Május 15. és 21. között minden a táncról fog szólni Veszprémben. Négy zárt helyszín, nemzetközi színvonalú verseny, számtalan kültéri szórakoztató előadás, táncművészet, bábszínház és zenei élmények várják a táncok rajongóit a Királynék Városában. A Tánc Nemzetközi Kortárs Fesztivál a VEB2023 EKF támogatásával a Pannon Várszínház jóvoltából valósul meg. A színház igazgatójával, Vándorfi Lászlóval beszélgettünk.
– Jubileumot ünnepelnek idén: 25 éves lett a rendezvény. Mesél nekünk a történetről, honnan származik a kortárs táncfesztivál ötlete?
– Az elképzelés onnan származik, hogy rögtön a rendszerváltást követően, 1991-ben a Petőfi Színház igazgatója lettem, és egy olyan programmal álltam elő, amelyben a kortárs tánc veszprémi megjelenése alapvető volt. 1998-ig évente egy produkcióval készültünk, vendégtáncosokkal és koreográfusokkal közösen. A színház vezető koreográfusa Krámer György volt, és 1998-ban vele együtt jutottunk arra az elhatározásra, hogy szervezünk egy veszprémi kortárs táncfesztivált, amely akkoriban egyedülállónak számított, nemcsak vidéken, hanem az országban is. Ez hosszú ideig így is maradt, és a fesztivál ma is őrzi a kortárs tánc jellegét, ez a hívószava, de kezdetektől fogva összművészeti fesztivál is.
– A rendezvény idén a VEB2023 EKF programjainak kiemelt eseményeként fog megvalósulni. Miben tér el az idei fesztivál a korábbiaktól?
– Már két éve nemzetköziként működik a fesztivál, de a VEB2023 EKF programja egyértelműen segít abban, hogy nemzetközi szinten is hírét vigyük az eseményeknek. Idén nyolc nemzetközi együttest vonultatunk fel a program során különböző műfajokban, Horváth Csaba művészeti vezető válogatása szerint. Van egy szlogenünk, amely leginkább kifejezi a fesztivál lényegét: „határok nélkül, világszínvonalon, szeretettel mindenkinek”. Ebben szerintem minden benne van.
– Született veszprémiként Ön miben látja egy ilyen régiós szintű együttműködés fontosságát, mivel tud hozzájárulni a VEB2023 EKF programja Veszprém vagy a régió kulturális életéhez?
– A kortárs művészetek Budapest-központúságával szemben, mi 25 éve azt szeretnénk elérni, hogy Veszprém a fővárossal egyenrangú színvonalon képviselhesse ezt az irányvonalat, magához szólítsa a progresszív és kortárs művészeket. A kortárs alatt mi azt értjük, hogy új megközelítésben próbáljuk megszólítani és ezáltal növelni a közönségünket. Ebben az évben rengeteg olyan előadás lesz, amelynek során a humor és az interaktivitás főszerepet játszik, tehát a fesztivál mindenféleképpen nyit kifelé.
– Említette az interaktivitást. Hogyan nyilvánul meg ez a gyakorlatban? Az előadásokon felül a látogatók akár ki is próbálhatják magukat a táncokban?
– Természetesen, lehet majd táncolni és többféle programban aktívan részt venni a rendezvény valamennyi napján. Bár a fesztivál május 15-én indul, készülünk egy nulladik nappal, május 14-én vasárnap, ahol a szabadtéré a főszerep.
A teljes interjú a Hello Veszprém Balaton magazinban olvasható.