Elérkezett az az időszak, amikor az emberek két típusra oszthatók. Egyrészt vannak azok, akik mostanra már minden ajándékot beszereztek, sőt azt is meg merjük kockáztatni, hogy akár már be is csomagolták azokat, és vannak azok, akiknek ez a cikk szól. Olyan ajándékötleteket kerestünk a MúzeumShop oldalán, ami nemcsak gyönyörű és mutatós, de hasznos és ismeretterjesztő is lehet egyben.
Aki pedig napi szinten szeretne inspirációt gyűjteni, az kövesse be a MúzeumShopot Facebookon és Instagramon, ugyanis adventi naptárjukban mindennap egy újabb terméktípus vagy könyvsorozat lapul az ablakok mögött.
Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete
Biztonsági játékosoknak ajánljuk a Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete című kiállításhoz készült katalógust. Ezzel soha nem tévedhetünk, hiszen, ha az illető már látta a kiállítást, akkor emlékként, ha pedig még nem, akkor kedvcsinálóként is szuper ajándék. A katalógus mellett viszont gyönyörű sálakat, divatos kiegészítőket, hasznos tárgyakat találhatunk a kínálatban. Ezek a termékek szín világuk és praktikai adottságaik miatt inkább a hölgyeknek kedveznek, de azért a férfiaknak is akad egy-két jó ötlet, mint például a Jacques-Emile Ruhlmann – selyemnyakkendő.
A klasszikusok mellett pedig a fiatalabb korosztálynak is van miből válogatni, ugyanis a kiállításhoz kapcsolódóan a MúzeumShop az OLOVKA stúdióval karöltve újra gondolták Szinyei Léghajóját és Majálisát. Aki pedig még nagyobban szeretné magán viselni a művészetet, neki a MúzeumShop X DRK termékeit ajánljuk. Első körben vászontáskákon jelennek meg az újra gondolt képek, de a későbbiekben pulóvereken is visszaköszönnek majd, így érdemes néha ránézni a webshopjukra. A Szinyei kiállításhoz kapcsolódó termékeket a Magyar Nemzeti Galériában található boltjukban (egyébként itt végződik a kiállítás, így szerencsére ki sem lehet kerülni), valamint a webshopjukon lehet megvásárolni.
Cezanne-tól Malevicsig. Árkádiától az absztrakcióig.
A másik tuti befutó a Cezanne-tól Malevicsig. Árkádiától az absztrakcióig. című kiállításhoz készült kollekció. Csodás ajándék a kiállítási katalógus a korábban felsorolt előnyök miatt, de aki kicsit könnyedebb vonalon keres ajándékot, neki is van jó pár ötlet. A klasszikusabb vonal mellett sok formabontó terméket is lehet találni Cezanne, Malevics, Mondrian vagy akár Moholy-Nagy alkotásaival fűszerezve. A poháralátét például az egyik legjobb választás, hiszen ez kortól és nemtől teljesen függetlenül bárkinek ajándékozható, ha viszont a praktikum szemszögéből keresünk ötleteket, akkor választhatunk a laptoptokok, alvómaszkok vagy vászontáskák közül. Mindezek mellett pedig olyan külföldi könyvkínálatból lehet választani, amiben a könnyed, gazdagon illusztrált, népszerűsítő könyvektől kezdve egészen, a már akadémikus kiadványokig mindent meg lehet találni.
Magyar nyelvű könyvek
Természetesen azok sem maradnak hoppon, akik a hazai művészeti világot szeretnék jobban megismerni, ugyanis magyar nyelvű kiadványokból sincs hiány. A monográfiák mellett több könyvsorozatot is beválogattak kínálatukba, így a Tandem Grafikai stúdió ismeretterjesztő kiskönyveiket, a Fortepan fotóiból témacsokrokba válogatott könyveket, valamint a Hungart sorozatát is meg lehet náluk vásárolni. Ezek mellett pedig érintik az építészet, szobrászat, festészet, fotózás, zene és általános művészeti témákat is.
A teljesség igénye nélkül emeltünk ki pár címet, amik talán összefoglalják a könyvkínálat sokszínűségét: A magyar art deco építészet, Kicsiny Balázs: Időhúzás, Modern magyar szobrászat 1945–2010, Beat, pop, rock. Falak és hangfalak – 100 kép Fortepan.
Természetesen a kicsiket sem felejtették ki, ugyanis gyönyörű kiadványokat adott ki a Szépművészeti Múzeum, amit a Múzeumpedagógiai osztály írt és valósított meg. A könyvek mellé pedig kisméretű memóriajátékokat is terveztek, így még interaktívabbá téve a könnyed és szórakoztató tanulást. A legaktuálisabb a Karácsony a Múzeumban szett, ami tartalmazza a könyvet és a memóriajátékot is, ráadásul kedvezőbb áron is hozzá lehet így jutni, ha egyben vásároljuk meg.
Angol nyelvű kiadványok
Amiben pedig tényleg nagyon erős a MúzeumShop, az az angol nyelvű kiadványok kínálata. Roppant széles a választék és valóban mindenkire gondoltak. Óriási gyerekkönyv választékot lehet náluk találni, ahol az egészen pici babáktól kezdve a kamaszokig mindenkinek lehet találni egy igazán jó könyvet. A kicsiknek akár a fejlesztő, My Art Book of… sorozat vagy a Baby Art Gallery, amelyek kis méretűek és vastag lapokból állnak, így lehet nyúzni, a kicsit nagyobbaknak pedig válogathatunk az egy-egy művészt bemutató kiadványok közül, de találhatunk olyan érdekes könyvet, ami azt mutatja be, hogy mit is csinálnak egy nap a múzeumi teremőrök.
A gyerekkönyveken kívül pedig határ a csillagos ég, ugyanis a monográfiák és egy-egy művészeti korszakot vagy irányzatot bemutató könyvek mellett olyan elrugaszkodottabb témákat is találhatunk, mint a művészeti szakácskönyvek, amikben egy fotós vagy akár Monet ihlette recepteket is találhatunk. Ha pedig koktélt szeretnénk keverni, ahhoz is van egy jó kis könyvük. A How to sorozatból megtudhatjuk, hogy hogyan alakítsunk ki barátságot, mondjunk viccet vagy legyünk szabadok. Ezek mellett nagy hangsúlyt fektetnek a környezetvédelmet előtérbe helyező könyvekre is, amikből megtanulhatjuk hogyan lehet megmenteni a bolygót, újra hasznosítani a szemétnek hitt dolgokat, de karácsonyi ajándékötleteket is kaphatunk vagy akár ajándékcsomagolási ötleteket is.
De tanulhatunk a távol-keleti kultúráról, az egyik méltán híres alkotóról, Hokusairól vagy akár Hiroshigéről is. Ezek mellett viszont találhatunk gyönyörű katalógusokat az indiai csempékről, Japánról az 1900-as évekből, vagy akár a selyemről is. Ezek tipikusan a dohányzóasztalra kitevős katalógusok, hiszen óriásiak és elképesztően gazdagon illusztráltak.
Mind ezek mellett pedig nem egy külföldi könyvsorozatot válogattak be: World of Art, Masters of Art, Art Essentials. Egy szó, mint száz, érdemes részletesen átböngészni a webshopjukat, hiszen minden kategóriában kincseket lehet találni.