Stratégiai együttműködés jött létre a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program keretében létrehozott Digitális Tudásközpont és a Pannon Egyetem között. A hétfőn kötött megállapodás célja, hogy a két intézmény szakmai hátterét, erőforrásaikat és eszközeiket felhasználva versenyszervezésben, pályaorientációban, tudományos előadások és workshopok megtartásában is együttműködjön annak érdekében, hogy a régió lakosainak a lehető legszélesebb körben nyújthassanak korszerű digitális ismereteket.
„Az Európa Kulturális Fővárosa programban a digitalizációt egy olyan eszköznek gondoltuk, ami horizontálisan sok projektünkben megjelenik és nagyon nagy hangsúly fektetünk rá, hiszen azt gondoljuk, hogy a fiatalokat ezzel lehet leginkább akár a művészetekhez vagy a tudományokhoz közelebb vinni” – mondta köszöntőjében Markovits Alíz. A VEB 2023. Zrt. vezérigazgatója hozzátette: nagy örömükre szolgált, hogy ilyen sikeresen tud működni ez a központ, amely a fiatalok és az idősek a digitális kompetenciáját egyaránt javítja. A Pannon Egyetemmel történő együttműködés, jövőbe tekintés pedig még nagyobb lendületet adhat a központnak.
A műszaki informatika oktatása évtizedek óta kulcsterület a Pannon Egyetem számára, mi sem bizonyítja jobban, hogy megalapításának 20. évfordulóját ünnepli idén a Műszaki Informatikai Kar – kezdte Gelencsér András. A Pannon Egyetem rektora szerint az intézményben a kar alapítása előtt is erős tudományos műhely működött ezen a területen.
A rektor szerint bármennyire is népszerű a digitalizáció, a tanulás nem annyira, ezért a vele való foglalkozásra bátorítani kell a fiatalokat. Nagyon sokáig nagyon komoly munkaerőhiány volt az informatikai területen, s bár a helyzet valamelyest javult, most is folyamatos az utánpótlás igény. Ebben nyújt segítséget egy ilyenfajta létesítmény, amely közelebb hozza az informatika különböző alkalmazási területeit a fiatalokhoz. „Sajnos az országban nem túl sok létesítmény van, amely a természettudományokat közelebb vinné az emberekhez. Ez a tér remélhetőleg sok fiatalnak csinál kedvet ahhoz, hogy műszaki területen képezze tovább magát” – mondta.
Csillag Zsolt kancellár szerint is előremutató kezdeményezés a Digitális Tudásközpont. „Nagy szükség lenne arra, hogy az úgynevezett STEM szakok – műszaki-természettudományos, informatikai képzési terület – minél több diplomást tudjanak kibocsájtani. Az elmúlt öt évben átlagosan a középiskolások 35-37 százaléka választott az ebbe a szakmacsoportba tartozó szakot a hazai felsőoktatási intézményekben. Bármely partnerét szólítaná meg az egyetem a jelenlegi több mint 700-ból, biztosan az lenne a végeredmény, hogy még az is kevés lenne, ha megdupláznánk az informatikus, villamosmérnök kínálatot.” – fogalmazott. S mivel a demográfiai adatok szerint a középiskolások száma csökken, nagyon fontosak az ilyen és ehhez hasonló kezdeményezések, melyeken keresztül már fiatal korban felkelthetjük az érdeklődést ezen tudományterület iránt.