A hagyományokhoz híven idén is az Ünnepi könyvhéten került sor a HUBBY – Év Gyerekkönyve Díjak átadására. A 2022-ben megjelent Pagony könyvek közül tizenöt cím kapott jelölést, és ezek közül három elnyerte a szakmai zsűri díját, két kötet pedig a diákzsűri tetszését nyerte meg, egy különleges kötet lett a Libri Év Gyerekkönyve, valamint a szerzői és illusztrátori különdíjakat is pagonyos szerzők kapták.
A 2016-ban alakult Magyar Gyerekkönyv Fórum (HUBBY – Hungarian Board on Books for Young People) minden évben megszervezi és átadja a szakmai zsűri által odaítélt Év Gyerekkönyve Díjat, és már nyolcadik éve díjazza a legjobb gyerekirodalmi alkotásokat. A felkért független zsűri a kiadók által az előző évi megjelenések közül jelölt könyvekből öt – Év Gyerekkönyv Írója, Az Év Ifjúsági Könyv Írója, Az Év Illusztrátora, Az Év Fordítója és Az Év Leginnovatívabb Könyve – kategóriában oszt díjat. Emellett mára már hagyomány, hogy a HUBBY iskolák bevonásával egy diákokból álló zsűrit is felállít, akik egy-egy kategória shortlistjéből emelik ki a szerintük legjobbnak ítélt könyvet és szerzőt. Ezenkívül egy, a gyerekirodalom területén régóta meghatározó írónak vagy szerkesztőnek, illetve egy illusztrátornak, valamint egy kiadónak kerül odaítélésre a HUBBY-díj is. A díjátadóra június 10-én, a 94. Ünnepi Könyvhéten került sor.
A 2023-as zsűri tagjai Fábián László, a Ágoston Gyakorló Gimnázium tanára, Gerhes Gábor képzőművész, Kelemen Réka, HUBBY – tag, irodalomszervező, gyerekirodalmi szakértő, Kérchy Anna, a Szegedi Tudományegyetem BTK egyetemi oktatója és Nádori Lídia műfordító.
Az Év Gyerekkönyve Díj kiosztása a Libri Könyvesboltok támogatásával valósult meg.
A szakmai zsűri Pagonyos díjazottjai:
- Az Év Gyerekkönyv Írója (0-6 éves kategóriában: Gimesi Dóra: Emma csöndje (illusztrátor: Takács Mari)
- Az Év Ifjúsági Írója (12 év feletti kategória): Dániel András: Jaj, ne már! – mondta a hal
- Az Év Ismeretterjesztő Könyve : Kalas Györgyi: Pavlova kisasszony és a dobostorta (illusztrátor: Horváth Ildi)
A diákzsűri Pagonyos díjazottjai:
- Az Év Gyerekkönyv Írója (7-12 éves kategória): Wéber Anikó: A Gondolatolvasó
- Az Év Ismeretterjesztő Könyve (megosztott díj): Vibók Ildi: A szuperdió – Mire jó az agy? – Emma és az emberi test-sorozat 3. (illusztrátor: Mayer Tamás)
- Az Év Gyerekkönyve Díj 2023 – Libri Különdíj: Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból (illusztrátor: Rubik Anna)
Hubby – Szerzői különdíj: Berg Judit
Nevéhez fűződik többek között a Rumini-sorozat, a Maszat- és Sári-mesék, a Cipelő cicák, a Panka és Csiribí-sorozat, a Két kis dínó-sorozat és a Lengemesék.
„Szinte természetes, hogy generációk nőnek fel Ruminin, hogy Maszattal nyugtatjuk meg a síró kisebbeket, a várban nyomozunk kamaszhőseinkkel vagy éppen Füttyös Vilkóval lengézünk a nádasban. Ahogy azt is már-már természetesnek vesszük, hogy az Otthon című könyv nemcsak a lampedusai silent book pályázat különdíját vitte el, hanem a bolognai könyvvásáron Crossmedia-díjat nyert. hangzott el a a laudációban.Így az elnökség nagy egyetértésben arra jutott, hogy idén, 2023-ban a HUBBY szerzői díját munkásságáért, illetve az IBBY és a HUBBY értékrendjéhez méltó, közéleti megnyilatkozásaiért Berg Juditnak adjuk” – hangzott el a a laudációban.
HUBBY – Illusztrátori különdíj: Rofusz Kinga – munkásságáért, illetve oktatói tevékenységéért
Rofusz Kinga illusztrálta a teljesség igénye nélkül az Adventi kalendárium, A varázsfuvola, az Irijám és Jonibe, valamint A kék madár című képeskönyveket.
A további díjazottak a HUBBY honlapján ide kattintva.
A nyertes Pagonyos könyvek.
