Várja az érdeklődőket az év első Múzeum+ rendezvényén a Szépművészeti Múzeum. Pihenjen meg egy munkanap után a Márvány Csarnokban, ahol egész este Jazz Szalon és tapas-válogatások várják minőségi magyar borokkal kísérve. Bóklásszon ókori szobrok és barokk csendéletek között a múzeum állandó kiállításaiban, és fedezze fel El Greco és Hantai Simon művészetét az időszaki tárlatokban!
A februári Múzeum+ fókuszában rendhagyó módon két világhírű festő, Hantai Simon és El Greco művészete áll. Mindketten hosszú utat jártak be életükben és művészetükben. Utóbbi Krétáról indulva Itáliában, majd spanyol földön vált a késő reneszánsz legegyedibb mesterévé, míg a magyar származású Hantai Franciaországban bontakozott ki és lett a 20. század egyik legelismertebb művésze.
A Hantai, Klee és más absztrakciók című tárlat különlegességét adja, hogy az elismert magyar származású művész emléke előtt tisztelegve, születésének 100. évfordulóján nyílt meg a kiállítás. A mintegy hatvan alkotást felvonultató tárlat Hantai új arcát mutatja be a közvetlenül 1948 után festett, eddig sosem kiállított műveken keresztül. A Párizsba emigrált művész ezekben az években a modernizmus legfontosabb irányzatait tanulmányozta, a jubileumi kamarakiállításon Hantai művei mellett éppen ezért Joan Miró, Pablo Picasso, Sam Francis, Jackson Pollock alkotásai is láthatóak.
A Múzeum+ estén a tárlat jelentőségéről, kulisszáiról egy kerekasztal-beszélgetés során a kiállítás kurátora, Geskó Judit, valamint Rényi András művészettörténész-esztéta és Seregi Tamás esztéta mesél a Román Csarnokban. Szó lesz a festő életéről, művészetéről, sajátos festői technikájáról, a korszakokon átívelő művészi párbeszédről, valamint annak a szellemi közegnek a felszabadító hatásáról, amellyel a francia és amerikai, kanadai művészek között találkozott.
Hantai művészetéről a kiállítótéri tárlatvezetéseken hallhat még többet. Topor Tünde művészettörténész és Winkler Nóra művészeti újságíró szubjektív vezetésén megismerheti a festőzseni útját a kis sváb falutól a Velencei Biennáléig. Milyen magas volt az az összeg, amelyet Hantai Simon Mariale című képéért fizettek a Sotheby’s aukción 2016-ban, s amelyet egyetlen magyar származású művész munkájáért sem adtak meg korábban? Melyik jelentős nemzetközi kortárs művészeti fesztiválon képviselte Franciaországot? Hogyan került egy festménye a francia elnök irodájába, és mi az a pliage technika? Ezekre és még több kérdésre ad választ a kora esti rendhagyó tárlatvezetés.
Az est során alkotni is van lehetőség: Kun Fruzsina képzőművész segítségével a látogatók kipróbálhatják Hantai egyedi, jellegzetes pliage-technikáját. Gyűrjön vásznat Hantai után szabadon a Reneszánsz Csarnok árkádívei alatt!
A Múzeum+ rendezvényen Hantai és a modernek mellett utolsó alkalommal tekinthetik meg esti órákban a hamarosan bezáró El Greco-kiállítást, ahol a múzeumpedagógusok tíz tematikus vezetést is tartanak. Szakértők tolmácsolásában tudhat meg többet Szűz Mária tiszteletéről és Krisztus életéről, valamint megismerheti a görög-spanyol festő korai, Itáliában készült műveit, illetve a kései, toledói munkáit, melyek közül kiemelkedik a Washingtoni National Gallery-ből kölcsönzött Laokoón című kép. Az életműben szinte kivételes, mitológiai témát ábrázoló festmény nem csak a szakmát és a látogatókat nyűgözte le, de a FrenÁk Társulat tánccsoportját is megihlette.
A FrenÁk Társulat előadásainak jellemzője a mimika, a jelnyelv és a mozgás integrált használata éppúgy, mint a társművészetek – cirkusz, színház, design, építészet és a kortárs zene – megjelenése. A Szépművészeti Múzeum nagyszabású kiállítására született két jelenetet Frenák Pál, a magyar kortárstáncélet kiemelkedő alakja álmodta meg, aki dinamikus mozgásvilágával, nagyfokú érzékenységével és a verbális üzeneteken túlmutató kifejezési formáival radikálisan új stílust teremtett Magyarországon. A második műsorszám a tárlat egyik fő művéhez, El Greco egyik legkülönösebben megformált remekművéhez, a fent már említett Laokoón című festményhez készült. Az itt ábrázolt alakok dinamikája gyönyörűen visszaköszön Frenák Pál jellegzetes, sejtekig hatoló, erőteljes kortárs megfogalmazásában is.
Az egész estés rendezvényt sokadik alkalommal színesíti a Fine Arts Jazz kvartett, melyhez a már megszokott módon egy meghívott vendégelőadó is csatlakozik. Februárban Lukács Eszter lesz az együttes vendége, akinek közreműködésével örökzöld számok csendülnek fel jazzstílusban a Márvány Csarnokban. Két program között a Fine Art Bistro jóvoltából tapas- és borvariációk várják a megpihenő érdeklődőket.
A programokban gazdag művészeti estre a speciális igényű látogatókat is szeretettel várja a múzeum. A látássérült látogatók a „Lantodon, ó jó Apolló, isteni szép zene szól…”, a siket és nagyothalló érdeklődők a Ré, a sokarcú napisten című programokon tudnak részt venni múzeumpedagógusok és jeltolmács vezetésével az Antik és az Egyiptomi-kiállításban.