Elindult az MNM Villa Romana Baláca kiállítóhelyen a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Program keretében megvalósuló eseménysorozat, amely az Egy csepp Itália a Balaton mellett – Baláca élménypark címet viseli. A Magyar Nemzeti Múzeum tagintézménye a kulturális partnereivel olyan rendezvénysorozatot kíván megvalósítani, amelyhez foghatót még nem élhettek át a villagazdaság falai közé érkező látogatók.
A szezon nyitásáról szóló sajtótájékoztatót április 15-én tartották, miközben már zajlott az első kiemelkedő rendezvény Hagyományőrző forgatag címmel, ahol ókori római hagyományőrző csapatok mutatkoztak be. A kulturális együttműködő partnereket és a megjelenteket Török Katalin főosztályvezető, a projekt kommunikációs munkatársa köszöntötte. Dr. Hammerstein Judit, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettes kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum nemcsak a központi épületet jelenti Budapesten, hanem hangsúlyozta az intézmény komoly tagintézmény-hálózatát is. Ez egy olyan hálózat, ami mind működése szempontjából, és tematikáját illetően, mind pedig földrajzilag egy rendkívül színes, változatos, tagolt intézményhálózatot jelent. Örömét fejezte ki, hogy egy olyan az EKF-nek köszönhetően olyan együttműködés részesei lehetnek, amely lehetőséget teremt számukra arra, hogy a Villa Romana Baláca páratlanságára és működésére is felhívja a figyelmet.
Varga Richárd, a Veszprém Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Program kulturális projektmenedzsere a Balácához fűződő személyes kötődése mellett arról is beszélt, hogy a közös projektnek köszönhetően, fontos dolgokat tárhatunk fel újra a közös múltunkból, örökségünkből, ami ennek a régiónak, Pannóniának, a magyarságnak fontos öröksége. Kiemelte továbbá, hogy fantasztikusnak tartja a régészeti park programkínálatát és hozzátette, „így érdemes történelmet tanítani is”.
Múzeumok Éjszakája és Ókori Borünnep
Kovács Loránd Olivér, a Magyar Nemzeti Múzeum tudományos igazgatója, a kiállítóhely vezető régésze arról tájékoztatott, hogy a kiállítóhely június 24-én tartja a Múzeumok éjszakáját, ahol az eddig megszokott programelemekhez képest a park atmoszféráját és a hely egyediségét emelnék a fókuszba. A hagyományőrző csapatok részvételével a Múzeumok éjszakája mellett életre keltenék az antik villagazdaságot augusztus 19-én is, amikor is a VINALIA RUSTICA, azaz az Ókori Borünnepet tartják.
Augusztus 4., 5., 6. Színház Balácán!
Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház Kossuth-díjas igazgatója elárulta, hogy két produkció is érkezik a nyáron a teátrumból Balácára. Topolcsányi Laura-Szomor György: PETŐFiFJÚ című musical-előadása lesz látható augusztus 4-én, Szomor György (Nádasdy Kálmán-díjas rendező) színpadra állításában. Augusztus 6-án vasárnap pedig a családoké lesz a főszerep, amikor is a Romhányi-Nepp-Ternovszky átiratában készült A MÉZGA CSALÁD című mesejátékot tűzik műsorra, a Jászai Mari-díjas Szűcs Gábor rendezésében.
A színházi műfajkínálatot kiszélesítve a régióhoz legközelebb eső professzionális balett-társulat is megmutatkozik két egyfelvonásos balettszínházi előadással. A Székesfehérvári Balett a PROMÉTHEUSZ és az IDÉZŐJELEK címet viselő balettszínházi produkciót hozza el augusztus 5-én a látogatóknak, mindkét darabot az együttes balettigazgatója, Egerházi Attila jegyzi koreográfusként.
Visszatérnek a népszerű improvizációs színházi előadások is
Az iGenerációért Egyesület szervezésében, a Vörösmarty Színház színművészeinek közreműködésével május 1-jén, június 1-jén és július 1-jén, 18:00 órától látható ismét a Római küldetés címet viselő est. Az improvizációs színház műfajáról, az előadások edukatív és szórakoztató jellegéről az iGenerációért Egyesület elnöke, a játékmester, Pletser Ádám beszélt.
Az eseménysorozat támogatója a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program.