Az Év Gyerekkönyv Írója (0-6 éves kategóriában): Gimesi Dóra: Emma csöndje (illusztrátor: Takács Mari)
Egy fantasztikus képeskönyv arról, hogyan találja meg egy csendes kislány a saját hangját, hogyan kerekedik felül a félelmein, hogy segíteni tudjon a barátainak. Gimesi Dóra az egyik legegyedibb hangú, legsokszínűbb kortárs gyerekkönyvszerző, drámaíró, dramaturg, a Budapest Bábszínház irodalmi vezetője. Az Emma csöndje egyfelől edukatív jellegű történet, melyből a mélytenger világáról és a környezetvédelem fontosságáról tanulhatnak a gyerekek, másfelől viszont egy izgalmas mese arról, ahogy egy csendes kislány leküzdi saját határait és megtalálja a hangját annak érdekében, hogy segíthessen a barátainak. Mindezt a szerzőtől megszokott érzékeny, lírai stílusban, amellyel megannyi könyvében elvarázsolta már a közönségét. Az Emma csöndje színpadi adaptációja a Kolibri Családi Színház repertoárján is szerepel. A könyv főszereplője, Emma épp két hete, három napja és tíz perce jár iskolába. Más, mint az osztálytársai: különösen érzékeny a zajokra, és retteg, ha meg kell szólalnia mások előtt. De az állatok között jól érzi magát. „A halakat értem. Meg a bálnákat, delfineket, lamantinokat, rozmárokat, narválokat, rákokat, szivacsokat, tengeri csillagokat.” Egy nap végletesen legyengült, kicsi kardszárnyú delfin érkezik a tengerbiológiai kutatóközpont állatkórházába. Fülöp nem találja a helyét a többi tengeri állat között, és a kórházban sem maradhat, hiszen láthatóan semmilyen betegsége nincsen. Egyedül Emma képes megérteni őt, egyedül ő tudna segíteni Fülöpnek! De ehhez le kell győznie önmagát. Nem lehet többé kicsi, láthatatlan tengeri uborka az akvárium fenekén. Gimesi Dóra egy kislányról mesél, akinek meg kell találnia a saját hangját, akinek szembe kell néznie a külvilág kihívásaival, és le kell győznie a félelmeit, hogy segíteni tudjon vízben élő barátain.
A humoros, szórakoztató karaktereket felvonultató meseregény végtelenül finoman érzékenyít, elfogadásra, nyitottságra nevel, és minden korosztály számára izgalmas, elgondolkodtató kérdésekre keresi a választ. Takács Mari illusztrációi tökéletesen egészítik ki az eredetileg színdarabnak íródott, különleges történetet.
Az Év Ifjúsági Írója (12 év feletti kategória): Dániel András: Jaj, ne már! – mondta a hal
Viccesen abszurd Dániel András könyve, mely gyerekeknek és felnőtteknek is szól.
Dániel András IBBY-díjas szerző és illusztrátor újabb, a népszerű kufli-sorozat, valamint a Kicsibácsi és Kicsinéni történetek szerzője ezúttal egy algásodó, városszéli tó partján bolyongva igyekszik meggyőzni olvasóit, hogy valami szerény varázslat még a leghétköznapibb és leglehangolóbb dolgokban is felfedezhető – csak akarni kell, meg talán jól jön hozzá egy kis fantázia…
A Jaj, ne már! – mondta a hal három pecás úr, egy kislány, és természetesen a tóban élő három hal története, akiknek ebben a mesében többek között lábuk is van, cipőt hordanak, és időről időre feljönnek a partra beszélgetni a környékbeliekkel. Mindez Dániel András abszurd humorával és egyedi illusztrációival a nyár legkülönlegesebb könyvét ígéri!
Meghökkentően humoros, fergetegesen fantáziadús ez a valójában történet nélküli történet, melyben keveredik a Dániel Andrástól már jól ismert irónia, fantázia, valamint furcsa szókeletkezmények és megszokott szavak meghökkentő, új környezetben való használata.
“Bár a címe talán ilyesmit sugall, a Jaj ne már! – mondta a hal című könyv nem egy víz alatti világban játszódik. Igaz, futólag esik szó benne ilyesmiről (mivel cselemkénye javarészt egy tó partján zajlik, és halak is szerepelnek benne, ez elkerülhetetlen volt), azért ez alapvetően egy szárazföldi történet. Leginkább rólunk, emberekről szól – egyfajta sajátos hal perspektívából. Bár ez inkább csak az egyik vetülete a történetnek. Ugyanígy mondhatnám, hogy a felnőttekről szól gyerek szemszögből, vagy hogy a gyerekekről egy felnőtt nézőpontjából. Azért nem kell megijedni, olvasva egyáltalán nem ilyen komplikált a dolog! És igen, néha közben egy kicsit a víz alá is beleshetünk…” – olvasható a pagony.hu oldalán a szerzővel készült interjúban.
