Veszprémben különleges élményre számíthatnak az Irodalom Éjszakája látogatói: a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa által életre hívott Pannon Színitanoda (PASZTA) tanárai és hallgatói három estén át 27 szerzőtől olvasnak fel műrészleteket a veszprémi vár hangulatos helyszínein.
A kortárs világirodalom népszerűsítését zászlajára tűző esemény idei témája, amelyhez az elhangzó szövegek kapcsolódnak: LÁBNYOMOK. Az EKF-év számos programja valósult meg külföldi kulturális intézetekkel, nagykövetségekkel együttműködésben, de novemberben első alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy egyetlen rendezvény keretében 27 ország kultúrájából kaphassanak ízelítőt az érdeklődők.
„A röpke emberi létből nem távozhatunk jel nélkül, nyomot akarunk hagyni, amikor házat építünk, fát ültetünk, gyermeket szülünk vagy nemzünk, alkotunk, hídkorlátra kattintunk egy lakatot, fényképezünk, sírhelyet rendelünk, vagy bevéssük a fakéregbe a nevünk. De nyomot hagyunk akkor is, amikor nem szándékunk.” − írja ajánlójában Nagy Gabriella, az Irodalom Éjszakája szövegkurátora, a Litera főszerkesztője.
A felolvasásokra három át napon 9 különböző helyszínen párhuzamosan kerül sor: mindenütt egy adott szerző művének 10-15 perces részlete hangzik el félóránként. Az első felolvasás 19:00-kor, az utolsó 21.30-kor kezdődik, így egy este folyamán akár 6 különböző szöveg is meghallgatható. És ami a legfontosabb, mindenki maga állíthatja össze aznapi irodalmi barangolásának útvonalát, ehhez a látogatók nyomtatott térképet kapnak segítségül.
Az Irodalom Éjszakája új kontextusba helyezi az elhangzó műveket, hiszen a felolvasások hagyományosan az irodalomhoz nem feltétlenül kötődő helyeken zajlanak. Veszprémben a Művészetek Háza Veszprém, a Laczkó Dezső Múzeum és az Érsekség egy-egy épülete, helyisége mellett olyan helyszínek is a világirodalom otthonává válnak 3 estére, mint a Városháza EKF-év keretében megújult kis házasságkötő terme vagy az Ablak a bablak vegán étterem és találkozóhely.
Ez a program „többféle módon hat a látogatók érzékeire: az elhangzó tartalom minőségével, a felolvasók egyedülálló teljesítményével és a gondosan kiválasztott helyszínek varázslatos hangulatával.“ – invitál a rendezvényre Adéla Gálová projektvezető, a Cseh Centrum igazgatónője és az EUNIC Hungary soros elnöke.
Az első Irodalom Éjszakáját 2006-ban Prágában rendezték, Magyarországon a budapesti Cseh Centrum kezdeményezte a meghonosítását, és 2016-tól minden évben megrendezésre kerül. 2019 óta Budapest mellett Debrecen is helyet ad a különleges hangulatú felolvasásoknak. Az egynaposként indult Irodalom Éjszakája 2020-ban bővült 3 estés programmá. A projekt szervezője az EUNIC Hungary (a Budapesten működő európai kulturális intézetek és nagykövetségek kulturális részlegeinek ernyőszervezete).
Az eseményhez hagyományosan játék kapcsolódik, melyben a szerencsések értékes könyvcsomaggal gazdagodhatnak. A játékszabályok és a megválaszolandó kérdések elérhetők lesznek az esemény weboldalán és a helyszíneken hozzáférhető térképes kalauzban.
Az Irodalom Éjszakája Veszprémben is figyelmet fordít az akadálymentességre: minden nap lesz 2 különböző, a hallássérült érdeklődők számára jelnyelvre tolmácsolt felolvasás, a mozgásukban korlátozott vendégeink pedig a programfüzetben és a rendezvény honlapján tájékozódhatnak arról, hogy mely helyszínek elérhetők a számukra.A veszprémi Irodalom Éjszakája védnöke Fenyvesi Ottó költő, író, képzőművész, a Vár Ucca Műhely folyóirat főszerkesztője. Együttműködő partnerek: EUNIC Hungary, Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa, PASZTA.
A programon való részvétel ingyenes és előzetes regisztrációt nem igényel.
Részletes program és információk ide kattintva.