Ókovács Szilveszter marad a Magyar Állami Operaház főigazgatója – jelentette be a döntését Csák János kulturális és innovációs miniszter május 26-án délután a Facebook-oldalán.
A Magyar Állami Operaház vezetésére másodszor írt ki pályázatot a minisztérium azzal az indoklással, hogy első alkalommal túl kevesen – Ókovács Szilveszter és Győriványi-Ráth György karmester – jelentkeztek. A második körben összesen tizenegyen adták be a pályázatukat: Aczél András rendező; Boldoghy-Kummert Péter, az Operaház zenekari művésze, a nagybőgőszóló szólamvezetője; Ertüngealp Alpaslan, Magyarországon élő, törökországi görög származású karmester; Győriványi Ráth György karmester, volt fő-zeneigazgató; Horváth Ádám operaénekes, zenei producer, a Magyar Állami Operaház volt miniszteri biztosa és főigazgatója; Kesselyák Gergely, az Operaház jelenlegi első karmestere; Miklósa Erika operaénekes; Molnár Levente operaénekes; Ókovács Szilveszter jelenlegi megbízott főigazgató; Rost Andrea operaénekes, valamint Vadász Dániel jogász, énekes, kulturális menedzser, a Coopera ügyvezető igazgatója.
Bár a Csák János által felkért szakmai bizottság ajánlása nem volt nyilvános, egybehangzó sajtóinformációk szerint a testület három jelöltet javasolt az igazgatói posztra: Kesselyák Gergelyt, Miklósa Erikát és Vadász Dánielt. A miniszter ezzel együtt Ókovács Szilveszter jelenlegi főigazgatónak szavazott bizalmat, akinek megbízatása 2023. augusztustól öt évre szól.
Azzal, hogy ismét elnyerte a főigazgatói posztra kiírt pályázatot, Ókovács Szilveszter lesz a leghosszabban intendánsként működő vezető a Magyar Állami Operaház élén a magyar történelemben – mondta Csák János a Kulturális és Innovációs Minisztériumban tartott sajtótájékoztatón. Ókovács Szilveszter 2012 óta igazgatja a Magyar Állami Operaházat. „Ez óriási lehetőség és talán még nagyobb felelősség” – hangsúlyozta a miniszter.
Kiemelte azt is, hogy az Opera nem szigetként működik, hanem „van egy ökoszisztéma körülötte, amelyben benne van a Zeneakadémia, a Müpa, az Operett és a Táncművészeti Egyetem is”. Az az érdekünk, hogy olyan ökoszisztéma jöjjön létre, amelyben partnerként dolgoznak együtt az intézmények vezetői – tette hozzá.
„Nekünk magyaroknak tartanunk kell magunkat a kulturális hagyományainkhoz, ahhoz, ami bevált, és ez a mindenkori opera vezetésének is a feladata” – mondta Csák János.
Ókovács Szilveszter az eseményen egyebek mellett köszönetet mondott a kollégáinak, illetve megköszönte a kormányzat „huzamos, 2011 óta tartó bizalmát”: a fejlesztéseikbe bele tett csaknem 100 milliárd forintot és a működésükbe belefektetett 150 milliárd forintot, amelyhez 30 milliárd forinttal tudott hozzájárulni az intézmény.
Főbb céljait ismertetve hangsúlyozta, hogy a Magyar Állami Operaház egy európai színvonalhoz méltó intézmény kíván lenni.
„A zsidó-keresztény kultúrában gyökerező operaház egy reprezentatív intézmény kíván maradni a következő időben is, büszke magyar színekkel és magyaros testtartással, nemzeti alapon, sok-sok magyar művésszel” – hangsúlyozta a főigazgató.