Újabb filmcsillag látogatta meg az Operaházat. Az Emmy- és BAFTA-díjas, két Oscar-jelölést is magáénak tudó Benedict Cumberbatch nagy balettrajongó, így külön öröm, hogy állva tapsolta meg a Magyar Nemzeti Balett Don Quijote-előadását.
A Sherlock tévésorozat és a Doctor Strange szuperhősfilmek főszereplője tavasszal járt Budapesten, ahol legújabb filmjét, az Eric című – várhatóan 2024-ben látható – Netflix-sorozatot forgatta. Szabadidejében látogatott el a dalszínházba, ahol a látványos balettprodukció – Melnyik Tatyjana (Kitri) és Kiyota Motomi (Basil) főszereplésével –teljesen magával ragadta, így az előadás végén a színfalak mögött személyesen is gratulált a művészeknek. Operaházi tartózkodása alkalmával Solymosi Tamás balettigazgató kalauzolta a világhírű brit színészt, aki sokszor tekint meg baletteket Londonban, így elhihetjük neki, hogy ilyen magas színvonalú előadást nagyon ritkán lehet látni. „Hihetetlenül közvetlen, nagyon kellemes úriembert ismertem meg benne” – fogalmazott a balettigazgató.
Benedict Cumberbatch igazi lovag, de legalábbis a brit lovagi rend, a The Most Excellent Order of the British Empire (CBE) kitüntetettje, mely elismerést 2015-ben vehette át II. Erzsébet királynőtől a Buckingham-palotában az előadó-művészet és a jótékonyság terén nyújtott szolgálataiért. Számos szervezetet támogat ugyanis, és ennek kapcsán rajztudását is beveti: hol grafikát készít képeslapra, hol saját portréját skicceli fel, hogy jótékonysági árverésen értékesítsék őket. Alkotásai nem amatőr munkák. Egyetemi évei alatt sokat festett, „de festőként megélni és a festményeimmel finanszírozni az életemet egyszerűen lehetetlennek tűnt. Ezért egy ideig eljátszottam a gondolattal, hogy ügyvéd leszek, de rájöttem, hogy ez nem rólam szól. Ezért arra gondoltam, hogy megpróbálom valóra váltani a legnagyobb álmomat, a színészetet” – fogalmazott egy interjúban.
A Harrow School diákjaként debütált színészként, a Szentivánéji álom Titániájaként, majd – egy egyéves szünet után, amit egy tibeti kolostorban töltött önkéntes angoltanárként – a Victoria University of Manchester és a London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) elvégzése után dolgozott színházban, televízióban, filmben, rádióban. Az áttörést Stephen Hawking megformálása jelentette a Hawking című televíziós filmben, az igazi népszerűséget pedig a Sherlock című BBC-sorozat hozta meg számára, amiért 2014-ben Emmy-díjat is kapott. Elismeréseit szemlézve, az első Oscar-jelölését 2015-ben a Kódjátszmáért, a másodikat 2022-ben A kutya karmai közt című filmekért kapta. Ez utóbbihoz bendzsóznia is meg kellett tanulnia.
„A karakterem olyan valaki, aki egész életében ezt csinálta, és én megpróbáltam elsajátítani a hangszerjátékot négy hét alatt. Ez kemény volt”
– nyilatkozta Cumberbatch, akinek a hegedűvel is meggyűlt a baja Sherlock Holmesként. „Soha nem tudtam, hogyan kell hegedülni. Ha valaki mást állít, az hamis információ és számomra zavarba ejtő. Ezt csak hosszú évek gyakorlásával tanulhatod meg, hároméves korodtól. Pár hónappal a Sherlock forgatása előtt kezdtem el ezen a hangszeren játszani. Nem volt jó a barátaimnak… Sok mindent tudok színlelni bizonyos fokú hitelességgel, de ez egy olyan dolog, ami jóval túlmutat rajtam” – mondta erről a színész.
Ne gondoljuk azonban, hogy ehhez a nehéz feladathoz ne kapott volna segítséget. Eos Chater volt a hegedűtanára, akivel az első alkalommal a testtartással és a kézhelyzetekkel foglalkoztak. A második órán már egészen szép hangok jöttek ki az f-nyílásból, a harmadikon pedig már sok mindenre egyedül jött rá a híres tanítvány, aki késő estig gyakorolt. Chater tartalékhangszert is adott Cumberbatchnek, aki akkoriban motorbiciklivel közlekedett igazi motorosfelszerelésben, bukósisakkal, a tokot pedig egyszerűen egy bőrövre erősítette, amit a vállára akasztott.
„Ekkor jöttem rá, hogy a hegedűk sokkal menőbbek, ha motorosok hordják” – emlékezett vissza Chater.
Cumberbatch zene iránti vonzalmát családja is erősíti. Felesége, Sophie Hunter ugyanis képzett zongorista, aki színházi- és operarendezéseiről is nevezetes. 2022-ben például A kékszakállú herceg vára Bartók-operát rendezte Buenos Airesben, a Teatro Colónban Szemerédy Károly címszereplésével. Londonban színpadra állította Britten A csavar fordul egyet című operáját, valamint a zeneszerző Phaedra című, mezzoszopránra és zenekarra írt kantátáját a 2015-ös Nemzetközi Beckett Fesztiválon Ruby Philogene-nal.
Bár a Sherlock-sorozatnak egyelőre nem tervezik a folytatását, a Doctor Strange harmadik részét már forgatja a Marvel Studios, és várhatóan 2026 első hónapjaiban kerül a mozikba. És bár az idegsebészből lett szuperhősnek nem kell sem bendzsóznia, sem hegedülnie, lehet, hogy nem ártana megtanulnia valamilyen hangszeren játszani. Már csak azért is, mert – a Doctor Strange-filmekből ismert dimenziókapukhoz, univerzumok közötti átjárókhoz és portálokhoz hasonlóan – a zene is egy olyan világot nyit meg, ahová belépve, ha nem is a Földet, de magunkat mindenképp megmenthetjük vagy legalábbis jobbá, békésebbé tehetjük. Ha nem hiszik, fedezzék fel az OPERA multiverzumát!