A Várfok Galéria Duna Múzeumban megrendezett képzőművészeti kiállítása a víz témáját sokrétűen körüljáró gazdag válogatás, melynek célja, hogy bemutassa annak meghatározó szerepét a kortárs művészetben, valamint azt, hogy magának a víznek mint anyagnak a használata bizonyos technikák vagy alkotók esetében milyen alapvető fontosságú.
A kiállítás címadó alkotásai Mulasics László Árapály tényező című sorozatának két rendkívüli kompozíciója, melyek egységbe foglalják a kiállított művek tematikus ívét. Az ősi enkausztikát, azaz a viasszal való festés technikáját legnemesebb szintre emelő, páratlan életművet hátrahagyó művész a Hangcsou-öböl mólóján álló férfit ábrázoló képei magukban hordozzák a figuralitást és az absztrakciót, ember és természet kapcsolatát, a víz mindent betöltő dinamikáját, érzelmeinkre ható erejét. A hullámzás ismétlődő motívuma így síkbeli és térbeli, szimmetrikus és aszimmetrikus, geometrikus és organikus mintázataival a kiállítás koncepciójának kereteit jeleníti meg.
A tárlat elsőrangú alkotókat és művészettörténeti fontosságú alkotásokat vonultat fel, mint például Picasso egykori szerelmének, a világhírű festőművésznek és örök nőnek, Françoise Gilot-nak két alkotását, vagy a szintén legendás Marie Laurencin akvarelljét, aki a francia avantgárd egyik fontos és nőként is elismert művésze volt. Kiállításra kerül Egry Józsefnek, a Balaton festőjének egy 1935-ös, párás fényekkel átitatott, vibráló képe és a megkerülhetetlen El Kazovszkij elérhetetlen Szépséget reprezentáló, magányos szirénje.
A második teremben olyan alkotások szerepelnek, melyek tovább árnyalják és hangsúlyozzák a víz fontosságát és rejtett jelentéseit. A kortárs művészeti színtér egyik legsokoldalúbb óriása, a festő és performer Szirtes János nyolcvanas években festett expresszív kompozíciója tavi jelenetével a művészettörténet romantikus tájábrázoló hagyományát állítja szembe az absztrakció és az archaikus kultúrák formai jegyeivel.
Az érzéki festészetéről ismert Szotyory László égő palettájú tájképén a víz az érzelmek hordozója, melynek kéksége a lemenő nap sugarain túl újra egyesül az ég kékjével, és keretbe foglalja az alkotást. Hasonlóan franyo aatoth dzsungelképéhez, ahol a tó finoman hullámzó tere egybeolvad a dús növényzettel és vitalitással tölti meg a művet. Françoise Gilot 80-as években festett, lenyűgöző „lebegő vásznán” a tenger dinamizmusa, tajtékot vető lendülete jelképezi a diadalmas erőt, mely Gilot ezen típusú vásznait a csatazászlókhoz hozza közel. Herman Levente látnoki vízióján a víz szakrális minőséget kap, míg a virtuóz festői tudással rendelkező Orr Máté fantasztikum világában mozgó, bizarr kompozícióján a világok közötti átjárót szimbolizálja.
A kiállításon külön termet kapnak azon alkotások, ahol a víz nem konkrét ábrázolásként van jelen, hanem mint a technikában rejtetten jelen levő, létfontosságú tényező. Itt látható az egyik legnagyobb francia akvarellista, Apollinaire híres múzsájának, Marie Laurencinnek Lány legyezővel című egészen finom akvarellje, a hazai kortárs művészet szabad szellemének, Ujházi Péternek színpompás Vidéki Égboltja, az egykor André Breton és a párizsi szürrealisták köreiben alkotó Rozsda Endre éteri Eredete. A különböző kultúrák jelrendszerét ironikusan-dekoratívan ötvöző Rácmolnár Sándor feszes szinkronúszói mellett, a bámulatos fiatal tehetség, Nemes Anna monumentális, színes absztrakt foltokból felépített női portréja tesz tanúbizonyságot a víz művészetben betöltött képalkotó szerepéről.
A Várfok Galéria kiállítása színek és formák áradata, mely hirdeti a víz egyszerre teremtő, pusztító, szakralizáló, érzelmeket felkorbácsoló vagy éppen megnyugtató, éteri és földi, pillanatnyi vagy állandó, tehát örökérvényű, mindent átható, elementáris minőségeit.
A kiállítás az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Duna Múzeum – Európai Közép Galéria és a Várfok Galéria szoros együttműködésével valósult meg.
Kiállító művészek:
franyo AATOTH, EGRY József, Françoise GILOT, HERMAN Levente, El KAZOVSZKIJ, Marie LAURENCIN, MULASICS László, NEMES Anna, ORR Máté, RÁCMOLNÁR Sándor, ROZSDA Endre, SZIRTES János, SZOTYORY László, UJHÁZI Péter
A tárlat 2022. szeptember 15-ig tekinthető meg kedd kivételével minden nap 9 és 17 óra között a Duna Múzeumban (Esztergom, Kölcsey utca 2.).