Felelősség és empátia, türelem és megbízhatóság – e fő irányelvek mentén vezeti informatikai cégét Bánszki Attila, akit olyannyira lenyűgözött az opera és a balett világa, hogy egyszerre lett a Magyar Állami Operaház egyik pártfogója, a műfaj rajongója és elhivatott népszerűsítője. Neki köszönhető, hogy a Szláv szezon, valamint az Angol100 évad Műsorkalendáriuma nyomtatott változatban is lapozható.
Filip Viktória
– Az informatika alapja a matematika, a zene pedig egyes vélekedések szerint nem más, mint „hangzó matematika”. Akár ilyen logika mentén is eljuthatunk a számok világából a hangok birodalmába. Mint a Szinva Net Informatikai Zrt. vezérigazgatója, hogyan került kapcsolatba a zenével?
– Gyerekkoromban hegedülni tanultam, a zene az életem része, a szélsőségeket kivéve minden stílust kedvelek. Az operaelőadásokat sokszor csukott szemmel hallgatom, egyfajta jól-lét állapotába kerülök: ez maga a kulturális wellness. Rohanó világunkban a wellness szó ugyan gyakran elhangzik, de általában a hétvégi üdülések és az egészséges életmód kapcsán. A kultúra azonban az egészségünk egyik alapja kellene, hogy legyen, hiszen nemcsak a testünknek van szüksége feltöltődésre, hanem a lelkünknek is. Ezért jó zenét hallgatni, olvasni, filmet nézni, ezért járunk a feleségemmel és a barátaimmal az Operaházba, színházba vagy épp kiállításra.
– Volt olyan jó ötlete, fontos felismerése, ami épp egy operaházi előadás közben fogalmazódott meg?
– Inkább azt tapasztalom, hogy rendeződnek, kisimulnak a gondolataim. Ha azonosulni tudok az opera egyik szereplőjével, elvarázsol a darab, együtt utazom a zenével, de ugyanígy, ha a múzeumban elmerülhetek egy festmény szemlélésében, szinte beszippant a kép világa. A kutatóintézetekben is azért állítanak fel pingpongasztalokat, mert a sport teljes koncentrációt igényel, a problémáktól való abszolút eltávolodást. Ha egy mély, szakmai kérdésre nem találnak megoldást a kutatók, egy játszma után beugorhat a megfejtés. Erre a kultúra is képes. Természetesen vannak olyan produkciók, amik kevésbé állnak közel hozzám, de mivel láttam és van róla véleményem, ez is hozzátesz a tudásomhoz.
– Milyen operaelőadásokat kedvel leginkább, és hogyan viszonyul a balett műfajához?
– A 2021/22-es évadtól számos produkciót láttam. Egy operarajongó nagyon jó barátomnak az az ötlete támadt, hogy béreljünk közösen egy páholyt, mert a rendszeres operalátogatás merőben más zenei élményt ad. Régebben fel sem merült bennem, hogy megnézzek egy balettet, de A makrancos Kata könnyedsége, látványos, színes kivitele miatt a legjobb belépőnek bizonyult számomra. Ez után következett többek között A diótörő, a Bohémélet, és sok-sok olyan élmény, amit a protokollfőnök és az OperaKlub menedzsere, Gyüdi Melitta szervezett. Rá kellett döbbennem, hány és hány ember munkája van egyetlen estében, és milyen páratlan tudás birtokosai az itt dolgozók: Józsa Anka üzemeltetési igazgató vagy Várda Gergely színpadi műszaki igazgató szemében olyan elhivatottság csillog, ami egészen rendkívüli. És a művészekről még nem is beszéltem! László Boldizsárt a Cotton Club Singersből személyesen ismerem, és örömmel tölt el, hogy számos opera-előadásban is láthattam. Az, hogy Budapestnek van egy ilyen épülete, ahol ennyire kimagasló színvonalú előadásokat tartanak, méltán vonzó és rendkívül elegáns kulturális helyszínné teszi országos és nemzetközi viszonylatban is. Nagy öröm, hogy támogatóként a cégemmel része lehetek az intézmény mindennapjainak, és sokra értékelem, hogy partnerre találtam az Operában.
