban Marković Orkestarral is elkezdett énekelni. Ilyen sokféle tevékenység közepette talán nem meglepő, hogy sokáig érlelődött az a bemutatkozó szólólemez, amelyet még éppen megelőzött a Zűrös Banda második nagylemeze 2021-ben. Az Én Csépem című album tisztán szerb dalokat tartalmaz, és jórészt a 2008 és 2015 között Básits Branka saját falujában folytatott gyűjtéseken alapul. Szigetcsépen több száz szerb család él, ősei kulturális kincséből táplálkozva született meg tehát a szóló bemutatkozás, ám a népzenei hagyomány ezúttal is személyes szűrőn keresztül jelenik meg, az autentikustól az experimentális hangzásig hosszú zenei út rajzolódik ki a kiadvány hallgatásakor, és az azt bemutató fellépésen is.
„Némely dalokat messzire reptettem, némelyeket fészkükben hagytam. Éveken át dédelgettem ezt a számomra kedves hanganyagot. Elő-elővettem és hallgatgattam. Hagytam, hogy visszhangozzon és formálódjon bennem. Éppen úgy, ahogy a múltban néhány évszázadon átívelve burjánzott a falu lakosainak szívén és száján. Ezek a dalok lenyomatként őrzik a múltat és a falu népének lelki világát, érzéseit, élményeit, és bízom benne, hogy e lemez által tovább közvetíthetik azokat az igazságokat, melyeket örök érvényűvé edzett az idő” — mondja a koncerten is elhangzó dalokról az énekesnő. A szólólemez megismételte a Zűrös Banda bravúrját: bemutatkozó albumként a World Music Charts Europe listáján a tizedik helyen nyitott. Hallani kell élőben is.