Az Év Ismeretterjesztő Könyve: Kalas Györgyi: Pavlova kisasszony és a dobostorta (illusztrátor: Horváth Ildi)
A képeskönyv segítségével kicsik és nagyok izgalmas időbeli és térbeli utazáson vehetnek részt a sütemények és torták világába…
Mindenki szereti a mézeskalácsot, a csokitortát vagy almáspitét, de nem gondolunk bele, hogy vajon ki találta ki, miből és hogyan lehet ilyen finomságokat sütni? Vajon miért kerek a torta, és kiről nevezték el a Sacher-tortát? Hogyan került Amerikába a méz? Vajon milyen sütit ettek a fáraók? Mitől volt édes a torta, amikor még nem volt cukor? Hol terem a cukornád? Mi az a mocsi és a baklava? A képeskönyv segítségével kicsik és nagyok izgalmas időbeli és térbeli utazáson vehetnek részt a sütemények és torták világába, így még számos más izgalmas édességes kérdésre megkapják a választ.
Kalas Györgyi és Horváth Ildikó szerzőpáros a népszerű Sandwich grófja és a nápolyi pizza – Kedvenc ételeink története című kötete után kedvenc süteményeink történetét meséli el. A gyönyörű képeskönyvből kiderül, hogyan ismerte meg az ember a mézet és a cukrot, és az olvasó megtudhat mindent a legkülönlegesebb torták, sütik eredetéről is.
Kalas Györgyi gasztrobloggereként szakavatottan kísér végig egy képzeletbeli cukrászdában, hogy megismerjük étkezési kultúránk egyik legédesebb részét.
Sok érdekes történet olvasható például arról, hogy ki sütött először születésnapi tortát, miért félhold alakú a croissant, mi köze a francia forradalomnak a macaronhoz, miért tettek a fáraók sírjába süteményeket, vagy hogy miért van dió és gyömbér a karácsonyi süteményekben. Megismerjük a világ leghíresebb tortáit, a karácsonyi, gyümölcsös és csokis édességeket, szó esik a sütemények alapjáról, azaz a lisztről, és persze nem marad ki a tojás sem. A kultúrtörténeti érdekességet Horváth Ildi részletgazdag és színes, ellenállhatatlan illusztrációi teszik teljessé.
A különleges kötet végén három könnyen elkészíthető édesség receptjét találja az az olvasó, aki a könyv végére érve semmi másra nem vágyik majd, csak egy finom desszertre.
A diákzsűri díjazottjai:
Az Év Gyerekkönyv Írója (7-12 éves kategória: Wéber Anikó: A Gondolatolvasó
A Gondolatolvasó egy laza, felvillanyozó tini-krimi, amely a felszín alatt sokkal többet rejt puszta detektívregénynél.
A „jó gyerekeknek” mindig könnyű, igaz? Mindenkivel kedvesek, jól tanulnak, a tanárok szeretik őket. Minden az ölükbe hullik, nincsenek problémáik. Vagy talán mégsem így van?
A Gondolatolvasó főszereplői, Tamás, Szasza, Regina és Karesz legjobb tanulók egy menő iskolában, ahol egy különleges doboz segítségével a diákok és a tanárok is üzeneteket küldhetnek a titokzatos Gondolatolvasónak, aki mindig válaszol nekik.
Az eltérő személyiségű gyerekeket azonban egy nap váratlanul rejtélyes támadások érik. Vajon ki állhat a furcsa piszkálódások hátterében? A maximalista osztályfőnök? Egy irigy osztálytárs? A gyanús portás? Vagy egy gondolatolvasó? A négy osztályelső egy éjszakai iskolai nyomozás során utána járnak a rejtélyeknek: ki válaszol a gondolatolvasó dobozba rejtett levelekre, és vajon ki az, aki csalt a matekversenyen. A nyomozás során az iskolában töltött hétvége alatt egyre meghökkentőbb felfedezéseket tesznek, mégis egyre jobban összekuszálódnak a szálak… Végül a Gondolatolvasó kilétére is fényt derül, és a nyomozó négyes tagjai a közös kalandok alatt észrevétlenül jó barátokká válnak.
Abszolút izgalom, abszolút elvárások, abszolút csapatmunka várja az olvasókat Wéber Anikó könyvében, mely Az osztály vesztese és az Örökszerda rajongók kedvence lesz. A szerző – saját oktatói tapasztalatai révén – bemutatja az iskolai dinamikákat, a gyerekek között létrejövő hierarchikus viszonyokat, a teljesítménykényszer által keletkező szorongásokat, és az osztályelsőkön lévő nyomást is tematizálja.
