Orgonarajongókban időről időre felmerülhet pár technikai kérdés a hangszerek királynőjével kapcsolatban: például van-e késés a billentyűk lenyomása és a hangok megszólalása között?
A rövid válasz az, hogy igen. A hosszabb válasz kicsit komplexebb, mert sok mindentől függ a dolog, beleértve az adott hangszer jellemzőit, hiszen minden hangszer egyedi, minden hangszer más és más. Akusztika, hangszerméret, mechanikus vs. pneumatikus vezérlés, távolságok — ezek mind szerepet játszanak. Az orgonistának fel kell készülnie minderre, azaz konkrétan fel kell térképeznie a helyszínt. Minderről Szamosi Szabolcs orgonaművész, az Orgonák éjszakája megálmodója beszél egy izgalmas rövid videóban.
Aki szeretné élőben is megcsodálni ezt a hangzást és ezeket a technikailag is bravúros hangszereket, az az Orgonák éjszakájánál jobb alkalmat nem is találhatna.
A hazai szinten már évek óta népszerű zenei programot jelentő Orgonák éjszakája idéntől nemzetközi szintre emelkedik a Filharmónia Magyarország rendezésében: a hangszerek királynőjét május 18-án több kontinensen, több tucat országban hallhatják majd a zenerajongók Dél-Koreától kezdve Japánon és Kínán át Törökországig és Franciaországig. Itthon programok sokasága várja majd a közönséget országszerte többek között olyan sztárokkal, mint Miklósa Erika, Csuja Imre, Kovács Aliz és Szakács Erika.