– A cég szempontjából mit jelent ez a partnerség?
– Pozitív értelemben megkülönböztet. Nem tucatélményt, hanem új szintet nyújthatunk a kikapcsolódásban, egy szép gesztust tehetünk saját dolgozóink, és ügyfeleink felé. Az Operaházba nem mindig könnyű eljutni, és sokan félnek is a műfajtól.
– Megközelíthetetlennek tűnik?
– Sokakban, akár cégvezetőkben is felmerülhet az a téves gondolat, hogy az opera egy rendkívül komoly műfaj, ami a zene fellegvárában szinte elérhetetlenül létezik. De ha valaki csak egyszer megnézi A diótörőt vagy a Bohéméletet, biztos vagyok benne, hogy talál benne olyan momentumot, ami kedvére való. Ezeket a műveket az is könnyen befogadja, aki nincs otthon az opera vagy a balett világában. Azért is hívtam meg a cég összes munkatársát és számos partnerünket 2023-ban decemberében az egyik Diótörőre, mert nem tudok ennél szebb ünnepi hangolódást elképzelni. Ez egyfajta köszönet a közösen elvégzett munkáért, és ezzel együtt szeretném a Magyar Állami Operaházat népszerűsíteni, hogy mindenki meggyőződhessen róla, ez nem egy misztikus, elérhetetlen világ, hanem nagyon is szép és jó dolog.
– A miskolci székhelyű és budapesti bázissal is rendelkező cég tevékenységi köre az egész országra kiterjed, így számos kezdeményezést támogatnak, elsősorban a kultúra, az oktatás és az egészségügy területén. Mi alapján dől el a támogatások sorsa?
– Nehéz súlyozni, mert sok kérés érkezik. A régió egyik vezető informatikai vállalkozásaként a társadalmi felelősségvállalás kiemelt szerepet kap, de támogatóként inkább a háttérben maradunk. A Szláv szezon és az Angol100 évad Műsorkalendáriumában is csak egy apró logót és egyetlen mondatot kértem feltüntetni. Segíteni és adni szeretek, látni a mosolygós arcokat, ráérezni, hova kell odaállni, hogy előrelendüljön egy jó ügy. Mindig fontosak a mentőknek tett rendszeres felajánlásaink, a gyermekélelmezés, iskolák, valamint egészségügyi intézmények támogatása. Ha választanunk kell, a jövőt építjük, a felnövekvő generációt segítjük. Ha lesz rá lehetőségünk, tervezzük, hogy az Operaházba is meghívunk hátrányos helyzetű gyerekeket. Olyan élményhez szeretnénk juttatni őket, amit később sem felejtenek el, és felnőttként színházba, operába járó néző válhat belőlük. Közös feladatunk, hogy a kultúrát továbbadjuk!
– 2023-ban bekerültek Észak-Magyarország Top100 vállalkozása közé. A kultúra támogatásának feltételei épp kedvezőek, de a zene szeretete az idén harminchat éves cég indulása óta jelen van.
– Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a vállalatunk anno a miskolci Bartók Plusz Operafesztivál létrejöttét is segítette, és alapító tulajdonosa a Miskolci Múzsa Díjnak is. Cégünk szerves része a kultúra, mint ahogy része az etikus piaci jelenlét, a megbízhatóság, az empátia és a felelősségtudat is. Két fiam van, ők is ezen értékrend alapján nőttek fel. Nem biztos, hogy ők fogják majd átvenni egyszer a cégvezetést, de bárki is lesz az utódom, ezeket az értékeket szeretném továbbadni. Meg kell őriznünk az elődeink által lefektetett alapokat, és tovább kell vinnünk azt, ami igazán fontos.