Az Év Ismeretterjesztő Könyve: Vibók Ildi: A szuperdió – Mire jó az agy? – Emma és az emberi test-sorozat 3. (illusztrátor: Mayer Tamás)
A vicces és tanulságos ismeretterjesztő mese érthetően és pontosan szól egy izgalmas témáról, az emberi agyról – mindenkinek.
Vibók Ildi molekuláris biológus, számos gyerekkönyv szerzője és gyakorló édesanya. A 6-10 éves gyerekeknek ajánlott sorozat tudományos meséi és Mayer Tamás rajzfilmeket idéző színes illusztrációi egymást erősítve segítik, és érthető módon magyarázzák el, hogy hogyan működik a szervezetük, és hogy milyen fantasztikus is az a test, amiben élnek. A kötetek egyszerű nyelvezete, világos, jól követhető szerkezete, a mese humora nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek valódi tudás birtokába kerüljenek a saját “szuperdiójukról” is.
A legújabb részben Emma rengeteg házi feladatot kap a szünetre. Pedig a tavaszi szünetnek a játékról és a pihenésről kellene szólnia… Bárcsak lenne egy szuperagya, amivel elég lenne átfutnia az előtte tornyosuló tanulnivalót, és máris fújná az egészet! El is indul Dokihoz, mert tudja, hogy ő épp a szuperagyat kutatja az egerei segítségével. Hamarosan kiderül, hogy Emmának már így is nagyszerű agya van: egy csomó mindent megért, megjegyez, feldolgoz századmásodpercek alatt. A mesés ismerettőterjesztőkönyvben Emma és Doki bejárják az agypalotát, megismerkednek a különböző területekkel, és összebarátkoznak az ott dolgozó idegsejtekkel is. Megtudják, miben más a jobb- és bal agyfélteke, mi a különbség a rövid- és hosszútávú memória között, hogyan működik a látás, hallás vagy a beszéd, sőt még azt is, hogyan fejleszthető az agy. A történet végére pedig Emma is ráébred, hogy neki már így is szuperagya van, nincs szüksége másikra!
Az Év Gyerekkönyve Díj 2023 – Libri Különdíj: Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból, (illusztrátor: Rubik Anna, szerkesztette: Kovács Eszter)
A Képtelen képrablás című kötet egy képzőművészeti barangolás és formabontó, újszerű mesegyűjtemény egyben, Rubik Anna csodálatos illusztrációival, melyben a Magyar Nemzeti Galériában látható képeket kortárs magyar szerzők meséi keltik életre.
Képzőművészet, irodalom és színház egyben: ez a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria közös Te x t ú r a elnevezésű összművészeti sorozata, ahol kortárs írók a múzeumban található képekhez minijeleneteket írnak, amelyeket aztán a színészek helyben, a múzeumban adnak elő. A gyerekeknek továbbfejlesztett változata, a Mi n i Te x t ú r a, a Pagony Kiadó a Magyar Nemzeti Galéria és a Budapest Bábszínház közös projektje 6–12 éves, kisiskolás gyerekek számára, akik eddig három évadon keresztül nézhették meg – korlátozott számban – az összesen tizennégy képhez készült bábelőadást.
A Magyar Nemzeti Galéria falain lógó 14 festményből született 14 szuper mese többek között Vitéz Lászlóról, egy zöld szamárról, két folyton veszekedő aranyhalról, egy titokzatos videókazettáról, egy kislovagról és egy sárkányról, egy eltévedt kislányról, egy rémült tengelicéről… és még sorolhatnánk. A minidrámákból írt 14 mese önálló szövegként, az őket inspiráló képekkel együtt most egy különleges kötetben jelent meg, hogy bárki bármikor élvezhesse őket Rubik Anna csodálatos, játékossággal teli illusztrációival együtt, melyek zseniálisan gondolják tovább az eredeti festményeket.
A kötetben Aba-Novák Vilmos, Bernáth Aurél, Bogdány Jakab, Bortnyik Sándor, Csontváry Kosztka Tivadar, Ferenczy Károly, Gadányi Jenő, Gulácsy Lajos, Korniss Dezső, Munkácsy Mihály, Paizs Goebel Jenő, Roskó Gábor, Szinyei Merse Pál képeihez Bán Zsófia, Berg Judit, Dániel András, Gévai Csilla, Gimesi Dóra, Harcos Bálint, Jeli Viktória, Kertész Erzsi, Kiss Judit Ágnes, Kolozsi Angéla, Molnár T. Eszter, Nényei Pál, Szabó Borbála és Vadadi Adrienn írt egy-egy mesét.
A könyv a képzőművészet kapcsán mindenkihez szól, segít közelebb vinni a festészetet a gyerekekhez, így közös családi felfedezésre hívja a művészet különböző ágaira kíváncsi olvasókat.